AMPS is all about armor modeling and the preservation of armor and mechanized heritage.

AMPS 2012 International Convention
Thu Apr 26, 2012 to Sat Apr 28, 2012
WW2 Victory Museum, Auburn IN

About the Show

Show Sponsors

Seminars

 Contest Results

Best Of and Theme Awards

Best Junior

No sponsor

No winner

Andy Smith Best Basic Model

No sponsor

No winner

Best Commonwealth

No sponsor

No winner

Best United States

No sponsor

No winner

Best Russian/Soviet

No sponsor

No winner

Best German

No sponsor

No winner

Best Small Army

No sponsor

No winner

Best Diorama

No sponsor

No winner

Best Vignette

No sponsor

No winner

Best Figure

No sponsor

No winner

Theme Award

No sponsor

No winner

Peoples Choice

No sponsor

No winner

Dave Lockhart Judges Best of Show

No sponsor

No winner

I - Closed Top Tracked Armor to 1945 Axis (based on markings)

Basic

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
413-B Dave Samson Hetzer Gold
413-C Dave Samson Jagdtiger Gold
101-A Ronald Logan stug lll ausf g Silver
107-C Horst Hopf Der Nussknacker Silver
107-B Horst Hopf German Panther D Sd.Kfz 171 Bronze
018-A Bill McAllister This a big ugly tank No Medal

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
085-A Aaron Smischney The Last Ferdinand Gold
111-A Mark Glidden Tiger I Gold
305-A Pascal H. Zandy Jagdtiger Gold
332-A William Horn Panzer IV J Gold
337-C Rob Witt Panzer II Ausf. F Gold
406-B Steve Bacon VK1602 Leopard Gold
060-A Christopher Benjamin 15cm Panzerwerfer 42 SWS Silver
061-F Robert Yalden German T-34 Silver
064-B Jeffrey Edge Panzer IV Ausf. D Silver
205-B John J. Nelligno StuG III Silver
221-D Alex Valz Tiger II w Falschirmjager in Ardennes Silver
226-A John Shimek StuG III - G Silver
308-B James Grant tiger 1 e 102 normandy june 1944 Silver
323-A Edward Berdardo Jagdpanther Silver
406-A Steve Bacon Bebachtungswagen Panther Silver
061-E Robert Yalden Mun. Sd. Kfz. 4/1 (MunitionsKraftwagon for Nebelwerfer) Bronze
079-A Pierre Salazar Tiger I Mid Production Bronze
209-A Scott T. Woodward Type 95 Peleliu '44 Bronze
219-A Leo Bouche TKS Tankette Bronze
219-E Leo Bouche Bren Gun Carrier w/ 2cm Flak 36 Bronze
308-A James Grant PZKPFW III G 2nd panzer div russia 1941 Bronze
308-C James Grant panzer 1 B DAK 1941 Bronze
323-B Edward Berdardo Wjote Wasjed StiG Bronze
323-C Edward Berdardo Italian T-34 Bronze
330-A John W. Sadler German Jagdpanzer E-100 Bronze
330-B John W. Sadler Berge Panzer / Tiger recovery / repair Bronze
416-A Robert Fisher Strumtiger Bronze
417-A Dave Hopkings Panther G Bronze
003-A Marc Dupont type 95 HA-GO No Medal
043-A Scott Cheesman Bad Jag No Medal
219-D Leo Bouche Pzkw IB Landungstrager No Medal
416-B Robert Fisher Wight-Fighting Panther No Medal
417-B Dave Hopkings Hetzer 38 (t) No Medal

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
004-B Chuck Rothman DAK Panzer III F, Pz. Rgt. 5, April, 1941 Gold
021-A Dana Mathes Panzer IV J Gold
050-A Steven Whetsell HETZER Gold
058-B Konrad Schreier King Tiger Late Production Gold
062-B Ronald Koran I.JN type II amphibious tank Gold
071-D Harvey Low Panther G Gold
104-D Chuck Aleshire PzKpfw Neubaufahrzeug VI, Norway, April 1940 Gold
220-B Glen Martin KommandoWagen Railcar Gold
220-D Glen Martin Panther Ausf G w/Zimmerit Gold
222-A Scott Hoffland Panther G Late Gold
317-A Ken Guntin RSO Gold
331-A Jari Hemila Finnish "Sturmi" StuG G A.D. 2009 Gold
340-A Michael Mummey Last Kat Tiger II Gold
004-A Chuck Rothman DAK Panzer II, Pz. Rgt, 8, 15th Panzer Div. 1941 Silver
015-B Neil Stokes 'It's a Rental' Silver
024-D Ian MacAulay Elefant Silver
028-A Chuck Willis Early Hetzer Silver
032-A Mark Miller Easterern Front StuG 3 Silver
040-A Michael Bedard late Hetzer Silver
071-A Harvey Low Japanese Type 92 Tankette Silver
071-B Harvey Low Finnish Sturmi Silver
084-A Joseph Bevans PzKwII L Luchs late Silver
094-D Tom Kondziolka PzKpfw II Ausf F Silver
099-B Victor Russell JR. Type 95 "Ha-Go" Silver
203-A Hugh W. Dyarman VK 601 Silver
215-A Bill Hornback Panzer III L Kursk Silver
304-A Ed St. Denis PzKfw II Ausf F Silver
304-C Ed St. Denis Neubaffrrzeus Silver
320-A Tim Howell kubelblitz panzer IV Silver
321-A John Kesner T95 Silver
322-F Patrick D. Foutch German Command Tank IB Silver
325-B David Showell On to Singapore Silver
331-B Jari Hemila Finnish BT-42 Silver
338-A Bill Herd Renault U.E. in German Service Silver
045-A Danny Egan Sturmgeschutz III ausf F Bronze
049-C Matt Deck Finnish BT-42 Bronze
057-B David Thornell Jagdpanzer IV L/70 (v) Bronze
082-B Ro Annis Pz. Kpfw IV Ausf. E Bronze
086-G Jim Mesko Panzer II Bronze
102-A Richard Guetig Stuh 42 Bronze
202-A Richard R. Fischer Tiger II Late Bronze
302-C Gary Majchrzak T-34 in 3rd SS Markings Bronze
316-A Dave Forest japanese ka-mi tank Bronze
006-A Tony Higgs Kugelblitz No Medal
015-A Neil Stokes Finnish BT42 No Medal
062-A Ronald Koran neubau-fahrzeug-nr.3-5 No Medal
070-A Dick Vincent Finnish BT-7 No Medal
102-B Richard Guetig Jagdtiger - "Lying-N-Wait" No Medal
302-E Gary Majchrzak "Chwat" Captured German Tank No Medal
304-F Ed St. Denis Pzkfw III Ausf N DAK No Medal
311-A Paul Eastwood Panzer I Ausf. A No Medal

II - Closed Top Tracked Armor to 1945 Allied (based on markings)

Basic

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
037-B Gene Best T-34/85 Model 1944 Gold
101-B Ronald Logan Russian KV-1 Gold
112-A Larry Mann Churchill Mk.I Infantry Tank Gold
112-B Larry Mann M3 Lee Silver

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
027-B Steven Macey LVT (A)-1 Gold
085-C Aaron Smischney The Fairest One Of All ... Snow White M4A4 Command Tank Gold
020-A Glen Broman Mark I Wireless Tank Silver
066-C David Welch M3 Stuart Silver
216-A Gary L. Jones M4A1 Sherman - Mid Production Silver
226-B John Shimek M4A2 USMC Iwo Jima Silver
226-C John Shimek Somua S-35 Silver
301-B Keith Ross M3 Lee Silver
332-B William Horn KV I Silver
332-C William Horn M4A1 76mm Silver
401-A Aaron Aldridge M4A1 DV Sherman Silver
403-A Dave Koukol M4A1 Sherman (Early Period) Silver
414-B John Shinaver ISU-122 Assault Gun Silver
414-C John Shinaver T-34/85 Silver
414-D John Shinaver BT-7 Silver
085-B Aaron Smischney T-60 Kalinin Front Bronze
227-A Pat Vess M4A3 76mm Bronze
301-C Keith Ross M4A3E8 Bronze
307-C Gerry Gardiner vc firefly (canadian) Bronze
401-B Aaron Aldridge M5 Stuart Bronze
412-B John Napolitan British Comet Tank Bronze
414-A John Shinaver IT-28 Bridgelayer Bronze
003-C Marc Dupont lend-lease Churchill No Medal
020-B Glen Broman Mark IV Tadpole No Medal
043-D Scott Cheesman First Russian T-34 No Medal

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
001-B Michael Petty Russian KV-85 Gold
006-B Tony Higgs M4A2 Gold
007-A Robert N. Steinbrunn M5A1 Stuart mid-production Gold
022-B Doug Somers M4 Composite Hull #65 6AD 15 Tank Battalion Gold
022-C Doug Somers M4 Sherman #74 6AD 69 Tank Battalion Gold
034-A Dan O'Connor A Paper Doll M4A3E8 Sherman Gold
046-A Steven Heather "Fill er up" Gold
048-B James Guld M4 DV "Double Trouble" Gold
048-D James Guld M4A2 "Carentan" Gold
058-E Konrad Schreier Sherman Crab, Holland, 1945 Gold
075-B Jeffrey Sheehan Reason No. 29: Why illiterate peasants don't make good tankers Gold
080-D Dave Manter Churchill Mk. IV Gold
086-I Jim Mesko Matilda Gold
106-A Joseph Koenig M4A3E2 Jumbo Gold
202-B Richard R. Fischer Firefly IC Hybrid Gold
218-A Ryan Harden T26E3 Gold
222-B Scott Hoffland Jumbo Gold
321-B John Kesner Matilda Gold
321-C John Kesner T28 Gold
335-A Rick Forys Churchill Mk III Gold
010-B John Charvat Liberating the Philippines - M4 of the 763rd Tank Battalion Silver
015-C Neil Stokes 'Huge and Heavy' Silver
022-D Doug Somers M4A1 Sherman 'E' Company 2AD 67 Tank Battalion Sicily Silver
033-G Andy Gulden Sherman M4A3E8 Silver
048-C James Guld M4A3/75 2AD Silver
049-A Matt Deck T-34/76 Mod. 1941 Silver
062-C Ronald Koran churchill mk.3 Silver
063-A Brian Fowler Russian IS-2 Silver
067-A Chris Toops M4A3 Sherman Silver
070-B Dick Vincent T-34/76 STZ Silver
071-C Harvey Low T-35 Silver
082-A Ro Annis JS-2 Russian Heavy Tank Silver
086-A Jim Mesko Chars B1 Silver
086-F Jim Mesko 7TP-POLISH MARKINGS Silver
099-A Victor Russell JR. M4A1 Sherman (mid-production) Silver
104-E Chuck Aleshire US T26E4 SuperPershing Silver
106-B Joseph Koenig Soviet BT-7 Model 1935 Silver
110-D Tim Streeter M3 Stuart (Early Production) Silver
220-C Glen Martin M4A1 Cast Hull Sherman Silver
222-C Scott Hoffland Firefly Silver
224-A Beau Minnick M4A3E2 Jumbo Silver
233-A Pearce Browning Bunker Buster Silver
311-B Paul Eastwood RAM Mk. II OP Silver
340-B Michael Mummey Czechmate JS-2 Silver
017-B Brock Hopkins III M4A1 DV Sherman Bronze
052-B Bob Bethea M5A1 Light Tank "Stuart" Bronze
058-A Konrad Schreier IS-3, Parade Day Bronze
102-C Richard Guetig T-34/76 Chz Production Bronze
203-B Hugh W. Dyarman M4A1 Italy 1944 Bronze
207-A Bill Kalmer IS-2 Bronze
304-G Ed St. Denis M3A1 Stuart Bronze
310-A Steve Guthrie Fort Garry Horse Sherman III Bronze
316-B Dave Forest Russian BT-7 Tank Bronze
320-C Tim Howell m24 chaffee Bronze
338-B Bill Herd Sandbagged Sherman Bronze
338-C Bill Herd M4 105mm Sherman Bronze
028-B Chuck Willis T-34/76 Krasnoye Sormovo 1942 No Medal
029-A Thomas St.James m4a3 76 No Medal
040-B Michael Bedard T-50 No Medal
045-E Danny Egan IS-2 Early No Medal
325-A David Showell Winter T-34 model 1943 No Medal
334-B Ian Dow M4A3 Sherman No Medal
343-A Paul Robers Stuart VI (Late) No Medal
343-B Paul Robers M3 Lee No Medal

III - Closed Top Tracked Armor Post 1945 (based on markings)

Basic

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
037-C Gene Best British Challenger I Gold
097-A Sturgis Payne Panzerhaubitze 2000 Gold
101-C Ronald Logan Panzerhaubitze 2000 Gold
112-C Larry Mann Leopard A4 Silver
112-F Larry Mann M3 Bradley CFV Silver
112-G Larry Mann M48A3 Patton Silver
112-H Larry Mann M551 Sheridan Silver
112-E Larry Mann M26 Pershing Bronze
112-I Larry Mann Merkava I Bronze
112-D Larry Mann M163A1 Vulcan No Medal

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
111-B Mark Glidden Syrian T-55 Gold
201-A Kerry Bensthul Merkava III with mine roller Gold
226-D John Shimek M50A1 ONTOS Gold
025-B Willie Kornegay Merkava Mk 1 Silver
026-B John Kirkpatrick M247 "Sgt York" Silver
027-D Steven Macey Challenger II Silver
060-F Christopher Benjamin NAGMASH KASMAN MESHUPAR Silver
061-H Robert Yalden Bradley Silver
307-B Gerry Gardiner t34-85 Silver
307-D Gerry Gardiner T55 (ethiopian) Silver
308-D James Grant pzjgkp kanon tank destroyer 1981 Silver
327-B Charlie Coleman T-55 Enigma Silver
410-A Dennis Wayne Leonituk, Jr. M26A1 Pershing USMC Silver
025-A Willie Kornegay Leopard 2A6 Bronze
205-C John J. Nelligno JS III Bronze
327-C Charlie Coleman M-51 Super Sherman IDF Bronze
336-B Sivert Ritchie Pershing M26 Bronze
016-C Joel Gewirtz M-48 IDF 1967 Sinai No Medal
307-E Gerry Gardiner hungarian t34-85 No Medal
404-A Chris Surber "Shilka" No Medal

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
011-F Sean Lynch Iraqi T-55 "Enigma" Gold
036-C Jim Wechsler Israeli Nagmachon with mine roller Gold
059-A Jesse Naughton Northern Alliance T-55 Gold
072-B Cory Sutton IDF M113 Zelda Gold
096-A Jim Carswell Finnish ItPsv 90 (T-55 Marksman) Gold
106-C Joseph Koenig Challenger 2 - TES 2008 Gold
306-A Greg Hanchuk T-62M Gold
317-C Ken Guntin leopard 2A5 Gold
334-A Ian Dow M1A2 Abrams ./ Mine Plow Gold
006-C Tony Higgs M60A1 Silver
010-A John Charvat Waitin' for the Storm Silver
011-A Sean Lynch M1 Abrams, Cold War Germany Silver
011-C Sean Lynch Abandoned Iraqi T-69II Silver
022-A Doug Somers Israeli M51 Sherman Silver
033-F Andy Gulden T-62 (1972) - Chechnya Silver
035-A Paul Bornn Canadian Leopard 2A6M Silver
080-E Dave Manter M1 Super Sherman Silver
081-A John Robinson BTR-50PK Silver
083-A Kyle Nelson T-90A Silver
086-E Jim Mesko M48 Phase Three M.A.P.- JORDANIAN MARKINGS Silver
086-L Jim Mesko M24 "Bison" French Indochina-1953 Silver
225-B Robert Kita Patton M48 Silver
228-C Matthew Malogorski US M-551 Sheridan Silver
314-C Roch Graveline Marine Amtrak Silver
318-C Anthony Guarderas IDF D9 Bulldozer Silver
331-D Jari Hemila IDF Monster Silver
011-G Sean Lynch Czech SA-6 Gainful Bronze
054-A Rick Slagle British Challenger with enhanced armor Bronze
084-C Joseph Bevans Tiran 5 (IDF converted T-55A) Bronze
089-A Ron Damratowski ARVN M-41 Bronze
090-A Dennis Tennant Israeli M51 Bronze
093-A Andy Renshaw M1A1 Abrams Operation Desert Storm, 2-70AR Bronze
102-D Richard Guetig M551 Sheridan Bronze
207-C Bill Kalmer Shot 1967 Centurion Bronze
331-C Jari Hemila Finnish Pz IV J Early January 1947 Bronze
419-A Kevin Kish British Challenger Mk. III Bronze
011-D Sean Lynch Swedish CV-9040B No Medal
021-B Dana Mathes M24 Chaffee Tank No Medal
024-A Ian MacAulay Czechoslovakian ST-! No Medal
038-A Roy Chow M4A3E8 76W Sherman, Korean War No Medal
093-B Andy Renshaw IDF M1 Supersherman ca 1967 No Medal
095-A Jacques Duquette SA-4 Ganef / 2K11 Krug SAM system No Medal
109-A Georg Eyerman Iraqi T-62 model 1962 No Medal
338-D Bill Herd Sherman M4A3 HVSS POA CWS-H5 No Medal
421-A John Brown T-80U Chechnya War No Medal

IV - Open Top/Open Hatches AFVs with interiors & halftracks - All eras

Basic

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
112-J Larry Mann M113 ACAV Gold
039-A Ellis Pawson Flak No Medal

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
074-A David Hansen Renault TSF Gold
026-C John Kirkpatrick M548 Gun Truck Silver
027-A Steven Macey LVT (A)-4 Silver
061-C Robert Yalden Sd. Kfz. 10 Demag Type 7 DAK Light Infantry Halftrack Silver
066-B David Welch M36B1 Silver
205-A John J. Nelligno Marder III Silver
210-A Jim Church sd-Kfz. 182 King Tiger I, Spz. Abt 504 - Hungary, 3/1945 Silver
221-A Alex Valz T34/76 Silver
301-A Keith Ross M3 GMC Silver
337-A Rob Witt Panzer IA Modified version w/ Interior Silver
339-B Paul Tian BMP-2 IFV Silver
415-B Andrew Perez M-36B1 Silver
061-A Robert Yalden M-39 Bronze
092-A John King King Tiger Bronze
226-E John Shimek M4A1 76mm Bronze
330-C John W. Sadler Marder III Ausf. H Bronze
330-E John W. Sadler King Tiger / Porche Turret with Zimmeret Bronze
415-A Andrew Perez M-36 Jackson Bronze
043-E Scott Cheesman Dog Kit / Awsome Flak No Medal
219-F Leo Bouche SdKfz Truck w/ Load No Medal
327-A Charlie Coleman Voroshilouets Tractor No Medal
330-D John W. Sadler Strumtiger No Medal
403-D Dave Koukol Sd.Kfz. 251 No Medal
417-C Dave Hopkings M-30 Cargo Carrier No Medal

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
033-E Andy Gulden FlaK Panther Gold
040-C Michael Bedard 日本戦車一式 (Type 1 Ho-Ni) Gold
049-B Matt Deck Stopgap Gold
058-C Konrad Schreier Sdkfz 251/9 Gold
068-C Nathan LaPorte Stug III G Gold
080-C Dave Manter LVT 4 Gold
106-D Joseph Koenig Dicker Max Gold
310-B Steve Guthrie Princess Louise Dragoon Guards Gold
340-C Michael Mummey Desert Tuna Boat AAV7R Gold
006-D Tony Higgs 1/35 Pz.Sfl.IVb 10.5cm le.F.H.18/1 Sd.Kfz.165/1 Ausf.A Silver
014-A John Werwie BT-7 Silver
036-A Jim Wechsler Warrior ICV w/Milan Missile Launcher, Op Telic, 2003 Silver
038-G Roy Chow Japanese Captured T12 75mm Self-Propelled Mount Silver
055-B Martin Jurasek Panzer IV 'Brummbar' Silver
067-B Chris Toops Demag 10/5 Silver
068-A Nathan LaPorte SiG 33/1 "Grille" Ausf. H Silver
078-A Gregory Gaither Comrade, what have they done? Silver
078-B Gregory Gaither Litter on the Golan Silver
083-B Kyle Nelson NKL-26 Aerosan Silver
094-B Tom Kondziolka German VK 4502 (P) Turm Vorne Prototype Silver
110-C Tim Streeter T19 Half-Track Silver
203-C Hugh W. Dyarman Geschutz Wagen G38/18SF MIT 8.8 cm PaK 43 Silver
213-B Tom Faith Captured Artillerie Tractor Silver
224-B Beau Minnick Pz I Ausf. A DAK Silver
225-C Robert Kita M15 Motor Gun Carriage Silver
231-A Tom Gaston Sd. Kfz 250/9 Neu Halftrack Silver
304-B Ed St. Denis M7 Priest (late) Silver
315-A Mark Natola spring offensive france 1940 Silver
321-D John Kesner sdkfz. 10/5 Silver
017-A Brock Hopkins III Sdkfz 139 Marder III Bronze
045-B Danny Egan T-34 Model 1941 Bronze
053-C Tom Borreli Flakpanzer "Wirbelwind" Bronze
102-F Richard Guetig Marder III Bronze
304-D Ed St. Denis Sd. Kfz 138/1 Ausf. M Bronze
320-B Tim Howell whirlwind panzer IV Bronze
338-F Bill Herd M2 Halftrack Bronze
009-A Patrick Mooney "The pause that refreshes!" No Medal
068-B Nathan LaPorte Panther F No Medal
102-E Richard Guetig "Commandeered" - Bren Gun Carrier No Medal
109-C Georg Eyerman SdKfz 251/17 Ausf C No Medal
228-B Matthew Malogorski US M-110A2 Self Propelled Howitzer No Medal
304-E Ed St. Denis Marder II No Medal
322-G Patrick D. Foutch Kangaroo Personel Carrier No Medal
338-E Bill Herd Knocked out Sdkfz 250/3 No Medal

V - Wheeled Vehicles and Armored Cars - All eras

Junior

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Basic

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
037-A Gene Best Tilly Gold
097-B Sturgis Payne German 3ton 4x2 Cargo Truck Gold
413-A Dave Samson BMW R-75 with sidecar on base (Lion Roar) Gold
319-A John Hess m706 v100 commando armored car Silver

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
027-E Steven Macey 10 HP British truck Gold
027-F Steven Macey Humvee Gold
051-E John Wager Probing The Gaps Gold
061-B Robert Yalden DUKW Gold
027-C Steven Macey SAS Jeep Silver
064-A Jeffrey Edge USMC LAV-AD Silver
105-E Kenneth Pitt Land Rover Silver
226-F John Shimek LAV 25mm Silver
339-D Paul Tian MAZ537 Silver
403-B Dave Koukol M8 Greyhound Silver
060-E Christopher Benjamin Vietnam tribute guntruck "Felix the Cat" Bronze
208-B Stuart Vandervort Sd.Kfz 223 Bronze
221-B Alex Valz Sd.Kfz. 234/1 Bronze
313-A Rick Wilkes Jeep Bronze
403-C Dave Koukol BRC 40 Bantam Bronze
411-B Jay Abele SWAT PATROL CAR Bronze
003-B Marc Dupont Reich Traffic Administration, Minsk 1944 No Medal
016-A Joel Gewirtz M-325 Nun Nun No Medal
404-B Chris Surber Sd.Kfz. 222 Panzerspahwagen No Medal
416-C Robert Fisher Dragon Wagon No Medal

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
005-A Tony Zadro Skoda Radschlepper Ost Gold
013-A Mac Johnston WW2 armored Jeep with SCR193 command radio Gold
019-C John Wendt "JANJAWEED WARHORSE" TECHNICAL - DARFUR REGION SUDAN-2003 Gold
036-B Jim Wechsler M1128 Stryker MGS in Afghanistan Gold
062-D Ronald Koran Sd.kfz.234/2 puma Gold
065-A Michael Winters White M3A1 Italy Gold
067-C Chris Toops Sd.Kfz. 222 Gold
072-A Cory Sutton M1126 Strker Gold
093-D Andy Renshaw SAS Jeep Gold
094-C Tom Kondziolka Zundapp KS750 w/ Sidecar Gold
110-E Tim Streeter Harley Davidson WLA Motorcycle Gold
207-B Bill Kalmer M1200 Armored Knight Gold
207-F Bill Kalmer The Vulture M706 Commando Gold
220-E Glen Martin Sd.Kfz. 222 Armored Car Gold
222-D Scott Hoffland 234/3 Gold
317-B Ken Guntin BTR-80 Gold
318-B Anthony Guarderas foden drops Gold
318-D Anthony Guarderas Boom Time Ward M1A1 Wrecker + Brockwey B666 Gold
321-E John Kesner Steyr Gold
326-A Ashley Abernathy M1025 Gold
001-A Michael Petty M8 Armored car Silver
017-C Brock Hopkins III I.J.A. Type 94 Six wheeled truck Silver
019-E John Wendt "WC-51 WEAPONS CARRIER" Silver
028-C Chuck Willis BA-64 Russian Car Silver
055-A Martin Jurasek Faun L900 w/ SdAnh.115 and Panzer II D's Silver
063-B Brian Fowler BA-20 1939 Silver
077-B Kyle Novak BA-20 Armored Car Silver
084-B Joseph Bevans stagegound mk 1 late (12th manitoba dragons) Silver
086-C Jim Mesko Putilov Garford Armored Car Silver
086-H Jim Mesko Laffy W15TCC-FRENCH MARKINGS Silver
086-J Jim Mesko Panhard 178 Silver
089-B Ron Damratowski French EBR-75 Silver
093-C Andy Renshaw Willys MB Jeep, June 2, 1944 Silver
094-A Tom Kondziolka Captured US M8 Armored Car with a German MG 151/20 Drilling Silver
102-H Richard Guetig Horch 1A with mounted Flak 38 (20mm) and trailer Silver
104-F Chuck Aleshire Sd Kfz 231, Paris, June 1940 Silver
203-D Hugh W. Dyarman GLEISKE II EN- Last Kraftwagen 4.5 ton maulter Silver
207-D Bill Kalmer Coyote Reconbausabce Vehicle Silver
207-E Bill Kalmer M1117 Guardian Silver
303-A George Romano Opel Blitz 2)mm Flakwag Silver
310-C Steve Guthrie Mack LMSW Heavy Recovery tractor Silver
318-A Anthony Guarderas taken it back Silver
320-D Tim Howell Harley W/MP Silver
008-F Terry Hill Steyr 1500A1 Bronze
008-H Terry Hill LRDG truck and figures Bronze
024-E Ian MacAulay Soviet BA-64B Bronze
034-C Dan O'Connor Sd Kfz 234/2 Puma Bronze
040-D Michael Bedard Ford GTB 1 1/2 Ton Truck Burma Jeep Bronze
080-B Dave Manter Stryker ESV Bronze
082-C Ro Annis Japanese Airfield Trucks Bronze
086-D Jim Mesko Horch with 20mm anti-aircraft cannon Bronze
100-A Tony Wilsbacher Deuce & a Half Bronze
100-B Tony Wilsbacher Puma Bronze
213-A Tom Faith Dingo Bronze
230-A Mike Moore Yes, after lunch - NKL-26 Aerosan, summer trails Bronze
302-A Gary Majchrzak WWII German Krupp Protze Kfz 70 Bronze
302-D Gary Majchrzak Canadian Checy 15A Bronze
338-G Bill Herd SAS Jeep Bronze
011-H Sean Lynch Canadian AVGP Grizzly No Medal
054-B Rick Slagle Stryker advanced NBC Recon vehicle No Medal
069-A Pete Gay M1200 Armored Knight No Medal
102-G Richard Guetig "Abandoned" - Kubelwagen No Medal
103-A Jonathan Baab Horch 1a with Flak 38 No Medal
228-A Matthew Malogorski US Army Kawasaki Motorcycle No Medal
302-B Gary Majchrzak Russian Mobilus Rocket Fighter No Medal
343-C Paul Robers Ford 15 cwt LRDG No Medal

VI - Ordnance (with prime movers in travel) - All eras

Basic

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
026-A John Kirkpatrick M51 "Skysweeper" Silver
217-A David M. Nelson Rheinmthal 12.8 Pak 44 Silver
219-B Leo Bouche 75/18 PaK Bronze
219-C Leo Bouche 75/5 cm PaK Bronze
002-A Roderick Bell Finnish Pak 7.5cm No Medal

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
005-C Tony Zadro Autocannone Lancia 3/Ro da 90/53 Gold
008-G Terry Hill Steyr and flak piece Gold
055-C Martin Jurasek Soviet M122 M1931/1937 Gold
213-C Tom Faith Winter Artillerie Sled / 2cm FLAK Gold
321-F John Kesner PAK43 Gold
023-B Ron Lebert Mercedes L4500R with 37mm flak & Trailer 1st SkiJager Div. Silver
047-A David Vickers SdKfz & with 88 Flak Gun Silver
062-E Ronald Koran U.S. 155MM Howitizer M1A1 Silver
075-A Jeffrey Sheehan Zis 42 with 85mm Model 1939 AA Gun Silver
100-C Tony Wilsbacher German Inftrany Gun Silver
203-E Hugh W. Dyarman 3.7cm FLAK 43/Flat B&D Type OMMB Silver
222-E Scott Hoffland Silent Sentinel Silver
225-A Robert Kita Flak 88 Silver
338-H Bill Herd Acht-Acht, (88) Silver
023-D Ron Lebert Sd.Kfz. 7 mit 20mm FlakVerling Hermann Goring Brigade Bronze
038-B Roy Chow M55 .50 Cal Machine Gun Mount Bronze
040-E Michael Bedard Japanese Type 90 field gun motorized Bronze
062-F Ronald Koran Russian chtzs s-65 tractor, and 152MM Howitizer M1937 ML-20 Bronze
086-B Jim Mesko Mechanical Mule with 106 Recoilles Rifle Bronze
102-I Richard Guetig Pak 38 Bronze
104-C Chuck Aleshire US Anti-Tank Gun M5, Belgium Dec. 1944 Bronze
333-A Jerry Ben 3cm Flak 38/103 "Jaboschreck" w/trailer Bronze
019-D John Wendt ABANDONED "SERBIAN BS-3 GUN EMPLACEMENT" OUTSIDE SARAJEVO - 1995 No Medal
021-C Dana Mathes Whitworth Cannon No Medal
054-C Rick Slagle Trailored Quad 50 No Medal
070-C Dick Vincent Rheinmetall 12.8cm High Velocity Anti-Tank Gun No Medal
314-D Roch Graveline 6 pdr at 7th AT Rgt RC Artilery No Medal
322-H Patrick D. Foutch German 4 Door Maultier with 88 PaK 43 No Medal

VII - Major Conversions (INT & ADV ONLY)

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
105-B Kenneth Pitt Mercedes Benz L3000 Plow Gold
051-B John Wager Truck Against Tank Silver
060-B Christopher Benjamin MAGACH 7 Silver
066-A David Welch Pak 40-RSO Prototype Silver
336-A Sivert Ritchie Daimler Mk3 Lorry w/ 13 pdr, Mk1 AA f Silver
339-A Paul Tian Flap Lid "B" Radar Silver
339-C Paul Tian Ford Tractor Silver
060-G Christopher Benjamin Sgt. York Divad Bronze
016-B Joel Gewirtz M-1133 Med Evac Stryker No Medal
016-D Joel Gewirtz Sherman Ambulance No Medal
409-A Don Skoluda Distributor Truck No Medal

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
005-B Tony Zadro Iraqi truck/Sa-3 missile transport Gold
058-D Konrad Schreier The Thin Red Line Gold
318-E Anthony Guarderas 8144t navy wrecker Gold
023-C Ron Lebert Marder 35R mit 4.7cm Pak 716 Infanterie Division. Silver
038-C Roy Chow Russkie Meat Chopper: M17 Multiple Gun Motor Carriage Conversion Silver
038-F Roy Chow Su-57 Gun Motor Carriage in German Service Silver
077-A Kyle Novak M88 A2 Hercules Silver
204-A Graeme Davidson M-113 TOW Under Armour Silver
310-E Steve Guthrie 1942 Ford Heavy Utility Silver
038-D Roy Chow M13 Multiple Gun Motor Carriage Bronze
038-E Roy Chow Studebaker US6 U12 Dumptruck Bronze
338-I Bill Herd Matilda-Scorpion Mine Flail Bronze
310-D Steve Guthrie Signalls Jeep No Medal

VIII - Scratchbuilt (INT & ADV ONLY)

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
411-C Jay Abele M-88 Recovery Vehicle No Medal

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
023-A Ron Lebert Armoured Famo with the Deadly 88 Flak Gold
211-A Joe Szczygiel US Army Husky Silver
211-B Joe Szczygiel hemtt Truck & parriot lav neher Silver
338-J Bill Herd M20 Armored Car Silver

IX - Figures

Junior

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Basic

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
208-A Stuart Vandervort George S. Patton Gold
308-E James Grant oberfeldwebel snolansk 1943 Gold

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
008-A Terry Hill Private 1st Batallion Gordon Highlanders Gold
012-B Mike Romprey German Soldier Gold
017-D Brock Hopkins III Unteroffizier Russia Winter 41/42 Gold
017-E Brock Hopkins III Devils Chariot Gold
033-B Andy Gulden Platz der Leibstandarte Gold
033-C Andy Gulden Wacht am Rhein Gold
033-D Andy Gulden Bastard of Bastogne Gold
040-F Michael Bedard Sgt. Lafayette Pool Gold
049-D Matt Deck Leithammel Gold
049-E Matt Deck Bad News Gold
052-C Bob Bethea SAS Bust Gold
052-D Bob Bethea SS Officer Bust Gold
052-E Bob Bethea Green Beret Gold
053-A Tom Borreli German SS Grenadier Eastern Front Gold
063-C Brian Fowler German Sergeant 1942 Gold
076-A Scott Primeau Mike Force Vietnam, 1963-66 Gold
076-B Scott Primeau 1st Cavalry Division Vietnam 1970 Gold
076-C Scott Primeau Somewhere in Afghanistan Gold
083-C Kyle Nelson Soviet Mountaineer Gold
083-D Kyle Nelson Georgi Zhukov, Marshall of the Soviet Union Gold
102-J Richard Guetig 82nd Airborne Paratrooper Gold
102-K Richard Guetig "For Mother Russia" Gold
220-A Glen Martin US Tank Commander Figure Gold
306-B Greg Hanchuk Igore Ahpashley "Hero of Russian Federation" Gold
322-E Patrick D. Foutch US Army Figure Hamburger Hill 1969 Vietnam Gold
324-E Greg Cihlar Pantinor Commander Gold
325-D David Showell Hurry up and wait Gold
338-K Bill Herd Panther Commander Gold
405-D Ed Harm 82nd Airborne Gold
405-E Ed Harm Hussite Flailman No Medal

X - Dioramas

Junior

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Basic

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
042-A Dan Drake "Taking A Break" Gold
107-A Horst Hopf Race to the Don Silver

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
051-A John Wager America's Secret Weapon Silver
206-A Larry Rassmussen Davi!!! Silver
206-B` Larry Rassmussen Bath Time Silver
216-B Gary L. Jones Irish M3 APC UN Diorama Silver
216-C Gary L. Jones US 3/4 ton Dodge (UN) diorama Silver
051-D John Wager Midsummernight's Dream Bronze
060-C Christopher Benjamin Afrika Korps oasis Bronze
061-G Robert Yalden O Tannenbaum Bronze
108-B Jim Bridges Bivouac Bronze
206-C Larry Rassmussen The Short Cut Bronze
337-B Rob Witt "Well, here's your problem ..." Bronze
411-A Jay Abele German Town Bronze
412-A John Napolitan Look Over There Bronze
060-D Christopher Benjamin "Leave the donkey and we'll push the gun ourselves!" No Medal
108-A Jim Bridges Chow Time No Medal

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
005-D Tony Zadro Memories of days gone by Gold
033-H Andy Gulden “Firefight” – Chechnya 1999 Gold
041-A Rick Lawler Burden of Sorrow Gold
057-A David Thornell To The Rescue Gold
110-A Tim Streeter Watch Your Step! Gold
212-A Rob Ferreira Burnt Out JagdTiger Gold
234-A Tom Karnas Hunting for Ivan Gold
324-A Greg Cihlar Sniper Suppression Gold
324-B Greg Cihlar Target Practice Gold
324-C Greg Cihlar Stuck Gold
324-D Greg Cihlar Interogation Gold
223-A Frank Ciccarella The Final Solution Silver
314-B Roch Graveline Just not her day Silver
341-B Mike Griffin Pripyat Militia Station Silver
008-E Terry Hill Rattenkrieg Bronze
012-A Mike Romprey The Factory Bronze
045-D Danny Egan Flak and Ack-Ack no more Bronze
048-A James Guld "Salah" Bronze
080-A Dave Manter Tribute to Shep Paine Bronze
110-B Tim Streeter Scuttlebutt Bronze
322-B Patrick D. Foutch The Hunter Becomes the Hunted Bronze
322-C Patrick D. Foutch Hunter of the Sky Bronze
014-B John Werwie Over There! No Medal
102-M Richard Guetig "Die vergeltung kommt!" = "Revenge is Coming!" No Medal
212-B Rob Ferreira Kitten in a tree No Medal
322-A Patrick D. Foutch Desert Treasures No Medal
338-L Bill Herd "Flak'd Flying Frenchie." No Medal

XI - Vignettes

Basic

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
042-C Dan Drake "Forgotten Warrior" Gold
042-B Dan Drake "Heading Out" Bronze

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
051-C John Wager Ack-Ack at Tobruk Gold
307-A Gerry Gardiner crushingthy revolution hungary 1956 Silver
328-A Michael G. Gosik Breaking the Siege Silver
061-D Robert Yalden Panzerwerfer 42 / Sd.Kfz. 4/1 (15 cm) Bronze
061-I Robert Yalden Got em! Bronze
208-C Stuart Vandervort One Shot One Kill Bronze
221-C Alex Valz El Alamein Bronze
337-D Rob Witt Italian Armored Car AVB41 Bronze

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
033-A Andy Gulden Operation Barbarossa Gold
036-D Jim Wechsler Sd.Kfz.7/1 Flak Vierling Gold
047-B David Vickers Guardian of the Bridge Gold
088-A Kim Taylor Puerto Rico Sherman Gold
102-N Richard Guetig "Into the Cauldron" Gold
309-A John Davids Tunisia Gold
324-F Greg Cihlar Dud Gold
342-A Ken Abrams GAZ Bofors Gold
014-C John Werwie "Where's the Help" Silver
045-C Danny Egan OT-34 Silver
052-A Bob Bethea The Crusher Silver
053-B Tom Borreli "The Road to Stalingrad" Silver
102-O Richard Guetig "Kill Zone" Silver
203-F Hugh W. Dyarman "VORPOSTEN" (Leningrade Front 1943) Silver
309-C John Davids Artillery Officer Silver
325-C David Showell Express Route to the Frost Silver
338-M Bill Herd "Grave for 7 Brohters" Silver
341-A Mike Griffin Dunkirk - Left Behind Silver
011-E Sean Lynch M1151 in Iraq Street Scene Bronze
019-A John Wendt "LIBYAN BIRD HUNTING" REBEL TECHNICAL-2011 Bronze
024-C Ian MacAulay SdKfz 11 Late with Flak 43 Bronze
102-P Richard Guetig "Salient Warriors" Bronze
309-B John Davids Kubelwagen Bronze
314-A Roch Graveline On the Ranges Bronze
405-C Ed Harm Max Wunsche Bronze
008-B Terry Hill 3rd Army M-18 Hellcat No Medal
008-C Terry Hill What is Das? No Medal
009-B Patrick Mooney "One Shot, One Kill", Hue City - TET 1968 No Medal
015-D Neil Stokes 'Tell Me Where It Hurts' No Medal
086-K Jim Mesko German Pillbox No Medal
104-B Chuck Aleshire Despari - France, June 1940 No Medal
312-A Michael Hutchinson Thats the lifeboat Sir! No Medal
322-D Patrick D. Foutch Take the High Ground No Medal
405-F Ed Harm Winter 1950 No Medal

XII - Sci-Fi/Fantasy machines

Basic

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
105-A Kenneth Pitt Night Fighter Krote Silver
105-C Kenneth Pitt Guardian II Silver
105-D Kenneth Pitt Merkava Mk VIII H.A. "Goliath" Bronze

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
104-A Chuck Aleshire The Hero, The Nazi, and the Steel Beast Gold
204-B Graeme Davidson Bobcat Air Defence Gun Gold
214-A Brian O'Neal E-75 Gold
231-B Tom Gaston Ba 35 Combat Car Gold
303-B George Romano WULF II Gold
334-C Ian Dow Sci-fi Fantasy / Machines Gold
405-A Ed Harm AFS/PKA TYPE "S" Gold
405-B Ed Harm ARV33E "POGO" Gold
015-E Neil Stokes 'Scorched Earth Silver
019-B John Wendt "THE RED CROSS" E-10 HETZER Silver
019-F John Wendt "PREDATOR" Silver
062-G Ronald Koran e-25 Silver
073-A Rick Rasmussen Flak Panther II Coelian Silver
087-A Scott Taylor Fury of Ivan Silver
089-C Ron Damratowski E-100 Silver
090-B Dennis Tennant S.A.F.S. Super Armored Fighting Suit Silver
204-C Graeme Davidson Centurion Twin-Forty S.P.A.A.G Silver
338-N Bill Herd "Cyb-Orc" Silver
024-B Ian MacAulay E-50 Flakpanzer Bronze
109-B Georg Eyerman Humpback APC No Medal
203-G Hugh W. Dyarman "MONSTERS OF PORSCHE" No Medal

XIII - Juniors

Junior

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
229-A Brandon Malogorski US M3A2 Bradley Gold
402-A Ethan Aldridge M4A3 Sherman Silver
408-A Derrick McGuire "Going Inland" Silver
418-A Dylan Teobert Willy's MB Jeep Silver
420-A Isaac Brown T-55 Silver
407-A Darren McGuire Wheeled Vehicles Bronze
030-A Peter Willis Israeli Merkava Mark I No Medal

XIV - Masters

Master

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
031-A dan Tisoncik Boy & his dog No Medal
044-A Mark Corbett M2A1 Howitzer No Medal
044-B Mark Corbett Jungle Jim M4A2 No Medal
232-A Cookie Sewell T-44 Model 1945 No Medal

XV - Display Only

Junior

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Basic

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Intermediate

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Advanced

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Master

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.