AMPS is all about armor modeling and the preservation of armor and mechanized heritage.

AMPS 2022 International Convention
Thu Apr 7, 2022 to Sat Apr 9, 2022
Marriott at City Center, Newport News, VA

 Contest Results

Best Of and Theme Awards

Best Commonwealth

Sponsored by Peel Scale Modelers/AMPS F.F.Worthington, DavidDoyleBooks.com

Winner: Achillies by Joe Koenig

Best Russian/Soviet

Sponsored by AMPS Central VA, Wanamaker Hobbies

Winner: BRDM-1 by Steve Reid

Best German

Sponsored by Sooner AMPS, AMPS Chicagoland

Winner: Stug III Ausf. G Early by Robert Riviezzo

Best United States

Sponsored by AMPS Vermont, IPMS Champlain & Mount Mansfield Scale Modelers

Winner: M44 Howitzer Motor Carriage by Philip Hui

Best Small Army

Sponsored by John Charvat, Decalcomaniacs

Winner: BMP-1/ZPU4 by James Guld

Best Figure

Sponsored by New Jersey Historical Miniatures Associates , Minnesota Military Figure Society

Winner: U.S. Tanker 2nd Armored Division ETO-WWII by Greg Hanchuk

Best Junior

Sponsored by Chuck Willis, "A Friend of AMPS"

No winner

Best Vignette

Sponsored by Microworld Games LLC

Winner: Kurland Pocket by Tabb Tharrington

Best Diorama

Sponsored by Long Island AMPS, Custom Dioramics

Winner: Home Alone by Jeff Feller

Andy Smith Best Basic Model

Sponsored by Mike Petty, AMPS Armordillos-North Florida

Winner: T-34/85 by Stephen Fitton

Best Master

Sponsored by Denbigh Hobby Center in Memory of Dan Dipierro, DavidDoyleBooks.com

Winner: BTM-3 Trench digging Vehicle by Tony Zadro

Best Braille Scale

Sponsored by AMPS Central Pennsylvania, AMPS Central Pennsylvania

Winner: M37 Howitzer Motor Carriage by Philip Hui

John C. Browning Memorial Best Wheeled Vehicle

Sponsored by Pearce Browning, Pearce Browning

No winner

George Edgehill Memorial Best Special Forces Award

No sponsor

No winner

Best Specialty Armored Vehicle

No sponsor

Winner: D9R Bulldozer by Chris Graeter

David Harper Best Marine Corps Armor

No sponsor

Winner: Battle of Hue by Michael Trentadue

Peoples Choice

Sponsored by AMPS Masters

Winner: ZTZ99A by Jason Jennings

Richard Sullivan (R&J Enterprises) Memorial Best Eastern Front Vehicle Award

No sponsor

Winner: Kurland Pocket by Tabb Tharrington

2024 Theme Award - Big Guns

No sponsor

Winner: Kurland Pocket by Tabb Tharrington

Dave Lockhart Judges Best of Show

Sponsored by AMPS

Winner: Home Alone by Jeff Feller

Theme Award

Sponsored by HQ72 Resin Productions, Wanamaker Hobbies

Winner: M3 75mm Gun Motor Carriage w/ M10 Ammo Trailer by Philip Hui

I - Closed Top Tracked Armor to 1899-1934 (based on markings)

Basic

Sponsored by AMPS Central VA
Reg # Name Entry Medal
271-B Brendan Converse Whippet Gold

Intermediate

Sponsored by AMPS Central VA
Reg # Name Entry Medal
095-F Patrick Brown Imperial Japanese Mk A Whippet Gold
047-A lyn cushman Leichttrakor Silver
078-E Michael Hutchinson Kettenkrad Silver
106-A Jerry Hendrickson Patton's First Tank Silver

Advanced

Sponsored by AMPS Central VA
Reg # Name Entry Medal
024-A John Robinson BeutePanzerWagen IV Gold
045-A Lonny Moyer MK A Whippet Gold
064-A Barclay Caras Renault FT-75 BS Prototype Gold
093-A David Pross FT-17 Gold
155-B Bob Bethea British Mark I - Masterbox Silver
017-C Chuck Willis Mk. A Whippet Bronze
109-A Steve Santucci French Schnieder Ca Bronze

II - Closed Top Tracked Armor 1935-1945 Axis (based on markings)

Basic

Sponsored by Chuck Aleshire, AMPS 2VP Midwest Region, Merrick Johnston
Reg # Name Entry Medal
258-A Douglas Edsall Tiger I initial Gold
258-B Douglas Edsall Tiger II "Oktopus" Gold
036-A Andrew Taylor FCM 36 in German Service Silver
134-B Kristjan VanWinkle Sturmgeschutz III Ausf G "Finnish Army" w/figure Silver
134-C Kristjan VanWinkle World of Tanks Pz Kpfw V Panther "Kraft's Panther" Silver
134-A Kristjan VanWinkle Sturmgeschutz III AusfG " Finnish Army" Bronze

Intermediate

Sponsored by Chuck Aleshire, AMPS 2VP Midwest Region, Merrick Johnston
Reg # Name Entry Medal
016-C Charles Locke Panzerkampwagon II Ausf F Gold
078-A Michael Hutchinson Tamiya Char-1b German Version Gold
091-A Robert Riccitelli Semovente Da 75/18 Gold
095-E Patrick Brown Panther A - Normandy Gold
154-G Randy Cornish Jagd Panther Gold
016-F Charles Locke "Tiger in Sheep's Clothing" German Tiger I Silver
037-A Richard Tomeo Panzer IV ausf. H Sicily 1943 Silver
047-D lyn cushman Carro Armato P40 Silver
077-D Jackson Stanton Panzer III Ausf L Silver
103-A Clifford Trimble Panzer II F Silver
106-C Jerry Hendrickson Maus on Transportwagen Silver
111-A Mark Miller Pz Kpfw KV-1 756(r) Silver
111-B Mark Miller Berge-Panther mit Pz IV Turm Silver
111-C Mark Miller Jagdpanther Early Production Silver
240-A Lee Rothgeb Winter Hetzer Silver
061-B Troy Fritz Panzer IV Bronze
078-B Michael Hutchinson Tamiya Brummbar late Bronze

Advanced

Sponsored by Chuck Aleshire, AMPS 2VP Midwest Region, Merrick Johnston
Reg # Name Entry Medal
006-A Steven Andreano Panther Ausf d Gold
009-A David Bridges Jagdtiger Gold
022-B Scott Dimmick Type 4 Chi-To medium tank Gold
030-D Ron Hoague Jagdpanzer 38(t) Late Gold
030-E Ron Hoague Jagdpanther in Holland Gold
046-A Mark Kleinfelter Tiger II Gold
049-B Kip Rudge Gross Deutschland 1944 Gold
057-B Philip Poole JAPANESE TYPE 89 TANK -SHANGHAI Gold
068-A Chuck Aleshire Japanese Ka-Tsu Amphibious Vehicle - Kure, 1944 Gold
071-E Serge Nakhmanson Panzerbefehlswagen Tiger (P) Gold
079-B John Stimitz Jagdpanzer IV L/70 Gold
080-B Robert Riviezzo Stug III Ausf. G Early Gold
081-F Eric Choy Type 4 Chi-To Prototype Gold
082-A Dan Feldman Salzburg Panther G Gold
082-B Dan Feldman Abandoned Panther G Gold
083-A GLEN MARTIN Panzerkampfwagen Tiger Ausf E Gold
093-B David Pross Tiger II Burned Out Gold
097-C Michael Peters Stug lll Gold
102-C Jesse Naughton Tiger I Gold
001-A Chuck Rothman Early King Tiger, May, 1944 Silver
008-A Ed Rains Tiger I (Normandy) Silver
024-C John Robinson Panther Ausf.G Ersatz M10 Silver
033-F Brian Campitella Panzer IV Ausf G Silver
034-A Georg Eyerman Panzer III ausf M Tunisia, 1943 Silver
053-A Eric Reinert Ferdinand Silver
068-C Chuck Aleshire A Tough Day at the Office - Borgward IV “Wanze” Tank Hunter, Berlin ‘45 Silver
073-A Mike Sacklyn Panzer I B Abwurfvorrichtung Silver
073-B Mike Sacklyn Kursk Panzer III M Silver
082-C Dan Feldman Jagdpanther G1 Silver
082-E Dan Feldman Jagdpanther Short Tracked Silver
152-A Kevin Selesnick Traverse Right Silver
155-A Bob Bethea Panzer I Fly-Hawk Silver
159-B Rich Stam Stug III G Silver
160-C Mark Clabaugh German Sicherungsfahrzeuge UE(F) late Silver
162-B Peter Espada Italian Renault R35 Silver
162-E Peter Espada Jadgpanzer IV Ausf F Silver
229-A Chris Nichols Takom IZA Type 94 Tankette Silver
264-A Christopher Storch Road to the Ritter Kreuz Silver
300-B Herb Horvath P2 II F Silver
013-A Robert Magina German Panzerkampwagen 38t Bronze
038-A Michael Carroll Pzkpfw 38(t) 20th Panzer Div, Russia 1941 Bronze
054-C Justin Rogers Cold Kitty Bronze
059-A Gerry Gardiner Tiger 1 Bronze
059-B Gerry Gardiner Jadgtiger Bronze
067-A Clint Mills GERMAN MUNITIONSSCHLEPPER PZ.KPFW. IV AUSF. D/E Bronze
067-B Clint Mills JAGDPANZER 38(t)HETZER Bronze

III - Closed Top Tracked Armor 1935-1945 Allied (based on markings)

Basic

Sponsored by Tiger Werke Resin, Neil Stokes
Reg # Name Entry Medal
060-A Stephen Fitton KV-1 Model 1942 Gold
060-B Stephen Fitton T-34/85 Gold
238-D unknown Ruedi R-35 LeBuffle June 1940 Gold
238-E unknown Ruedi Cromwell Mk IV Gold
010-A David Morris M3 Lee, Tunisia Silver
010-B David Morris Tamiya Easy 8, Northern Europe Silver
010-C David Morris T-34/85 No.174 Factory Silver
036-C Andrew Taylor Last Stand of the 192nd Tank Battalion in Bataan Silver
036-D Andrew Taylor Waltzing Matilda Silver
144-A Bill Bayne Ram Silver
144-C Bill Bayne T34 Silver
238-C unknown Ruedi KV-1 Ehkranami Silver
238-F unknown Ruedi SU 85 Polish 13th Assualt gun Silver

Intermediate

Sponsored by Tiger Werke Resin, Neil Stokes
Reg # Name Entry Medal
063-A Christopher Fish Churchill MkIV AVRE w/Facine Gold
063-B Christopher Fish Churchill MkIV AVRE Gold
070-D Brian Eisenhour JS-3 (Red Army) Gold
077-C Jackson Stanton Matilda II Gold
095-A Patrick Brown KV2 with German Grafitti Gold
095-C Patrick Brown M4A3E8 with Applique Armor Gold
106-D Jerry Hendrickson M32 Recovery Sherman Gold
234-B James McClain British Sherman Firefly VC Gold
016-G Charles Locke "Fascist Hunter" Russian KV-1 Ehkranami Silver
044-D Horst Hopf SHERMAN M4A3E8 Silver
077-A Jackson Stanton M3 Stuart (Late) Silver
077-B Jackson Stanton PSC M4A1 in Shipping Configuration Silver
078-C Michael Hutchinson Tamiya Matilda Russian version Silver
111-D Mark Miller T-34/85 Silver
037-B Richard Tomeo For Stalin ! T-34/76 model 1943 Bronze
061-D Troy Fritz JS-2 Bronze
098-A Andrew Obergh Renault UE Armored Carrier Bronze
098-C Andrew Obergh M32B1 ARV Bronze
113-A Ronald Verburg Sherman M4A1 calliope Bronze

Advanced

Sponsored by Tiger Werke Resin, Neil Stokes
Reg # Name Entry Medal
002-G Mike Petty T34/76 1943 URALMASH Kursk 1943 Gold
003-A Neil Stokes 'Strong' Gold
007-G Philip Hui M4A3E2 Jumbo Assault Tank 1945 Gold
008-F Ed Rains KV-1 Gold
009-B David Bridges T-34/76 Gold
009-C David Bridges KV-2 Gold
020-B Ashley Abernathy T34/76 Model 1941 Gold
022-C Scott Dimmick Philippine Islands M3 Stuart Early Gold
032-F Brad Belsheim M3 Grant Scorpion Gold
048-H Dana Sadarananda T34/76 Gold
064-D Barclay Caras BT-7A Gold
066-C Steve Reid T-34/76 model 1943 Uralmash whitewashed Spring 1943 Gold
079-A John Stimitz M4A3E2 Jumbo Gold
081-E Eric Choy M3 Grant Battleaxe Gold
090-A James Guld "Not The Cuppa" M3 Stuart Early Gold
001-C Chuck Rothman Ram Mk. II Silver
002-B Mike Petty Polish Sherman Vc Firefly Silver
008-B Ed Rains T-28 (Early) Silver
008-G Ed Rains M24 Chaffee Silver
011-B Frank Froment Besposhadniy - (Merciless) Silver
020-A Ashley Abernathy M4A1 Silver
032-B Brad Belsheim Churchill ARV Silver
032-D Brad Belsheim Churchill Mk I Silver
032-E Brad Belsheim JS-2 Silver
034-D Georg Eyerman Yugoslav R-35, 1941 Silver
038-B Michael Carroll M3 "L" 241st Tank Brigade, Don Front, 1942 Silver
038-C Michael Carroll Crusader MkII "C" Squadron, 10th Royal Hussars, 2nd Armd Bde, 1st Armd Div, Libya 1942 Silver
045-B Lonny Moyer Valentine Mk IV Silver
053-E Eric Reinert BT-7 Silver
057-C Philip Poole CHINESE VICKERS E MK B Silver
059-D Gerry Gardiner KV1 Silver
066-D Steve Reid T-34-85 Factory 174 Berlin campaign May 1945 Silver
066-E Steve Reid T-34-85 Polish 1st Armored Brigade April 1945 Silver
067-C Clint Mills RUSSIAN KV-2 TANK Silver
080-A Robert Riviezzo KV-2 Russian Heavy Tank Silver
082-D Dan Feldman Jumbo Sherman Silver
088-A Lou Ursino US M4A3E8 Sherman Silver
093-C David Pross Soviet KV-8 Silver
097-A Michael Peters M3 Grant 'Defiance III' Silver
114-B Tabb Tharrington Sherman Mk. III Operation Husky Silver
158-A Matt Pritchett Down the Road Silver
222-A Tony Abbott T34/76 Mod. 1942 Silver
300-A Herb Horvath RV-1B Silver
029-D Tony Higgs SU-100 Bronze
032-A Brad Belsheim KV-1 U19 Bronze
054-D Justin Rogers Battle of Berlin Bronze
054-E Justin Rogers Lost Sherman Bronze
059-C Gerry Gardiner M4A3 Sherman Bronze
160-B Mark Clabaugh British M3 Stuart Bronze
162-A Peter Espada M4A3E8 Sherman Bronze
265-A Joe Koenig Souma s-35 Bronze
017-A Chuck Willis SU-122 Winter No Medal

IV - Closed Top Tracked Armor 1946-1990 (based on markings)

Basic

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
028-B Steven Bruce M48A5K2 Republic of Korea Gold
144-B Bill Bayne M41 Tamiya M41 Bulldog Item #35055 Silver

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
070-A Brian Eisenhour ZSU-23-4 (Unknown Soviet unit in Afghanistan) Gold
070-B Brian Eisenhour Chieftain Marksman (British Prototype) Gold
095-B Patrick Brown IDF M50 circa 1960 Gold
095-D Patrick Brown Japanese Type 61 Tank (circa 1990) Gold
004-D Brian Eberle M48A5 AVLB “Last Hurrah” Silver
016-B Charles Locke Centurion Mk III in Korean War Silver
086-A Juan Noltenius Centurion Mk 5/1 Royal Australian Armor Corps (RAAC) Silver
095-G Patrick Brown Suez Crisis Centurion Silver
105-C Brian J Brown M114A1 (Command & Recon Vehicle) Silver
106-B Jerry Hendrickson British Conqueror Silver
106-E Jerry Hendrickson T54E1 1951 105MM Gun Tank Silver
113-C Ronald Verburg Polish Army T-55A Silver
234-A James McClain Polish T-55A Silver
047-E lyn cushman Norwegian Leopard 2 Bronze
086-B Juan Noltenius Arab Panzer IV The Six Day War Bronze
086-C Juan Noltenius T-55 Bronze

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
002-C Mike Petty M551 A Troop, 3/5 Cav Gold
007-H Philip Hui Israeli First M4 Sherman (Maria) Gold
024-B John Robinson T48 Patton Gold
048-B Dana Sadarananda T55A Czech Production Yugoslavia 1990 Gold
055-A Frank the Tank Blanton M60 Troop C 183 Cav. Viginia Army National Guard 1987 Gold
055-B Frank the Tank Blanton M47 "King Tiger" From the 1965 Fim Battle of the Bulge Gold
093-D David Pross T-55 Haqqani Network Gold
102-A Jesse Naughton IDF Sho't Kal Gold
143-A Ken Guntin T-62 MV Gold
265-B Joe Koenig T-62 Syrian Gold
002-D Mike Petty M46 Korea, 1951 Silver
002-F Mike Petty M114A1 CRV 1st Battle Group, 13th Infantry, Germany, January 1965 Silver
002-H Mike Petty M60A2 Silver
022-E Scott Dimmick Chilian M60 Sherman Silver
022-F Scott Dimmick M114A1E1 CRV Silver
023-B John Charvat T-55A Silver
029-B Tony Higgs Magach 3 Silver
032-C Brad Belsheim Sherman T-31 Demolition Tank Silver
039-A Kurt Laughlin T30 Heavy Tank - 1948 Silver
040-E Mark Minnis M4A2 Wet 76mm HVSS Silver
048-F Dana Sadarananda T55A Mod 1981 Silver
053-C Eric Reinert IS-7 Silver
067-D Clint Mills FITTER I.D.F M113 COMBAT REPAIR VEHICLE Silver
101-A Greg Hanchuk IS-3 Silver
159-A Rich Stam Centurion Shot Kal Silver
011-A Frank Froment Israeli Tiran 5 Bronze
023-A John Charvat USMC M60A1 OPERATION DESERT STORM Bronze
025-A Phillip Cavender "Fort Benning 2018 - Armor & Cavalry Restoration Facility" Bronze
034-F Georg Eyerman USMC M60A1 Grenada 1983 Bronze
045-E Lonny Moyer Iranian M47M, Iran-Iraq War, 1980 Bronze
059-E Gerry Gardiner Chieftain Bronze
059-F Gerry Gardiner Patton M47M Bronze
158-B Matt Pritchett Egyptian IS-3 Bronze

V - Closed Top Tracked Armor 1991-Present (based on markings)

Basic

Sponsored by Jeffrey Nelson
Reg # Name Entry Medal
012-A Steve Patarcity M60A3 of D Co, 6th Bn, 68th Armor, Ft Pickett, VA - Summer "88 Gold
238-B unknown Ruedi M113 Bosnia 1996 Gold
036-B Andrew Taylor Iraqi MTLB Silver
134-E Kristjan VanWinkle T-90 SA MBT Silver
134-D Kristjan VanWinkle M1A2 Abrams Opertion Iraqi Freedom Bronze

Intermediate

Sponsored by Jeffrey Nelson
Reg # Name Entry Medal
070-C Brian Eisenhour ItPsv 90 Marksman (Finnish Army) Gold
099-A Michael Polin M1A1 TUSK I "Bad Blessing"; B Company, 1st Battalion, 35th Armor Regiment; Baghdad Iraq, 2008 Gold
004-F Brian Eberle Challenger 2 in winter camouflage Silver
016-H Charles Locke "Readied for a Special Operation" Russian T 80 BV deployed to Ukraine Silver
086-D Juan Noltenius IDF Achzarit APC - Early Silver
095-H Patrick Brown Japanese Type 74 MBT Silver
016-E Charles Locke "LIC Duty" Merkava Mk IV Bronze
061-A Troy Fritz M1A2 Bronze
061-E Troy Fritz German Leopard A6 Bronze
061-F Troy Fritz Merkave Israel Main Battle Tank Bronze
087-H Timothy Mattock NM116 Bronze

Advanced

Sponsored by Jeffrey Nelson
Reg # Name Entry Medal
030-A Ron Hoague French Army AMX-10 RCR Gold
074-A Rebecca Abbott Syrian Rebel Army T-55 with Rebar Armor Gold
101-B Greg Hanchuk ZTZ99 Phase II Gold
143-D Ken Guntin ZTZ 99A Gold
265-C Joe Koenig Merkava 2 Gold
013-C Robert Magina Russian BMP-3 IFV Silver
014-A Michael Powers FV180 Combat Engineering Tractor - Swimming, IFOR Silver
022-D Scott Dimmick M270 MLRS Silver
029-A Tony Higgs Type 10 Silver
048-A Dana Sadarananda T55A Polish Production Captured Iraqi tank in Iranian service Silver
048-C Dana Sadarananda USMC M60A1 ERA Silver
053-B Eric Reinert Syrian Government T-72 Silver
053-D Eric Reinert Libyan rebel T-55 Silver
059-G Gerry Gardiner WARRIOR Silver
066-B Steve Reid Syrian T-90 Silver
067-G Clint Mills CHALLENGER 2 W/BAR ARMOR Silver
088-C Lou Ursino Danish Leopard 1A5DK1 Silver
093-E David Pross Novorossiyan T-90MS Silver
021-A Brian Messier Buster Diggs Bronze
023-C John Charvat M3A3 Cavalry Fighting Vehicle Bronze
033-G Brian Campitella Snow Leopard Bronze
045-C Lonny Moyer ROC CM-11 (M-48H) Brave Tiger with ERA Bronze

VI - Open Top/Open Hatches AFVs with interiors & halftracks - All eras

Basic

Sponsored by 3 Rivers AMPS
Reg # Name Entry Medal
058-A Patrick Hoff M10 IIC Achilles Tank Destroyer Gold
238-A unknown Ruedi M-18, B co, 805td Batt.,Italy April 45 Silver

Intermediate

Sponsored by 3 Rivers AMPS
Reg # Name Entry Medal
105-A Brian J Brown Vietnam era M113 with riders Gold
004-G Brian Eberle M18 Hellcat Silver
016-A Charles Locke "Breaking the Undergrowth," 4th Division M113 operating in the Central Highlands of Vietnam Silver
044-B Horst Hopf Marder II Silver
047-F lyn cushman General Scott Silver
108-B David Shaw SU-76 Silver
061-C Troy Fritz German Hummel Bronze
087-C Timothy Mattock M6 High Speed Tractor Bronze
087-E Timothy Mattock T84 Howitzer Motor Carriage Bronze
113-G Ronald Verburg US Army M-10 Bronze

Advanced

Sponsored by 3 Rivers AMPS
Reg # Name Entry Medal
007-D Philip Hui M3 75mm Gun Motor Carriage w/ M10 Ammo Trailer Gold
015-A Chris Graeter D9R Bulldozer Gold
033-D Brian Campitella Marder I Gold
033-E Brian Campitella Opal Maultier Ambulance Gold
090-C James Guld Shot Kal Gold
092-A Merrick "Mac" Johnston D9 Caterpiller bulldozer Gold
114-A Tabb Tharrington M8 Howitzer Motor Carriage Gold
207-A Shawn Hayes Ukranian MTLB Gold
265-D Joe Koenig Achillies Gold
003-B Neil Stokes Bergepanther Ausf.G Silver
008-C Ed Rains Slovak LT vz. 35 (Pzkw 35(t)) Silver
017-B Chuck Willis Romanian R-2 TACAM Silver
019-A John Kirkpatrick T89 U.S. Army Prototype for 8 Inch Self Propelled Howitzer Silver
019-C John Kirkpatrick T83 Prototype for U. S. Army M40 Self Propelled 155mm Howitzer Silver
019-E John Kirkpatrick U.S. Army M-12 Self Propelled Howitzer and M-30 Ammunition Carrier on Railroad Flatcar Silver
033-A Brian Campitella Semovente M40 Italian Assault Gun Silver
033-C Brian Campitella Panzer 38(t) with interior Silver
034-C Georg Eyerman Finnish BTR-60 PB Silver
040-C Mark Minnis M806 ARVL Silver
046-B Mark Kleinfelter Sd.Kfz. 250/8 Silver
048-G Dana Sadarananda Achilles Silver
071-A Serge Nakhmanson 5cm Pak 38 auf Pz II Silver
072-A Robert Burik M1A1 Thunder Run April 5, 2003 Silver
075-B Robert DeSanti HESSIAN Firefly Ic Silver
075-C Robert DeSanti Armored Cab Sd.Kfz.7/2 Flak 37 Silver
093-F David Pross Ukrainian T-62 Silver
160-F Mark Clabaugh German Steyr RS0mt Pak40 Silver
162-C Peter Espada SDKF2250/5 Light Command Armored Vehicle Silver
019-B John Kirkpatrick U.S. Army M40 Self Propelled 155mm Howitzer Bronze

VII - Wheeled Vehicles and Armored Cars - All eras

Junior

Sponsored by DavidDoyleBooks.com
 
There are no entries to display for this skill level.

Basic

Sponsored by DavidDoyleBooks.com
Reg # Name Entry Medal
028-A Steven Bruce AMD35/Panhard 178 Gold
058-B Patrick Hoff M20 Armored Utility Car Gold
112-A Ryan Koschatzky Bulgarian 3.5t AHN Gold
271-A Brendan Converse GAZ Tiger-M Captured by Ukranian Forces Gold

Intermediate

Sponsored by DavidDoyleBooks.com
Reg # Name Entry Medal
047-C lyn cushman M-35 Gold
091-B Robert Riccitelli Lancia 3Ro Italian Cargo Truck Gold
105-B Brian J Brown Horch Schw. Pkw Type 108 1a/1b 1939-1940 Gold
113-B Ronald Verburg Supacat Jackal Gold
154-F Randy Cornish Rocket Jeep Gold
004-A Brian Eberle M977 HEMTT Silver
004-C Brian Eberle M1126 Stryker ICV with SPARKS I Roller Silver
016-D Charles Locke BM 21 in Libyan Civil War 2011 Silver
044-A Horst Hopf Panhard 178 Silver
078-D Michael Hutchinson Tamiya Kubelwagen Desert version Silver
087-F Timothy Mattock M925 Gun Truck - Iron Horse Silver
113-D Ronald Verburg US Army Tractor Silver
113-E Ronald Verburg Iraqi Army BRDM-2 Silver
113-F Ronald Verburg Type 16 Maneuver Combat Vehicle Silver
113-H Ronald Verburg Japanese Navy Komatsu G40 Bulldozer Silver
150-A David Koromi 3rd Belarusian Front Winter '44 Silver
150-B David Koromi Summer Russia 194 Silver
234-C James McClain Panda Mi296 Stryker Dragon Silver
087-B Timothy Mattock CCKW Scissor Lift Truck Bronze
087-G Timothy Mattock M1070, M1000 Trailer and Stryker Bronze
091-C Robert Riccitelli Willys Jeep Bronze

Advanced

Sponsored by DavidDoyleBooks.com
Reg # Name Entry Medal
001-B Chuck Rothman Staghound AA, 11 Hussars, Normandy, 1944 Gold
002-A Mike Petty Standard B Liberty Truck Gold
002-E Mike Petty Canadian Machine Gun Carrier Gold
008-D Ed Rains BA-6 Gold
008-E Ed Rains SdKfz 234/2 "Puma" Gold
008-H Ed Rains M8 Greyhound Gold
011-C Frank Froment Waiting for Patients Gold
029-C Tony Higgs AMX-10RCR T40M with NEXTER 40 CTAS Turret Gold
040-A Mark Minnis Canadian Autocar Armoured MG Carrier Gold
046-C Mark Kleinfelter Sd.Kfz. 223 Gold
048-E Dana Sadarananda Stryker Gold
053-H Eric Reinert SdKfz 263 North Africa Gold
064-B Barclay Caras Frot-Turmel-Laffly Armored Roller Gold
066-F Steve Reid BRDM-1 Gold
067-E Clint Mills KUBELWAGEN TYPE 82 Gold
067-F Clint Mills FRENCH EBR-10 WHEELED RECONNAISSANCE VEHILE Gold
071-B Serge Nakhmanson Sd.Kfz. 232 6-rad Poland Gold
073-C Mike Sacklyn Desert Rider - M3A1 Scout Car Gold
075-A Robert DeSanti Sd.Kfz 234/3 Gold
081-D Eric Choy Austin Armor Car Mk.IV Gold
083-B GLEN MARTIN GMC CCKW-352 2 1/2 ton Deuce and a half Gold
092-B Merrick "Mac" Johnston US6 Studebaker 3 ton truck Gold
092-C Merrick "Mac" Johnston M35 German armored car. Steer version Gold
093-G David Pross KHD S-3000 German Truck Converted to Civilian Use Gold
101-C Greg Hanchuk BTR-60PB Upgraded Gold
107-A Michael Trentadue 1991 Gulf War Humvee M1025 Gold
143-B Ken Guntin Mungo Gold
006-C Steven Andreano Panzer Dranzine with 7.5cm lwk Silver
011-D Frank Froment 11th Engineer Bn Marines M54A2 Silver
013-B Robert Magina IDF M151A1 Mutt Jeep Silver
017-D Chuck Willis Opel Blitz w/ Flak Silver
019-D John Kirkpatrick U.S. Army M26 Dragon Wagon Silver
032-G Brad Belsheim Bedford 15-cwt general service truck Silver
034-E Georg Eyerman Skoda RSO Silver
038-D Michael Carroll Humber Mk IV Armoured Car, 1st Polish Armoured Div, England 1943 Silver
045-D Lonny Moyer Sd Kfz 231 Silver
048-D Dana Sadarananda Middle East Technical Silver
054-B Justin Rogers Dragoon on the move Silver
059-H Gerry Gardiner Lanchester armored car Silver
088-B Lou Ursino Russian BTR-70 8x8 APC Silver
110-B John Rauscher Indian Pattern Wheeled Carrier, NZ Pattern. Silver
160-D Mark Clabaugh French Panhard 178 AMD 35 Silver
265-E Joe Koenig SDKFZ233 Silver
300-C Herb Horvath Horch -F1AK38 Silver
021-B Brian Messier Saddle up! Bronze
038-E Michael Carroll AML-60 Spanish Legion, Western Sahara 1970's Bronze
054-A Justin Rogers Russian Today Bronze
162-D Peter Espada Fiat Arsenale Armored Car 1912 Bronze

VIII - Ordnance (with prime movers in travel) - All eras

Basic

Sponsored by Mike Delvecchio
 
There are no entries to display for this skill level.

Intermediate

Sponsored by Mike Delvecchio
Reg # Name Entry Medal
063-C Christopher Fish M752 Tracked Lance Missile Launcher Gold
078-F Michael Hutchinson 30mm Quad FlugAbwehrKanone Silver
108-A David Shaw 42cm Siege Gun Silver
047-B lyn cushman French 4.7 cm Bronze

Advanced

Sponsored by Mike Delvecchio
Reg # Name Entry Medal
068-B Chuck Aleshire Gallipoli Gun - Aussie Arty at Anzac Cove Gold
071-C Serge Nakhmanson 152 mm ML-20 howitzer-gun Gold
107-D Michael Trentadue Tamiya Flak 88 36/37 Gold
006-B Steven Andreano 2 pounder AT gun Malta defense force Silver
006-D Steven Andreano 75mm Schneider in Italian service Silver
006-E Steven Andreano German captured 100mm Skoda Howitzer Silver
007-C Philip Hui M4 High Speed Tractor and 155mm Gun Silver
300-E Herb Horvath 88mm Gun Silver

IX - Major Conversions (INT & ADV ONLY)

Intermediate

Sponsored by Eric Choy (Boresight Chief Editor), Upper Valley Modelers/Granitstate modelers
Reg # Name Entry Medal
106-F Jerry Hendrickson Faun 900 with Flak 18 Gold
004-B Brian Eberle M548A1 Tracked Cargo Vehicle with M139 Volcano Mine Dispenser Silver
087-D Timothy Mattock Brockway C666 Crane Truck and Timpte QW-T-8 Equipment Trailer Bronze

Advanced

Sponsored by Eric Choy (Boresight Chief Editor), Upper Valley Modelers/Granitstate modelers
Reg # Name Entry Medal
007-B Philip Hui M47 Patton Gold
040-D Mark Minnis Leopard C1 Gold
046-E Mark Kleinfelter M31 Gold
066-A Steve Reid IDF M4 “Moving Target” gunnery Training vehicle Gold
090-D James Guld BMP-1/ZPU4 Gold
300-D Herb Horvath CMP Chevy Conversion Gold
022-A Scott Dimmick Spanish Republican BT-5 Silver
162-F Peter Espada Panzerkampfwagen IV G Silver

X - Scratchbuilt (INT & ADV ONLY)

Intermediate

Sponsored by IPMS Delaware Valley Scale Modelers
Reg # Name Entry Medal
087-A Timothy Mattock M123 Heavy Equipment Transporter and M172 Trailer Bronze

Advanced

Sponsored by IPMS Delaware Valley Scale Modelers
Reg # Name Entry Medal
007-A Philip Hui T93 8" (203mm) Gun Motor Carriage Prototype 1945 Gold
007-E Philip Hui M44 Howitzer Motor Carriage Gold
007-F Philip Hui M37 Howitzer Motor Carriage Gold
046-D Mark Kleinfelter Pz.Befehlswagon III H Gold

XI - Figures

Junior

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Basic

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
154-E Randy Cornish German Tanker Gold
098-B Andrew Obergh Tech Priest Silver

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
014-C Michael Powers Bloody Helmand: Household Cavalry Afghanistan 2006-2009 Gold
018-A Thomas Borreli British Sniper Gold
155-C Bob Bethea SS Officer Bust Gold
155-F Bob Bethea Scottish Soldier WWI Gold
050-B Harry Crossley Navy Seal Silver
101-E Greg Hanchuk U.S. Tanker 2nd Armored Division ETO-WWII Silver
155-D Bob Bethea SS Winter Parks Bust Bronze
155-E Bob Bethea Fallschirmjager 1940 Bronze

XII - Diorama

Junior

Sponsored by Michael Powers, Michael Powers
 
There are no entries to display for this skill level.

Basic

Sponsored by Michael Powers, Michael Powers
Reg # Name Entry Medal
012-B Steve Patarcity 1st Plt, D Co, 432nd Infantry Battalion (Terminator) w/ H-K Tank #A66 Silver

Intermediate

Sponsored by Michael Powers, Michael Powers
Reg # Name Entry Medal
154-D Randy Cornish Ivan & Goliath Gold
154-A Randy Cornish Desperate Measurer Silver
154-B Randy Cornish Against all Odds Silver
154-C Randy Cornish "Driver Ram" Silver

Advanced

Sponsored by Michael Powers, Michael Powers
Reg # Name Entry Medal
057-A Philip Poole RED ON RED -SINO-VIETNAMESE WAR-1979 TOUCHING THE TIGER'S BUTT Gold
069-A Jeff Feller Home Alone Gold
090-E James Guld "Operation Danube" Gold
097-D Michael Peters " Hold on mate....almost there" Gold
100-A Mike Reaves ACHTUNG! PANZERJAGER! Gold
101-D Greg Hanchuk Memory Eternal- Novorossiya 2015 Gold
102-B Jesse Naughton Two Fronts Gold
107-C Michael Trentadue Battle of Hue Gold
207-C Shawn Hayes The Failed Offensive Gold
300-G Herb Horvath Wasser Gold
014-B Michael Powers A Short Tab on a Hot Day in Helmand Province Silver
064-E Barclay Caras I’ll take door number... Silver
065-A Bryan Moeller Recon Meets Recon Silver
081-C Eric Choy Watch My Cabbages! Silver
097-B Michael Peters "No rest for the weary....heading back to the line" Silver
300-F Herb Horvath The End is Near Silver
033-B Brian Campitella Defense at the Reich Museum Bronze
034-B Georg Eyerman For You the War is Over, Berlin 1945 Bronze
050-A Harry Crossley Delivery By Dawn Bronze
053-F Eric Reinert "Defend the Wall" Bronze
089-A Dana Smith Germans Hauling Their Asses Out of Russia Bronze

XIII - Vignettes

Basic

Sponsored by Ammo by Mig
 
There are no entries to display for this skill level.

Intermediate

Sponsored by Ammo by Mig
Reg # Name Entry Medal
004-H Brian Eberle M3 Stuart Gate Monument – Desert Training Center Gold
004-E Brian Eberle Mountain Husky Silver
044-C Horst Hopf Road to perdition Silver
098-D Andrew Obergh Department of Sanitation Silver

Advanced

Sponsored by Ammo by Mig
Reg # Name Entry Medal
009-D David Bridges Für uns, gibt es keinen Frühling (For us, there is no Spring) Gold
014-F Michael Powers Swords into Plowshares (or Pig and Sheep) Gold
017-E Chuck Willis German Tank Hunter Winter 1944 Gold
018-B Thomas Borreli “Over the Top” Gold
046-F Mark Kleinfelter Bergepanther Ausf. A Gold
090-B James Guld A10 MKIA Gold
107-B Michael Trentadue M3 IDF halftrack 6 days war. Gold
114-C Tabb Tharrington Kurland Pocket Gold
143-C Ken Guntin Field Exercise M109G Gold
207-B Shawn Hayes Stag III Gold
218-A Chris Green Mark II Male Gold
020-C Ashley Abernathy "For all those...." Silver
035-A Matthew St.James Beast of the Bocage Silver
040-B Mark Minnis Leopard Taurus ARV Silver
040-F Mark Minnis M26A1 Mighty Mouse Silver
049-A Kip Rudge Cup O Murk Silver
053-G Eric Reinert "Wasteland Scavengers" Silver
093-H David Pross Russian BTR-70 Burned Silver
109-B Steve Santucci P Break Silver
110-C John Rauscher France, 1940 "Ce pigeon anglais a eu la bonne idée de chier sur cette maudite statue française" Silver
160-A Mark Clabaugh German 17cm Kanone 18 Silver
030-B Ron Hoague Bergepanther A Sd.Kfz 179 France 1944 Bronze
030-C Ron Hoague Always Time for a Brew Bronze
034-G Georg Eyerman Damn! It's Cold! Marder I, Army Group Center, Winter 1942 Bronze
072-B Robert Burik Reforger Bronze
158-C Matt Pritchett Snow Leopard 187 Bronze
162-G Peter Espada Panzerkampfwagen IV G (DAK) Bronze
068-D Chuck Aleshire Berlin Zoo Flak Turm - Jan. 1945 No Medal
229-B Chris Nichols Wei Heist Ist Es? No Medal

XIV - Fictional, Futuristic or Proposed Vehicles

Basic

Sponsored by AMPS Centex - Austin Armor Builders Society
 
There are no entries to display for this skill level.

Intermediate

Sponsored by AMPS Centex - Austin Armor Builders Society
Reg # Name Entry Medal
240-B Lee Rothgeb Factory Mans Gold
106-G Jerry Hendrickson Jagdpanzer E-100 Silver
106-H Jerry Hendrickson E-60 Jagdpanzer Kanone 12.8 cm Silver

Advanced

Sponsored by AMPS Centex - Austin Armor Builders Society
Reg # Name Entry Medal
001-D Chuck Rothman Pz. Kpfw. III/IV auf Einheitsfahrgestell Gold
003-C Neil Stokes Pak Kröte Gold
064-C Barclay Caras Plagueburst Crawler Gold
071-D Serge Nakhmanson Andromech Gothbot "White 8" Gold
081-B Eric Choy Hungarian 44M Tas Rohamlöveg Gold
014-D Michael Powers Breakout, North Africa, 2286 AD Silver
014-E Michael Powers "Debrief" - North Africa, 2286 A.D. Silver
110-A John Rauscher Looking Over Our Ride Silver
151-A Richard Isner VK3001(p) Headed to Range Silver
158-D Matt Pritchett Transformers Warpath Silver
160-E Mark Clabaugh Krupp/Ardelt Waffentrager 105mm 1eFH18 Silver
021-C Brian Messier Multicam Hammer Bronze

XV - Junior

Junior

Sponsored by Brian Messier-AMPS Secretary
 
There are no entries to display for this skill level.

XVI - Master

Master

Sponsored by Brian Messier-AMPS Secretary
Reg # Name Entry Medal
005-A Scott Bregi MIM-14C Nike -Hercules Gold
005-B Scott Bregi SU-122-54 Gold
005-C Scott Bregi M-60 Patton (Low Rate Initial Production Vehicle No. 1) Gold
005-D Scott Bregi ZU-23-2 Gold
005-E Scott Bregi Polish PL-01 Gold
026-A Tony Zadro BTM-3 Trench digging Vehicle Gold
026-B Tony Zadro STZ-5 BM-13-16 Katyusha Gold
026-C Tony Zadro Pavesi P4/100-30 Gold
031-A Jason Jennings M1 Panther 2 Gold
031-B Jason Jennings Kondensator Gold
031-D Jason Jennings Hover tank Gold
031-E Jason Jennings ZTZ99A Gold
031-F Jason Jennings DUKW Iwo Jima Gold
043-A Cesar "MANNY" Rodriguez The "Shifty Panzer" Gold
043-B Cesar "MANNY" Rodriguez German WW II Puma Gold
062-B Tom Jett US M10-Late Gold
062-C Tom Jett Whippet Gold
230-A Mark Ford Semovente da 75/18 Gold
230-B Mark Ford Diana Gold
031-C Jason Jennings M548 Gun Truck No Medal
062-A Tom Jett Stormtrooper 1918 No Medal

XVII - Display Only

Junior

Sponsored by Brian Messier-AMPS Secretary
 
There are no entries to display for this skill level.

Basic

Sponsored by Brian Messier-AMPS Secretary
 
There are no entries to display for this skill level.

Intermediate

Sponsored by Brian Messier-AMPS Secretary
Reg # Name Entry Medal
094-A Craig Ashby M60A1 in MASSTER scheme No Medal

Advanced

Sponsored by Brian Messier-AMPS Secretary
Reg # Name Entry Medal
056-A Jonathan Gibson Junior NCO No Medal
056-B Jonathan Gibson "Here Kitty, Kitty..." Sherman IC Hybrid No Medal
056-C Jonathan Gibson "Bunker Buster" M12 155mm GMC No Medal
081-A Eric Choy T-54/55 Collection No Medal
084-A LaDorr (Ed) Ingersoll no model No Medal
089-B Dana Smith Of course, you realize this means war No Medal

Master

Sponsored by Brian Messier-AMPS Secretary
Reg # Name Entry Medal
052-A David Vickers Warriors Communion No Medal
052-B David Vickers Try It Again, Mac! No Medal
052-C David Vickers Death In a Corner No Medal