AMPS is all about armor modeling and the preservation of armor and mechanized heritage.

AMPS 2024 International Convention
Thu Apr 11, 2024 to Sat Apr 13, 2024
Century Center, 120 Doctor M.L.K. Jr Blvd, South Bend, IN 46601

 Contest Results

Best Of and Theme Awards

Best Russian/Soviet

Sponsored by Wanamaker Hobbies / Hobby Link, Mikkel Petrich

Winner: SU-122 54 Early by Stan Spooner

Best Commonwealth

Sponsored by Chuck Rothman, Jeffrey Nelson

Winner: Pioneer Scammell SV2S Breakdown Tractor by Mark Miller

Best German

Sponsored by Sooner AMPS, Modeling Insanity Podcast

Winner: Sd.Kfz.184 Elefant by Philip Hui

Best United States

Sponsored by Hudson & Allen Studio, NMMA (Northeast Military Modelers Association)

Winner: M4 High Speed Tractor w/ 155mm Gun by Philip Hui

Best Small Army

Sponsored by MiniArt, Rick Carlson

Winner: Polish 7TP by Stan Spooner

Best Figure

Sponsored by MiniArt, Boomers' Books & Empire Models

Winner: Liberation of Buchenwald by Scott Primeau

Best Junior

Sponsored by Plastic Model Store Ukraine, Brian Eberle

Winner: T-34/76 ChTz by Daniel Brubaker

Best Vignette

Sponsored by Custom Dioramics, Chuck Willis

Winner: Destroyed ISU-152 by Jesse Naughton

Best Diorama

Sponsored by Microworld Games LLC, AMPS Chicagoland

Winner: What the Camera Missed... by Dan Hershey

Andy Smith Best Basic Model

Sponsored by Mike Petty, Microworld Games LLC

Winner: Japanese Type 2 Ka-Mi by Harrison Buehler

Best Master

Sponsored by AMPS Central VA, AMPS Upper Valley Model Club

Winner: M551 A1/A1 TTS SHERIDEN by Tony Zadro

David Harper Best Marine Corps Armor

No sponsor

Winner: AAVR-7A Marine Recovery Vehicle by Ian Dow

The Tom Gannon Award

No sponsor

Winner: IDF M-51 Sherman by Aaron Kuck

Best 1919-1939

No sponsor

Winner: RUSSO BALT C RUSSIAN ARMORED CAR by John Wendt

Best Specialty Armored Vehicle

No sponsor

Winner: Sherman Flailing tank by Ted Oktabetz

Best WWI Model

No sponsor

Winner: Building the Gamma by Billie DeBekker

Best Braille Scale

No sponsor

Winner: M4 High Speed Tractor w/ 155mm Gun by Philip Hui

Theme Award

Sponsored by Northern Virginia AMPS (NOVAMSP), John Lewis

Winner: Destroyed ISU-152 by Jesse Naughton

Peoples Choice

Sponsored by Chuck Aleshire, AMPS 2VP Midwest Region, Chuck Willis

Winner: Building the Gamma by Billie DeBekker

Dave Lockhart Judges Best of Show

Sponsored by AMPS, AMPS

Winner: SU-122 54 Early by Stan Spooner

I - Closed Top Tracked Armor to 1899-1934 (based on markings)

Basic

Sponsored by NMMA (Northeast Military Modelers Association), James Surratt
 
There are no entries to display for this skill level.

Intermediate

Sponsored by NMMA (Northeast Military Modelers Association), James Surratt
Reg # Name Entry Medal
028-A Mark Miller Ford 3-Ton Tank Gold
044-A Larry Mann M1918 Ford 3-Ton Tank Gold
162-D Paul LaRock British Mark 1 - 1916 Silver
162-G Paul LaRock Ford 3-ton tank Silver
073-K Erik Hjelmberg Male Tank Bronze

Advanced

Sponsored by NMMA (Northeast Military Modelers Association), James Surratt
Reg # Name Entry Medal
010-A Georg Eyerman MK VIII Heavy Tank, 67th Infantry Regiment (tanks) Gold
032-C Mikkel Petrich Sphinx Gold
048-A Shaun Pekar Whippet, Whippet Good Gold
076-A Chris Green US Ford 3-Ton M1918 Gold
112-J Thomas Gaston French Ft-17 light tank Gold
157-A John Bonanni Whippet Gold
001-C Mike Petty T3 (Christie) Medium Tank Silver
052-A Craig Jarboe WW I French FT-17 Silver
075-B kevin kelly FT-17 Silver
104-A Rob Teubert British Mark 1 Female Tank Silver
114-A John Rauscher Vickers No.1 Infantry Tank Silver
006-D Frank Froment Vickers No. 1 Bronze
147-B Bryan Moeller Peugeot Char D' Trials Bronze
014-A Michael Carroll Christie Model 1919 No Medal
014-B Michael Carroll Vickers Mk 1 No Medal

II - Closed Top Tracked Armor 1935-1945 Axis (based on markings)

Basic

Sponsored by Fredericksburg AMPS, National Armor and Cavalry Heritage Foundation
Reg # Name Entry Medal
064-D Harrison Buehler Japanese Type 2 Ka-Mi Gold
064-E Harrison Buehler Panzer IV Ausf. J Gold
064-G Harrison Buehler Flakpanzer Panther 341 "Coelian" Gold
064-A Harrison Buehler Panther Ausf.G W/IR Silver
083-E Finley Malone Sturmpanzer IV Brummbar Bronze

Intermediate

Sponsored by Fredericksburg AMPS, National Armor and Cavalry Heritage Foundation
Reg # Name Entry Medal
024-A Bruce MacRae King Tiger II Normandy 1944 Gold
043-C Bill Moore VK4502 (P) Hintern Gold
073-C Erik Hjelmberg Panzer "Funk" Leichte Gold
073-E Erik Hjelmberg Panzer II Gold
073-F Erik Hjelmberg Panzer 38(t) Gold
134-B Bruce Worrall Initial Panzer IV Ausf. G, Panzer Regiment 8, North Africa Gold
328-A Peter Sisung Hetzer Gold
371-A Preston Stinger Jagd Tiger Gold
371-C Preston Stinger Panther A Early Italy Gold
043-A Bill Moore Panzer IV/70 (A) Silver
043-E Bill Moore Brummbar STURMPANZER IV Silver
092-A Erik Brubaker Jagdpanzer IV L/70 (A) Silver
096-A Andrew Taylor King Tiger Silver
099-B Justin Ryan Hetzer, Late Silver
123-E Matthew Benne StuG III G late war Silver
161-B Robert Fisher Late production tiger Silver
161-C Robert Fisher Sturmtiger Silver
161-E Robert Fisher panzer iii Silver
371-E Preston Stinger Stug III Winter Silver
040-B Stuart Malone Captured T-34/76 Bronze
044-B Larry Mann PzKpfw VI Tiger II Bronze
153-C John Napolitan Tiger I Early Bronze
161-A Robert Fisher jagdpanzer iv Bronze
161-D Robert Fisher Jagdpanther Bronze
419-A Dave Hopkins Jagd Tiger w/88mm Bronze
419-B Dave Hopkins Sturm Tiger Bronze
081-C Troy Fritz Jagdtiger Hiding From P51's No Medal

Advanced

Sponsored by Fredericksburg AMPS, National Armor and Cavalry Heritage Foundation
Reg # Name Entry Medal
019-D Steven Andreano S-35 Somua tank in German service for artillery car. Track protection train 1943-44 Gold
052-B Craig Jarboe Panzer IV 70 A Gold
086-C Jacques Duquette Type-97 Chi-Ha Gold
088-B Ian Rozens Panzer IV-70 (a) abandoned Gold
101-F Jonathan Anderson Hezter Gold
120-C Rock Marcone King Tiger SdKfz. 182 Gold
120-D Rock Marcone Jagdpanzer 38 Tank Destroyer Gold
124-A Steve Bacon JagdPanther Gold
132-E Ian Bonner Panzer III N Gold
144-B Matt Deck Stug III G Winter Gold
145-D Dan Feldman Konnen Wir Mitfahren? (Can we hitch a ride?) Gold
149-B Aaron Kuck Tiger I Early Gold
150-A Tom Kondziolka Pzkw VI Tiger I 1 Kompanie, Schwere SS Abteilung 101, Normandy June 1944 Gold
157-B John Bonanni Tiger I Gold
222-A Mike Sacklyn Jagdpanzer L/70A Gold
222-B Mike Sacklyn Type 97 Chi-Ha Gold
338-D Victor Hernandez T34 Calliope with M8 ammo trailer Gold
369-E Howard L McKean Bergpanzerwagen III Gold
003-B Brian Eberle Minenraumers Silver
007-A Chuck Willis Carro Armato Silver
018-A Neil Stokes Pz.III Ausf.N Leningrad Winter 1942/43 Silver
025-A Kurt Laughlin Jagdpanzer 38 Silver
030-C Brian Campitella Jagdtiger Silver
047-A Tony Higgs Tiger I Silver
051-F Frank Donati Panzer IV/70 (A) Silver
051-H Frank Donati Little Kitty Silver
051-I Frank Donati The Polizei Panzer Silver
063-A Dan Drake Brummbar Silver
068-A Richard Fisher Tiger II Paris August 1944 Silver
072-A David Welch Pz III Auisf. L Silver
098-E Nathan LaPorte Panther A 534 Silver
106-A Lyn Cushman Panzerkampfwagen II C Silver
129-A Matthew Toms VK3601 Silver
130-C David Morris Tiny Toldi Silver
132-B Ian Bonner StuH 42 Silver
148-A Jeff Mercey Sturmpanzer IV Ausf. J (late) Silver
159-C Rick Hoffman Panzerkampfwagen IV ausf.f1 Silver
304-A Tony Abbott Sd.Kfz.171Panther Ausf F Silver
331-B Chris Chapman BT -42 Silver
332-D Wade Buff Pz III Ausf N DAK Silver
332-E Wade Buff PzIII Ausf J DAK Silver
017-B Richard Carlson Jagdtiger Bronze
022-A Court Hughes Ardennes Tiger II Bronze
049-A Robert Hallack German Panther D at Kursk Bronze
054-B matthew schaefer King Tiger Bronze
063-D Dan Drake Half-track Truck Bronze
070-A gerald gardiner Type 97 Chi-Ha Bronze
080-A Chuck Aleshire Abandoned Cat - Germany, April 1945 Bronze
101-G Jonathan Anderson Elefant Bronze
105-A Ron Leker Panther D Bronze
105-B Ron Leker King Tiger Henchel Turret Bronze
149-A Aaron Kuck Panther D Bronze
051-C Frank Donati Peek-a-Boo No Medal
070-E gerald gardiner Panther G (Late) No Medal
159-A Rick Hoffman Panzerkampfwagen I ausf.b No Medal

III - Closed Top Tracked Armor 1935-1945 Allied (based on markings)

Basic

Sponsored by AMPS Central VA, Inside the Armour
Reg # Name Entry Medal
064-B Harrison Buehler Char B1 BIS Gold
064-C Harrison Buehler Soviet KV-2 Silver
050-C Paul Hayward WINTER T-34/76 Bronze

Intermediate

Sponsored by AMPS Central VA, Inside the Armour
Reg # Name Entry Medal
024-B Bruce MacRae M4A1(76)W Sherman, "Cranky" Gold
024-F Bruce MacRae JS-2 Model 1944 ChKZ Gold
028-B Mark Miller M4A3 (76)W Gold
039-D Brandon Jacob M5 Stuart Tank - Normandy Gold
067-A Doug Chaltry M4 Composite Gold
067-C Doug Chaltry M4A4 OP Gold
067-D Doug Chaltry ISU-122 Gold
073-A Erik Hjelmberg T-40 Gold
073-B Erik Hjelmberg Vickers Mk VI Gold
096-B Andrew Taylor Cromwell Gold
099-C Justin Ryan Desert Matilda Gold
154-A John Fluck Kliment Voroshilov KV-2 The Bunker Buster Gold
203-B Grant DeRue Dragon LVT-(A)1 Gold
062-A Joe Kozak Prototype # 2 Silver
067-B Doug Chaltry TKS Silver
073-D Erik Hjelmberg T-26B Silver
073-I Erik Hjelmberg ISU 152 Silver
094-A Michael Rajki Sherman M4A3E8 "A Paper Doll" Silver
094-B Michael Rajki KV-1 Silver
099-E Justin Ryan Ding Hao! Silver
140-A Randy Helms M4A3 Sherman Silver
142-A Bernie Dietrich M26 Pershing - Cologne Germany, March 6, 1945 Silver
153-B John Napolitan M4A3 HVVS 76 Silver
153-E John Napolitan S35 Somua Silver
081-B Troy Fritz Battle of Kursk 1943 Bronze
099-A Justin Ryan Johnnie Walker Irish Guards Sherman Firefly (Fictional Unit) Bronze
140-B Randy Helms M26 Pershing Bronze
153-A John Napolitan M6 US Heavy Tank Bronze

Advanced

Sponsored by AMPS Central VA, Inside the Armour
Reg # Name Entry Medal
013-A John Charvat M4A3E2 Assault Tank AKA Jumbo Sherman Gold
033-B Scott Conner French Char B1 bis Gold
035-C Curt Cayemberg T34/85 Mod. 1944 Gold
036-A Tony Wilsbacher KV-1 Gold
037-A Scott Primeau M4A3 76mm Gold
069-A Mark Miller US M4A1 76W Elowee Gold
071-C philip poole KV s malenkiy bashniy-1940 June-October production Gold
071-D philip poole KV-1 model 1942 -Merciless Gold
071-E philip poole KV-220-1 Protype Gold
079-A Stan Spooner Churchill Mk.7 Gold
079-D Stan Spooner Polish 7TP Gold
089-A John Hale M4A3 (76) Sherman Thunderbolt VI Gold
089-B John Hale M4 Composite Sherman "Cupid" Gold
090-G Jesse Naughton BT-7 Gold
101-D Jonathan Anderson SOMUA-- Free French Gold
103-A Kenneth Childres M31 ARV Gold
103-G Kenneth Childres Baldwin M4 Sherman Gold
112-C Thomas Gaston M4A3-105 Sherman Gold
121-C Zachary Grizzle Churchill Mk.IV "Snake Launcher" Gold
131-A Mark Bradley M4 Sherman (Early) Gold
136-A Lou Ursino M5A1 Stuart (early) Gold
149-C Aaron Kuck Sherman Easy Eight Gold
149-D Aaron Kuck T-34/85 Gold
157-C John Bonanni Sherman M4A3 Gold
158-A David Steelman Cromwell IV Tank Gold
158-B David Steelman M4A3E8 Sherman "Easy Eight" Gold
158-C David Steelman US Light Tank M3 Stuart Gold
159-D Rick Hoffman char b1 bis Gold
001-A Mike Petty M2A1 Medium Tank Silver
014-D Michael Carroll Churchill Mk IV AVRE, 1st Armoured Engineer Rgt, 25th Armoured Bgde, Italy 1945 Silver
017-A Richard Carlson Firefly Vc Silver
030-B Brian Campitella Sherman M4A3E8 EZ8 Silver
047-B Tony Higgs M4A1 Late Production Silver
049-G Robert Hallack "Ding Dong" M3A1 Satan Flamethrower Tank Silver
051-K Frank Donati The Centaur's Only Hurrah Silver
068-C Richard Fisher JS II Berlin 1945 Silver
070-C gerald gardiner Matilda Silver
071-B philip poole IS-3 Early Production -August 1945 Silver
100-A Tim Howell M5A1 "HUNTER" of the 4th Marine Bn. On Roi-Namur, Kwajalein Atoll in February of 1944. Silver
105-D Ron Leker T34/85 Silver
105-F Ron Leker M4A3E6 Sherman Silver
106-E Lyn Cushman SU-85 Silver
126-A Edward Kawahara KV-2 Silver
126-B Edward Kawahara Somua Silver
129-B Matthew Toms Mk. II Ram Silver
132-A Ian Bonner SU-152 Silver
132-F Ian Bonner M4A3E8 Silver
132-H Ian Bonner M4A3E2 Jumbo Silver
135-A Chris Doppler T34/76 Silver
139-B Ted Oktabetz Sherman Flailing tank Silver
155-A TJ Haller M4A1(76)W Silver
332-C Wade Buff KV-1 -1942 Silver
338-A Victor Hernandez M4A3E8 with sandba armour Silver
338-F Victor Hernandez Matilda Scorpion MK1 Silver
006-B Frank Froment Dino's M4 Bronze
014-C Michael Carroll Churchill Mk VII Crocodile, B Squadron, 1st Fife & Fofer Yeomanry, Rhine River, March 1945 Bronze
016-A Robert Riccitelli USMC M3A1 Satan Flamethrower tank Tinian Island 1944 Bronze
049-I Robert Hallack Soviet T-35 Bronze
088-D Ian Rozens M4A3E2 (76) W VVSS "Jumbo" Bronze
105-C Ron Leker JS 2 Bronze
116-A Sivert Ritchie Panther at Five o'clock Bronze
132-G Ian Bonner FCM-36 Bronze
156-A Austin Frields Polish 1st Armored Division Falaise Pocket, France 1944 Bronze
349-B Eric Hrymak JS-Z Bronze
349-C Eric Hrymak JSU-122 Bronze
038-A Timothy Keenan M31 Armored Recovery Vehicle and Trailer No Medal
105-E Ron Leker JSU 122 No Medal
349-A Eric Hrymak EV-II Gigant No Medal

IV - Closed Top Tracked Armor 1946-1990 (based on markings)

Basic

Sponsored by Minuteman AMPS , Decalcomaniacs
 
There are no entries to display for this skill level.

Intermediate

Sponsored by Minuteman AMPS , Decalcomaniacs
Reg # Name Entry Medal
061-A Scott Graupner M48A1 Gold
061-D Scott Graupner M60A3 with M9 Bulldozer blade Gold
094-C Michael Rajki Soviet T-10M Gold
146-A Jeff Nelson Australian Centurion Mk 5/1 Vietnam Gold
009-D Joel Gewirtz AMX 13/90 IDF 67 Silver
011-A Angel Garcia-Ablanque Paintball, anyone? Silver
044-C Larry Mann Strv 103B MBT Silver
065-A Scott Wadyko IDF TIRAN Silver
094-D Michael Rajki M247 SGT York Silver
096-G Andrew Taylor Aussie M113A1 at Long Tan Silver
009-A Joel Gewirtz Captured Egyptian T-34 "tyagach" captured 1956 Bronze
081-D Troy Fritz M41 Walker Bulldog in Vietnam Bronze

Advanced

Sponsored by Minuteman AMPS , Decalcomaniacs
Reg # Name Entry Medal
001-B Mike Petty M103A2 Gold
015-A Philip Hui JS-3m Gold
033-C Scott Conner IDF Merkava 2B Gold
035-E Curt Cayemberg M46 Patton (Korea) Gold
036-B Tony Wilsbacher Tiran 5 Gold
049-H Robert Hallack Japanese Type 74 Gold
055-E Patrick Brown Egyptian T-34/85 Gold
079-B Stan Spooner SU-122 54 Early Gold
086-E Jacques Duquette Chinese Type 83 SPG Gold
121-A Zachary Grizzle NASA M113 Gold
149-F Aaron Kuck IDF M-51 Sherman Gold
157-D John Bonanni M247 Sgt York Gold
159-E Rick Hoffman Merkava mk.1 Gold
200-A Ken Guntin T55 Model 1970 rebuild Hungarian (HPA) Gold
332-A Wade Buff T-55A Gold
338-C Victor Hernandez M46 Patton Gold
032-A Mikkel Petrich Object 279 Silver
047-C Tony Higgs Achzarit Silver
051-D Frank Donati Egypt's Big Boy of '73 Silver
055-F Patrick Brown Miriam - Israeli Cromwell Silver
076-B Chris Green PLA Type 69-I Silver
098-D Nathan LaPorte M60A1 Silver
101-C Jonathan Anderson T29 (hypothetical 1946/7 markings) Silver
105-G Ron Leker T 55 Silver
111-A Chuck Rothman Kanonenjagdpanzer 90 Silver
127-A Robert Adams Merkava mk 2b Silver
136-B Lou Ursino M48A3 Patton (Mod B) Silver
139-D Ted Oktabetz M48 Silver
222-C Mike Sacklyn Yw-SB1 Silver
349-D Eric Hrymak M-26 Pershing Silver
014-E Michael Carroll T-55A, Romanian 1989 Christmas Revolution Bronze
051-E Frank Donati Pit Stop in Korea Bronze
051-M Frank Donati Stalin's Big Dog , the JS3 Bronze
086-B Jacques Duquette BRM-1K (late) Recon and Command Vehicle Bronze
105-H Ron Leker T29 E3 Bronze
070-F gerald gardiner Iranian M47M No Medal

V - Closed Top Tracked Armor 1991-Present (based on markings)

Basic

Sponsored by Southern Wisconsin AMPS (SWAMPS), National Armor and Cavalry Heritage Foundation
Reg # Name Entry Medal
115-A Sivert Ritchie II T-80 w/ERA, Chechen War Gold
083-B Finley Malone M1A2 Abrams TUSK Bronze
083-D Finley Malone Russian BMP-2 2022 Bronze

Intermediate

Sponsored by Southern Wisconsin AMPS (SWAMPS), National Armor and Cavalry Heritage Foundation
Reg # Name Entry Medal
371-F Preston Stinger Leopard 2AB Gold
031-A Adam Jackson Namer "Nuh-MAIR" (Leopard in Hebrew) Israel Defense Forces Armored Personnel Carrier in markings from Gaza war Silver
061-C Scott Graupner Ukraine T64 BM Bulat Silver
094-E Michael Rajki M1A1 Abrams Silver
096-C Andrew Taylor Leopard 2A6 Silver
162-E Paul LaRock Ukrainian BMP-2 2014 Silver
140-C Randy Helms M577 Bronze

Advanced

Sponsored by Southern Wisconsin AMPS (SWAMPS), National Armor and Cavalry Heritage Foundation
Reg # Name Entry Medal
003-F Brian Eberle Stryker M1126 Infantry Carrier Vehicle Gold
017-C Richard Carlson IDF Rochev Gold
079-E Stan Spooner M551 A1 TTS Sheridan Gold
079-G Stan Spooner BMP-2 Gold
086-D Jacques Duquette ZTZ-99 MBT Gold
101-E Jonathan Anderson Abandoned Beach Defense T-34/85 on Socotra Gold
102-C Ian Dow AAVR-7A Marine Recovery Vehicle Gold
013-B John Charvat A Recent T-90A Silver
032-B Mikkel Petrich Kurgants-25 APC Silver
036-D Tony Wilsbacher Japanese Type 10 Tank Silver
052-D Craig Jarboe Leopard 2 A6EX Silver
070-B gerald gardiner African Union T54 Silver
086-F Jacques Duquette ZSD-90 Silver
086-G Jacques Duquette M270A1 MLRS Ukraine Silver
086-H Jacques Duquette Chinese 9K330 Tor-1M (SA-15) renamed HQ-17 Silver
098-C Nathan LaPorte M1A2 Abrmas sep v2 Silver
100-C Tim Howell Leopard 2A6 3.Kompanie, PzBtl.203 Silver
102-A Ian Dow M1A1 Abrams Silver
105-I Ron Leker Merkava IV Silver
132-C Ian Bonner T-72B3 in Ukraine Silver
157-E John Bonanni Type 63 APC Silver
006-C Frank Froment Genesis II Task Force Ripper Marine M60A1 No Medal
029-E DANIEL ROBICHAUD Russian T-72B Model 1990 - Ukraine Conflict No Medal

VI - Open Top/Open Hatches AFVs with interiors & halftracks - All eras

Basic

Sponsored by In Memory of Mark Ford, National Armor and Cavalry Heritage Foundation
Reg # Name Entry Medal
083-A Finley Malone Eritrean T-55 Silver

Intermediate

Sponsored by In Memory of Mark Ford, National Armor and Cavalry Heritage Foundation
Reg # Name Entry Medal
024-C Bruce MacRae Luchs Sd.kfz 123 Gold
024-D Bruce MacRae Sd.kfz 251/7 Ausf D Pionierpanzerwagen 10th SS Gold
024-E Bruce MacRae Sd.kfz 7/2 37mm Flak 36 Gold
096-H Andrew Taylor M8 Howitzer Motor Carriage Gold
328-B Peter Sisung T-60 Gold
371-B Preston Stinger Flak PzIII Gold
046-A Horst Hopf M18 Hellcat Silver
067-E Doug Chaltry Sd.Kfz. 251/22 Silver
077-A Ihor Hlohowskyj DAK Panzer IV Ausf.D Silver
081-A Troy Fritz M10 Tank Destroyer 28th Infantry Division at Hurtgen Forest 1944 Silver
203-C Grant DeRue Daimler Scout Car (Tamiya) Silver
044-D Larry Mann M10 Tank Destroyer Bronze

Advanced

Sponsored by In Memory of Mark Ford, National Armor and Cavalry Heritage Foundation
Reg # Name Entry Medal
003-C Brian Eberle M29 Weasel Gold
015-B Philip Hui Sd.Kfz.184 Elefant Gold
015-C Philip Hui M16 Multiple Gun Motor Carriage Gold
035-B Curt Cayemberg M10 Tank Destroyer Gold
035-D Curt Cayemberg LVT (A) 4 US Marines Iwo Jima Gold
035-F Curt Cayemberg Sdkfz 251/1 Halftrack Gold
063-B Dan Drake 8-Wheel Amored Car Gold
075-A kevin kelly M-10 Tank Destroyer Gold
080-B Chuck Aleshire Sd. Kfz. 251 D - Ardennes, December 1944 Gold
082-B Daniel O'Connor Marder I Gold
082-E Daniel O'Connor M8 Howitzer Motor Carriage Gold
098-A Nathan LaPorte M8 Howitzer "Laxative" Gold
098-B Nathan LaPorte German Nashorn Gold
106-B Lyn Cushman SU-76 412145 Gold
112-B Thomas Gaston German 251/1 Nue Halftrack Gold
112-H Thomas Gaston German DB10 heavy halftrack artillery tractor Gold
120-B Rock Marcone T-34/76 Model 1942/43 Factory Number 183 Gold
127-B Robert Adams British Mark V with full interior Gold
145-A Dan Feldman End Of Heeres Stu. Brig. 249 Gold
157-F John Bonanni Stug III G Gold
157-L John Bonanni LVT 4 Gold
200-B Ken Guntin M29 Weasel Gold
338-B Victor Hernandez M10 Achilles IIC Gold
027-A John Wendt RUSSO BALT C RUSSIAN ARMORED CAR Silver
051-A Frank Donati Small Package - Big Punch Silver
051-J Frank Donati Refill on the Run Silver
051-L Frank Donati Hummel, ready to rumble Silver
101-H Jonathan Anderson M114 ARVN 1963 Silver
112-E Thomas Gaston German Marder III M Silver
112-K Thomas Gaston French FT-17 light tank Silver
126-C Edward Kawahara M-10 Silver
145-B Dan Feldman It's a jagdpanzer Sir not a Jagdpanther Silver
151-C Tim Streeter M3 Stuart Late Production {Guadalcanal) Silver
151-D Tim Streeter M3 Stuart Early Production {Guadalcanal) Silver
152-A Michael Bedard IJN 12cm Type 97 Long Gun Silver
160-A Brad Belsheim Canadian Kangaroo Silver
309-A Richard Hutchinson Japanese Type 1-0 150 ton Silver
006-A Frank Froment A7V Bronze
007-D Chuck Willis SU-76 Bronze
029-C DANIEL ROBICHAUD Russian BTR-40 Bronze
036-E Tony Wilsbacher Stug III B Bronze
159-B Rick Hoffman m-18 hellcat Bronze
309-C Richard Hutchinson Churchill Crocodile Bronze
332-B Wade Buff Sdkfz-251/23 Bronze
049-E Robert Hallack U.S. M-10 Tank Destroyer No Medal
139-A Ted Oktabetz M-36 No Medal
151-E Tim Streeter M3 Stuart Late Production (Tunisia) No Medal

VII - Wheeled Vehicles and Armored Cars - All eras

Junior

Sponsored by David Doyle Books, National Armor and Cavalry Heritage Foundation
 
There are no entries to display for this skill level.

Basic

Sponsored by David Doyle Books, National Armor and Cavalry Heritage Foundation
Reg # Name Entry Medal
301-A Angel Garcia LAV III (TO under Armor) Silver
301-B Angel Garcia Schwing- Wagen Type K2s "Pigs Ear" Silver

Intermediate

Sponsored by David Doyle Books, National Armor and Cavalry Heritage Foundation
Reg # Name Entry Medal
024-R Bruce MacRae M-8 Grey Hound Gold
039-C Brandon Jacob Dodge WC56 Staff/Command Car Gold
043-D Bill Moore M35 Mittlere Panzerwagen Gold
057-A Robert Booth US Army Stryker M1128 MGS - Mobile Gun System Gold
057-B Robert Booth US Army M1240 M-ATV with 0-GPK Turret Gold
061-B Scott Graupner M109A3, 2 1/2 Ton, 6 x 6 Shop Van Gold
062-B Joe Kozak Waiting for the Boys Return Gold
062-D Joe Kozak Gun Deuce Gold
062-F Joe Kozak Seep Gold
062-G Joe Kozak IRAQ GUN 2005 Gold
065-C Scott Wadyko They are over there Gold
067-F Doug Chaltry Sd.Kfz. 234/2 Puma Gold
073-H Erik Hjelmberg Willys MB Gold
077-B Ihor Hlohowskyj LRDG 'Scorpion' Gun Truck Gold
140-F Randy Helms USMV LAV C2 SLEP Gold
140-G Randy Helms M1126 Stryker w/WINT Gold
328-C Peter Sisung SRS jeep Gold
008-A William seaman Skoda "turtle" Silver
011-B Angel Garcia-Ablanque On the road to Victory Silver
011-C Angel Garcia-Ablanque Spanish Centauro Silver
039-B Brandon Jacob Tamiya Daimler Scout Car Silver
062-C Joe Kozak NAVY Deuce Silver
062-E Joe Kozak Operation Plunder Silver
073-J Erik Hjelmberg Kubelwagen Silver
096-D Andrew Taylor Unimog 404S Radio Truck Silver
123-D Matthew Benne Krupp Protze Goulash kitchen Silver
140-D Randy Helms USMC LAV 25A2 Silver
140-E Randy Helms USMV LAV Air Defense (LAV AD) Silver
203-A Grant DeRue Revell Puma Silver
009-B Joel Gewirtz Regal Green line bus Clubmobile England Bronze
044-E Larry Mann M977 HEMTT Bronze
162-B Paul LaRock Romfell Armored Car and trailer Bronze

Advanced

Sponsored by David Doyle Books, National Armor and Cavalry Heritage Foundation
Reg # Name Entry Medal
015-D Philip Hui 152mm ShkH DANA vz.77 Gold
022-B Court Hughes M25 Armored Recovery Vehicle Gold
033-E Scott Conner German Military Radio Car, Mercedes Benz, Sd. Kfz. Type 170VK Gold
035-A Curt Cayemberg DUKW (Pacific Theater) Gold
047-D Tony Higgs USMC LAV-C2 Gold
052-E Craig Jarboe 1917 Model T WW I Australian army utility truck Gold
052-F Craig Jarboe Hitachi ZW 100-6 front end loader in Nato service Gold
069-B Mark Miller Pioneer Scammell SV2S Breakdown Tractor Gold
069-C Mark Miller WC 52 Dodge 82nd Airborne Gold
079-F Stan Spooner K-17 Boomerang Gold
100-B Tim Howell Parade ready, Spanish Army, Guardia Civil, LMV "Lince" by IVECO. Gold
112-F Thomas Gaston German 222 Armored Car Gold
114-B John Rauscher Putilov-Garford (Garford -Putilov) Ukrainian Armored car, 1919 (NOT CSM!). Ukrainian/Russian Post WWI Civil War. Gold
128-A Mark Wolf U.S. M20 Gold
129-C Matthew Toms Toyota Phaeton staff car Gold
130-A David Morris BA-64 Gold
131-B Mark Bradley British Humber Mk. IV Gold
137-A Merrick "Mac" Johnston ww2 Case VAI tractor with Hough Loader Gold
144-C Matt Deck Quad Gun Tractor Gold
157-G John Bonanni Toyota FJ Gold
200-C Ken Guntin URAL 4320 Gold
338-E Victor Hernandez Sdkfz Z32 8RAD Gold
414-B Ron Damratowski Lancia 1z Gold
010-C Georg Eyerman "Down on the Corner," SdKfz 234/1, France 1944 Silver
016-B Robert Riccitelli Medical Jeep in Normandy, France 1944 Silver
036-C Tony Wilsbacher Japanese LAV Silver
049-C Robert Hallack U.S. LARC-V in Vietnam 1968 Silver
054-A matthew schaefer Puma SDKFZ 234/2 Silver
072-B David Welch Dodge WC-63 Silver
079-C Stan Spooner Stryker M1128 MGS Silver
082-A Daniel O'Connor SdKfz 232, 8 Rad Armored Car Silver
082-C Daniel O'Connor Ford GPA Amphibian 4X4 Silver
086-I Jacques Duquette ZSL-92B Silver
102-B Ian Dow BA-64 Silver
105-J Ron Leker JDF Type 16 IFV Silver
112-D Thomas Gaston German Type 166 Schwinnwagen Silver
130-B David Morris Turtle Doesn't Turn Silver
139-E Ted Oktabetz M151A1 Israeli Jeep Silver
152-B Michael Bedard Volkswagen Type 825 Silver
158-D David Steelman Jeep Willys Silver
160-B Brad Belsheim Racy Italian Silver
160-F Brad Belsheim slava ukrani Silver
369-C Howard L McKean Sd.Kf 263 in Afrika Korps Service Silver
309-B Richard Hutchinson Sdkfz. 232 Early War Bronze
027-B John Wendt MAZ-537G Tractor with CHMZAP-5247G Trailer hauling a T62 Iraqi Tank No Medal
029-A DANIEL ROBICHAUD USMC LAV25 A2 Service Life Extension Program (SLEP) No Medal
106-C Lyn Cushman Tamiya M-8 Grayhound No Medal

VIII - Ordnance (with prime movers in travel) - All eras

Basic

Sponsored by AMPS North Florida, National Armor and Cavalry Heritage Foundation
 
There are no entries to display for this skill level.

Intermediate

Sponsored by AMPS North Florida, National Armor and Cavalry Heritage Foundation
Reg # Name Entry Medal
073-G Erik Hjelmberg PaK 36 on VF Silver
123-C Matthew Benne 3.7cm Flak 37 in position Silver

Advanced

Sponsored by AMPS North Florida, National Armor and Cavalry Heritage Foundation
Reg # Name Entry Medal
015-E Philip Hui M4 High Speed Tractor w/ 155mm Gun Gold
019-A Steven Andreano 25cm Minenwerfer German WW1 Gold
019-B Steven Andreano Skoda 30.5cm Howitzer German service Leningrad Jan. 1944 Gold
019-C Steven Andreano 22.5 cm Minenwerfer Gold
030-A Brian Campitella Holt Artillary Tractor with Gun Train Gold
085-A Billie DeBekker Building the Gamma Gold
085-D Billie DeBekker US 6 Inch Gun. Gold
118-B Michael Baskette Soviet Zis-2 57mm ATG Gold
127-E Robert Adams 3 cm Flakvierling 103/38 Gold
128-C Mark Wolf Panzer 4 schlepper W/2cm gun, tailer and 7.5 pak 40. Gold
129-D Matthew Toms I.G. 18 Gold
133-A Steve Santucci The Road to Arras Gold
155-C TJ Haller Krupp 21cm Mörser 10 Gold
414-C Ron Damratowski D-20 Howitzer Gold
007-B Chuck Willis Japanese 75mm Mountain Gun Silver
068-B Richard Fisher Krupp 21cm Morser 1916 Silver
075-C kevin kelly Pak 36 Silver
086-A Jacques Duquette MIM-23 HAWK AAA - Ukraine Silver
112-I Thomas Gaston German 21cm Morser 18 Silver
127-D Robert Adams 2 cm Salvenmaschinenkannon SMK 18 type 2 Silver
004-A Chris Graeter German 20mm Flak 38 Bronze
049-F Robert Hallack U.S. M3A1 Half-track with 3 Inch Gun Bronze
141-A Claude Moulton WWII German 105mm K18 Cannon Bronze
106-D Lyn Cushman BL-8--Inch Howiter No Medal

IX - Major Conversions (INT & ADV ONLY)

Intermediate

Sponsored by AMPS Upper Valley Model Club, Vargas LG
Reg # Name Entry Medal
041-A Cal Wood BREM II Gold
009-C Joel Gewirtz GMC 353 Clubmobile 1944-45 Bronze

Advanced

Sponsored by AMPS Upper Valley Model Club, Vargas LG
Reg # Name Entry Medal
015-F Philip Hui M8 75mm Howitzer Motor Carriage Gold
015-G Philip Hui M-50 Super Sherman Gold
015-H Philip Hui M2 37mm Gun Motor Carriage Gold
103-F Kenneth Childres M4A1E8 Restoration Gold
139-C Ted Oktabetz British Sherman ARV MkII Gold
414-D Ron Damratowski M62 Wrecker Gold
002-A MARK LEWIS Israeli Defense Force Sho't Kal Gimel Silver
003-A Brian Eberle Plymouth Bridge Tank Silver
010-D Georg Eyerman Australian M3A2 Grant Silver
105-K Ron Leker M1A5 Infentry Support Vehicle Silver
157-K John Bonanni SdKfz 253 Silver
160-D Brad Belsheim Skink getting skinky Silver
059-C Matthew Johnston M31 ARV Cast Hull Bronze
095-A Barclay Caras Centurion BARV Bronze
105-L Ron Leker The Purifier No Medal

X - Scratchbuilt (INT & ADV ONLY)

Intermediate

Sponsored by Minnesota Military Figure Society , Vargas LG
 
There are no entries to display for this skill level.

Advanced

Sponsored by Minnesota Military Figure Society , Vargas LG
Reg # Name Entry Medal
015-I Philip Hui M37 105mm Howitzer Motor Carriage Gold
139-I Ted Oktabetz Sheridan Silver
143-A Jerry Hendrickson Aufklarungspanzer 38(t) Silver
143-C Jerry Hendrickson Hetzer Panzer D - Prototype Bronze
105-M Ron Leker M1AX Modular Combat System Abrams No Medal

XI - Figures

Junior

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Basic

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
064-F Harrison Buehler 2. SS Panzer division "Das Reich" Western front,1944 Gold

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
024-H Bruce MacRae Finnish Volunteer Battalion of the Regiment Nordland Gold
024-I Bruce MacRae They Said, "Home By Christmas". Gold
024-O Bruce MacRae Rommel, The Desert Fox Gold
024-Q Bruce MacRae Stormtrooper 1916 Gold
024-G Bruce MacRae 1st Day, 1st Patrol Silver
024-P Bruce MacRae Tommy 1916 Silver
096-E Andrew Taylor German Landser Silver
099-D Justin Ryan Pioneer, Verdun June 1916 Silver
081-E Troy Fritz Adolf Hitler Bronze

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
037-B Scott Primeau Liberation of Buchenwald Gold
037-C Scott Primeau Pacific Marine Gold
074-A Thomas Borreli Soviet scout Gold
090-A Jesse Naughton BAR Gunner, 29th Infantry Silver
103-H Kenneth Childres Winter Wonderland Silver
133-C Steve Santucci Retreat! Hell we just got here! Silver
152-E Michael Bedard USMC Silver
007-C Chuck Willis U.S. Infantry ETO 1945 Bronze
015-J Philip Hui WWIi USMC Officer Bronze
016-C Robert Riccitelli Beau Geste Bronze
029-D DANIEL ROBICHAUD WW2 German Fallschrimjager with StG-44 assault rifle Bronze
049-D Robert Hallack BAR Gunner Rangers 2nd Battalion Bronze
088-A Ian Rozens "Real clever, Joe" Bronze
331-A Chris Chapman Russian Scout Bronze
369-D Howard L McKean Afrika Korps AFU Commander Bronze

XII - Dioramas

Junior

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Basic

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
024-J Bruce MacRae "The Wine Tasters Return" Gold
024-K Bruce MacRae "Heidi Is Really Not Amused" Gold
024-L Bruce MacRae "Who Wants a Puppy?" Gold
024-N Bruce MacRae "Act of Mercy....While Death Looks On" Gold
097-A Joe Pacak Troubled Waters: Red Army 1989 Gold
305-A Nestor Espinoza Peaceful Playground Gold
371-G Preston Stinger Tiger 321 Gold
077-C Ihor Hlohowskyj Somewhere in Libya, 1942 Silver
162-C Paul LaRock Water Break on Bougainville/ USMC Scout Dogs and Handlers 1943 Silver
109-A Dylan Hershey From a Land Down Under Bronze
123-A Matthew Benne 11th Pz Div Croatia 1941 Bronze

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
026-B Dan Hershey There But for the Grace of God Go I Gold
026-D Dan Hershey What the Camera Missed... Gold
055-A Patrick Brown Going to Africa! Gold
055-B Patrick Brown Wolfhounds! Gold
055-D Patrick Brown Shep Paine Tribute Diorama Gold
147-C Bryan Moeller Halted by the Achilles' Heal Gold
152-C Michael Bedard East Meets West Gold
157-H John Bonanni Box Art Gold
049-J Robert Hallack "Smile for the Camera - Uh, Is He Smiling?" Silver
066-B Thomas Faith Yeah, E-L-B-E-U-F Silver
071-A philip poole WINTER WARRIORS Silver
085-B Billie DeBekker Trophies Silver
090-F Jesse Naughton Loss Silver
133-B Steve Santucci To the Front Silver
139-G Ted Oktabetz BTR Israel Silver
151-A Tim Streeter “You’re Not in Kansas Anymore!” Silver
151-B Tim Streeter “We Hold All Objectives” Silver
026-C Dan Hershey A Change of Seasons Bronze
066-A Thomas Faith Aus Der Sonne (Out of the Sun) Bronze
029-B DANIEL ROBICHAUD German Nashorn with Accompanying Infantry No Medal
063-C Dan Drake "Come on Jerry, Just Hop on Down" No Medal

XIII - Vignettes

Basic

Sponsored by Modeling Insanity Podcast, Troy Fritz
Reg # Name Entry Medal
050-A Paul Hayward Turret in the yard Silver
083-C Finley Malone Water Crossing Silver
083-F Finley Malone Hostile Blocks Bronze

Intermediate

Sponsored by Modeling Insanity Podcast, Troy Fritz
Reg # Name Entry Medal
024-M Bruce MacRae "Stalingrad...Whose Big Idea Was This?" Gold
039-A Brandon Jacob Verdun Trench Warfare Horrors Gold
043-B Bill Moore 8 ton track vehicle w/88 mm gun Gold
113-A Bill Kenworthy Russian KV-220 Gold
123-B Matthew Benne The Quiet Sector Gold
371-H Preston Stinger Haltrack 75mm Gold
371-I Preston Stinger Panther G Gold
371-J Preston Stinger Pz IV water crossing Gold
408-A Jeff Nelson Abrans Gold
153-D John Napolitan Don't worry, the Germans will never get this far. Silver
162-A Paul LaRock Indian Army Burma 1944 Silver

Advanced

Sponsored by Modeling Insanity Podcast, Troy Fritz
Reg # Name Entry Medal
027-D John Wendt Toyota Land Cruiser FJ43 SUV with Type 63 107 MM-MLRS Gold
055-C Patrick Brown Oh Yeah! Gold
059-A Matthew Johnston Sherman BARV Gold
060-A Rebecca Abbott Break Time! Gold
082-D Daniel O'Connor Afghanistan FT-17 Gold
090-C Jesse Naughton Patton's M3 Stuart Gold
090-D Jesse Naughton T34/76 - Ukraine 1944 Gold
090-E Jesse Naughton Destroyed ISU-152 Gold
095-B Barclay Caras M4 and LCA Gold
101-A Jonathan Anderson ZSU-23/4 at the Air Defense Museum in Hanoi Gold
101-B Jonathan Anderson M42 Duster Gold
112-G Thomas Gaston M1151 up armored Humvee Afghanistan 2010 Gold
118-A Michael Baskette Morris Tractor and Bofors 40mm AA Gun Gold
144-A Matt Deck Outflanked Gold
152-D Michael Bedard 万歳 BANZAI! Fall of the pearl of the Orient, Manilla 1942 Gold
157-I John Bonanni Hollow Victory Gold
331-C Chris Chapman Hijnks on the River Monster Gold
003-D Brian Eberle Sd.Kfz.222 in Greece Silver
026-A Dan Hershey Chow Time Silver
048-B Shaun Pekar Politics and Prototypes Silver
063-E Dan Drake "To the Victor Go The Spoils" Silver
072-C David Welch "Down Time" Silver
078-B Stan Kurcz Wounded Weasel Silver
090-B Jesse Naughton Bedford MWD Silver
090-H Jesse Naughton Let's take a closer look Silver
120-A Rock Marcone A Cold Wet Spring in 45: Panther G Mid/Late Production Silver
132-D Ian Bonner Live Audience Silver
414-A Ron Damratowski USMC Jeep Silver
010-B Georg Eyerman "And One More for the Road" 30 AUG 1939 Bronze
049-B Robert Hallack Australian Matilda at the Battle of Tarakan, June 1945 Bronze
063-F Dan Drake "Winter Respite" Bronze
078-A Stan Kurcz What do Marines need Artillery for? Bronze
088-C Ian Rozens "Roadkill" Diorama featuring reaktsionnaya mashina Reaktora “bereza” Object 216 II Bronze
133-D Steve Santucci Out of Steam Bronze
133-E Steve Santucci No Soup for You Bronze
150-C Tom Kondziolka Berlin Sewer Tank Killer Team No Medal

XIV - Fictional, Futuristic or Proposed Vehicles

Basic

Sponsored by Jerry Hendrickson, National Armor and Cavalry Heritage Foundation
Reg # Name Entry Medal
050-D Paul Hayward M2000 PATTON Silver
050-B Paul Hayward M41 Walker Z-tank Bronze

Intermediate

Sponsored by Jerry Hendrickson, National Armor and Cavalry Heritage Foundation
Reg # Name Entry Medal
065-B Scott Wadyko Respite Gold
097-C Joe Pacak T-86 Gold
119-A Brandon Gentry Maschinen Krieger Mark 44 Ammoknight Gold
134-A Bruce Worrall Grosserhund in No-Man's Land Gold
371-D Preston Stinger E-5 Prototype Gold
040-A Stuart Malone PKF85 Falke SSN Superleichte Schnelle Nachtaufklarung Silver
046-B Horst Hopf Waffentraeger PaK 43 8,8cm Steyr/Krupp Silver
096-F Andrew Taylor Maschinen Krieger and the Holy Grail Silver
097-B Joe Pacak M-115A1 Silver
162-F Paul LaRock Ukrainan Walker Silver
203-D Grant DeRue Toon Churchhill (Meng) Silver
008-B William seaman Dune spice harvester Bronze
153-F John Napolitan M4A1 toon tank Bronze
419-C Dave Hopkins Panzerkleinzerstorer Rutscher No Medal

Advanced

Sponsored by Jerry Hendrickson, National Armor and Cavalry Heritage Foundation
Reg # Name Entry Medal
003-E Brian Eberle The Paper Lion - Panzerkampfwagen VII Löwe Gold
018-B Neil Stokes Red Knight Gold
033-A Scott Conner Racoon Super Armored Fighting Suit R Gold
059-B Matthew Johnston Maschinen Krieger Krote Gold
079-H Stan Spooner Warhammer Goliath LRDG Gold
085-C Billie DeBekker Home Despot Gold
103-B Kenneth Childres Paradise Lost (MK44 Flame Knight) Gold
103-C Kenneth Childres HEMTT Rocket Truck Gold
103-D Kenneth Childres Junkyard Technical Gold
103-E Kenneth Childres WW2(Z) Convoy Escort Gold
105-R Ron Leker Trad Federation Main Battle Tank Gold
112-A Thomas Gaston Colonial Marine Power Loader Gold
114-C John Rauscher Earth Forces Mercenary 2-Man Heavy Assault Tank Gold
122-A Frank Perrone What if turreted Kv I ISU 152 Gold
128-B Mark Wolf Space Marine Gold
128-D Mark Wolf Beutepanzer Gold
132-I Ian Bonner Echoes of the Past Gold
149-E Aaron Kuck Maschinen Krieger "Jagd-Rocker" Gold
155-B TJ Haller P.K.A. Ausf. F "Friedrich" Gold
158-E David Steelman AT-ST Walker "What if" Kit-Bash Gold
158-F David Steelman M4AT-ST Walker Kit Bash Gold
160-C Brad Belsheim MaK Hover tank Gold
047-E Tony Higgs FlakPanther Silver
051-B Frank Donati AT-ST "Technical" Silver
051-G Frank Donati Ural Technical Silver
112-L Thomas Gaston SF3D Mk II Armored fighting suit Silver
124-B Steve Bacon E-60 PanzerJager Silver
127-C Robert Adams AT-ST Silver
150-B Tom Kondziolka Flakpanzer Panther 20mm Flakvierling Mg151/20 Silver
157-J John Bonanni Droid Tank Silver
160-G Brad Belsheim Toon Sherman Silver
033-D Scott Conner E-10 Paper Panzer Bronze
105-N Ron Leker Sacarian Battle Tank Bronze
105-O Ron Leker Sacarian Tank Hunter Bronze
105-P Ron Leker M1AX Modular Combat System Abrams (Particle Projection Cannon Variant) Bronze
105-Q Ron Leker M1AX Modular Combat System Rail Gun Veriant Bronze
110-A Neal Gause Firefly Bronze
129-E Matthew Toms E-75 Bronze
130-D David Morris Akuyaku #1 (Bad Guy #1) Bronze
143-B Jerry Hendrickson Maus on transport wagen Bronze
160-E Brad Belsheim Supertoon Super Pershing Bronze
139-F Ted Oktabetz Apocalypse Truck No Medal

XV - Juniors

Junior

Sponsored by Black Widow Model Disposal, Frank Froment
Reg # Name Entry Medal
091-A Daniel Brubaker T-34/76 ChTz Gold
107-A charlie schaefer IS-2 Silver

XVI - Masters

Master

Sponsored by Microworld Games LLC, Microworld Games LLC
Reg # Name Entry Medal
042-A Jeff Feller Churchill AVRE MKIII, Normandy 1944 Gold
045-A Tony Zadro IRAQ TYPE 69-11 Gold
045-B Tony Zadro M551 A1/A1 TTS SHERIDEN Gold
138-A Greg Hanchuk Abandoned BRDM-2 Gold
138-B Greg Hanchuk Desperate Cry Gold
125-A John Kesner Holt 75 towing 6" gun No Medal
125-B John Kesner WW1 German 77mm Flak Railcar No Medal

XVII - Display Only

Junior

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Basic

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
092-B Erik Brubaker JSU-152 Soviet what-if No Medal

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
015-K Philip Hui Samurai Warrior No Medal
030-D Brian Campitella Vk 168 Super Heavy Tank No Medal
087-A LaDorr (Ed) Ingersoll No Model No Medal
108-A Robert Riviezzo BT-7 No Medal
108-B Robert Riviezzo Russian 1.5 ton Cargo Truck No Medal
108-C Robert Riviezzo BA-64B Russian Armored Car No Medal
108-D Robert Riviezzo Late Stug III Ausf. G No Medal
108-E Robert Riviezzo Early Stug III Ausf. G No Medal
108-F Robert Riviezzo Stug III Ausf. F No Medal
108-G Robert Riviezzo Early Stug III Ausf. G March 1943 No Medal
108-H Robert Riviezzo German Panzer 739(f) S35 Somua No Medal
108-I Robert Riviezzo French R35 No Medal
108-J Robert Riviezzo French Char B No Medal
108-K Robert Riviezzo SturmTiger No Medal
121-B Zachary Grizzle Trappers cabin No Medal
147-A Bryan Moeller Keep Her Afloat! No Medal
369-A Howard L McKean 50 year build No Medal
369-B Howard L McKean 53 year build No Medal

Master

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
117-A David Vickers Tank Hunters No Medal
117-B David Vickers Recon Report No Medal
117-C David Vickers "5" No Medal
117-D David Vickers For the Emperor No Medal
117-E David Vickers Warrior's Communion No Medal