AMPS is all about armor modeling and the preservation of armor and mechanized heritage.

AMPS 2013 International Convention
Thu Apr 18, 2013 to Sat Apr 20, 2013
Atlanta Marriott Century Center, Atlanta, Georgia

About the Show

Show Sponsors

Seminars

 Contest Results

Best Of and Theme Awards

Best Junior

No sponsor

No winner

Andy Smith Best Basic Model

No sponsor

No winner

Best Commonwealth

No sponsor

No winner

Best United States

No sponsor

No winner

Best Russian/Soviet

No sponsor

No winner

Best German

No sponsor

No winner

Best Small Army

No sponsor

No winner

Best Diorama

No sponsor

No winner

Best Vignette

No sponsor

No winner

Best Figure

No sponsor

No winner

Theme Award

No sponsor

No winner

Peoples Choice

No sponsor

No winner

Dave Lockhart Judges Best of Show

No sponsor

No winner

I - Closed Top Tracked Armor to 1945 Axis (based on markings)

Basic

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
106-A Jeff Nelson Tiger I Initial "100", sPzAbt 502 Gold
106-B Jeff Nelson Tiger I Initial "142", sPzAbt 501 Gold
011-A Bill McAllister T34 Silver
012-A Horst Hopf Panzerkamphwagen VI Tiger II Koninstiger Ausf. B SdKfz 182 Porche Turret Silver
033-B Juan Noltenius German King Tiger Production Turret Silver
211-A Wayne Watts Type 95 Silver

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
016-A Serge Nakhmanson Pz.Kpfw. 35(t), Leningrad front Gold
049-B Charles Kelley Tamiya Sturmgeschutz III G Gold
063-A Karl Logan 12.8 cm Waffentrager Krupp I Gold
070-C Bob Smyntek StuG III Ausf F Gold
092-B Thomas Wingate Panther Ausf. G Gold
116-A Frank Kuhn Panzer IIIE Gold
200-D Dennis White Elefant Gold
223-H Roger Altizer Panther Gold
228-C Mark Campbell M-10 Erzats Gold
016-B Serge Nakhmanson Sd.Kfz. 265 Kleine Panzerbefehlswagen I Ausf. B Silver
034-E Erik Roberson Elephant in Italy Silver
059-A Kevin Degenkolbe B1 Bis German Army Silver
063-B Karl Logan Tiger Coelian kitbash Silver
080-B Bob Hannagan German Tiger Silver
098-B Greg Mix Brumbar Silver
227-B David Wiggins Type 97 - CH HA Silver
017-B Dan Kornegay Jaddpanzer IV L/70(V) Bronze
051-A Christopher Benjamin Neubaufahrzeug 3-5 Norway, 1940 Bronze
089-B Robert Spagnola PzKpfW IV Ausf. D Bronze
092-C Thomas Wingate Tiger II "Porsche Turm" Bronze
094-C David DiSclafani Jagdpanzer IV L48 Italy Bronze
110-A Joe Shepherd Panzer III Ausf. J Bronze
230-A Charles Ortegon Sdkfz173 Jagdpanzer Bronze
049-C Charles Kelley Jagdtiger No Medal
067-A Bill Malick Semavonte No Medal
067-B Bill Malick Tiger I No Medal
067-C Bill Malick Stug III No Medal
076-C Robert Hallack StuG III Last No Medal

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
004-C Mike Petty Type 92 Combat Car Gold
050-A James Moody Prowlin Panzer Gold
056-A Ken Guntin Type 95 HaGo Gold
058-A Konrad Schreier Panzer II C of Sand Gold
081-A Michael Roof PzKpfw "Panther" (SdKfz 171) Ausf G, Germany, Autumn, 1944 Gold
083-B Dick Vincent Tiger II April 1945 Gold
099-B Joe Koenig Panzer IV Gold
109-A Kenneth Childres I'm Done: StuH42 Gold
209-A Hugh W. Dyarman Type 3 Honi III Gold
004-A Mike Petty Type 2 Ki-Ma Silver
023-B Tony Zadro Minenraum Panzer III Silver
031-A John Robinson Sturmpanzer IV Silver
043-C David Farris Italian L6/40 Silver
071-C Dennis Tennant PzKpfw. II Ausf. D Silver
072-B David Oswalt Type 92 Heavy Armored Car Silver
096-A Tony Wilsbacher Panzer 38(t) Ausf G Silver
111-A Manhok Eric Choy Hetzer in Prague Silver
117-B John Bonanni N.B. 3-5 Silver
201-B Chuck Coleman King Tiger Silver
217-G Dekker Zimmerman Gepard Silver
217-H Dekker Zimmerman Ersqtz M-10 Silver
222-A William Horn Panzer III J Silver
233-A Rich Henly Tiger I Initial Production Silver
233-B Rich Henly Panzer Kampfwagen III Ausf. "N" Silver
027-C Bob Bethea Neubaufahrseug Bronze
029-A Richard Fisher Panzer Iv G (MID) Bronze
043-A David Farris Japanese Type 89 Chi Ro Otsu Bronze
069-D Jon Murphy Panzer II Bronze
075-F Clinton Mills M4A3 Sherman Axis Bronze
083-C Dick Vincent IJN Type 2 Ka-Mi Bronze
091-C Chris Savaglio Tiger I Initial Bronze
115-A Tim Howell Strum Tiger Bronze
117-A John Bonanni Tiger I Bronze
233-D Rich Henly Ersatz M10 (Panther) Bronze
014-C Chuck Aleshire Panzer I Ausf A, Norway, 1940 No Medal
042-A Tony Higgs Panther Ausf F No Medal
075-A Clinton Mills Panther Ausf. A No Medal

II - Closed Top Tracked Armor to 1945 Allied (based on markings)

Basic

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
033-A Juan Noltenius Russian KV-1 model 1942 Simplified Turret Silver

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
025-A Eric Rains “Battlewagon” M4A3E8 Medium Tank ‘Sherman’ (ETO) Gold
062-D Ronald Logan Voroshilovets Tractor Gold
080-C Bob Hannagan Russian "Lend Lease" M4A3 Sherman Gold
085-C Gene Best M4A3 (76)W Gold
116-B Frank Kuhn KV-2 Gold
116-F Frank Kuhn Sherman M4A3 Gold
220-A Andre Ellis M3A3 Gold
223-C Roger Altizer Sherman Gold
224-A Tom Bruneau T44A Gold
224-B Tom Bruneau T25-E4 Gold
021-A Stan Kurcz M4A2 Sherman Silver
036-C Kevin McKay U.E. Carrier Silver
053-A Lou Coroso Cromwell, 2d Bn Welsh Guards, 1944 Silver
059-B Kevin Degenkolbe Crusader mk.III Silver
062-A Ronald Logan M4 A1 DV Silver
084-A Jerry Stokes KV-1s Ehkranami Silver
090-A David Welch M24 Chaffee Silver
102-B William Winter M4A1 Sherman Silver
104-A Claude Moulton KV-2 Silver
114-A David Wrinkle T-34/76 Silver
114-B David Wrinkle Cromwell Mk. IV Silver
208-A Tony Abbott Churchill MK III by Dragon Silver
208-B Tony Abbott LVT-I (A) Amtrac by Dragon Silver
221-B Gerry Gardinier Russian T-34-85 Silver
223-M Roger Altizer Churchill Silver
001-A Roderick Bell Czech Hetzer, Prague 1945 Bronze
005-B Chris Graeter Su-85 Bronze
053-B Lou Coroso Tarawa Sherman M4A2, USMC Bronze
100-A Ed Ingersoll Sherman M4A1 Bronze
102-A William Winter JS-2 Bronze
104-B Claude Moulton KV-1E Bronze
112-C Dave Koukol M4A3 (76) Sherman Bronze
223-L Roger Altizer Pershing M25 Bronze
226-B Joseph Geib Tamiya T-34/76 Bronze
002-B Marc Dupont Operation Husky No Medal
018-A Beau Minnick WW 2 M4A3E8 No Medal
053-C Lou Coroso T-34, Model 41. No Medal
202-C Anthony Gliszcsynski T-26 Pershing No Medal

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
004-B Mike Petty KV-85 Gold
014-B Chuck Aleshire Russian JS-II Model 1944 Gold
019-A Kurt Laughlin T-34 Model 1940, Alitus Garrison, May 1941 Gold
032-A Jesse Naughton Firefly in Normandy Gold
039-A Terry Barrett M4A1 Sherman 75mm Gold
040-B Carl Wethington M4 Sherman (Composite) 710th Tank Bn, Angaur Island Gold
042-B Tony Higgs M4A2 on Tinian Gold
058-D Konrad Schreier Sherman V, Adjunct, shelling Potenza, 1943 Gold
069-C Jon Murphy To Berlin Gold
077-A John Kesner British Sherman Direct Vision(El Alamein) Gold
111-B Manhok Eric Choy KV-2 Big Turret Gold
215-A Mike Moore M3A1 Gold
217-E Dekker Zimmerman Knocked out JS-2 Gold
233-E Rich Henly T-34/85 (Model 1944) Gold
233-G Rich Henly M4A3 (76) W WSS Sherman Gold
020-C John Charvat Hannibal Silver
029-B Richard Fisher Sherman Firefly VC Silver
029-D Richard Fisher Firefly VC Silver
039-B Terry Barrett M4A1 76mm Sherman "Major Jim" Silver
040-A Carl Wethington M4A1 Sherman (Late production) 2nd Armored Division, Normandy Silver
069-B Jon Murphy Normandy M4 Silver
075-D Clinton Mills M3 Stuart MK. I Light Tank Silver
075-E Clinton Mills Crusader Tank MK. I Silver
087-A Mike Reaves Chaffee Silver
099-C Joe Koenig BT-7 Silver
107-A Matthew Pritchett Lost Super Pershing Silver
209-B Hugh W. Dyarman ISU-152-1 Silver
050-B James Moody Under New Management Bronze
055-B Daniel O'Connor M26 Pershing Bronze
075-B Clinton Mills Churchill Crocodile with Trailer Bronze
086-A Mark Miller T-34 Tank Number 64 Bronze
201-A Chuck Coleman M4 A1 Sherman Bronze
214-A Shawn Hays British Sherman Bronze
010-A Sean Lynch British M24 Chaffee No Medal
064-A Georg Eyerman M2A2 Mae West No Medal
105-A Tom Kondziolka Soviet Komintern Artillery Tractor No Medal
115-B Tim Howell M4A3E2 Jumbo "First in Bastogne" No Medal

III - Closed Top Tracked Armor Post 1945 (based on markings)

Basic

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
097-A William Winkes Czech T-72m1 Silver
207-A Sonny Owen Swedish STRV122 Silver
207-B Sonny Owen Croatian M-47 Silver
213-B Gordon F. Ward Challenger Silver
213-A Gordon F. Ward T-60 Bronze
213-D Gordon F. Ward T-64 Bronze

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
005-C Chris Graeter M1A2 Abrams SEP TUSKs II Gold
036-B Kevin McKay A39 Tortoise Gold
051-B Christopher Benjamin AAVP/7 with EAAKS Armor, Iraq Gold
059-C Kevin Degenkolbe M26 Pershing USMC Korea 1950 Gold
059-F Kevin Degenkolbe M26 Pershing USMC 1950 Gold
094-E David DiSclafani Stridsvagn Str 103 'S-tank' Gold
220-C Andre Ellis LeClerc Gold
221-A Gerry Gardinier Ethiopian T-55 Gold
017-A Dan Kornegay Leopard 2A6 Silver
063-C Karl Logan M48A3 Patton Silver
070-A Bob Smyntek Czech ST-1 1946 Silver
080-A Bob Hannagan Merkava III Silver
089-A Robert Spagnola Israeli M51 Isherman Silver
093-A David Varettoni Czechoslovakia T-55 Silver
220-E Andre Ellis NVA T-55 Silver
220-G Andre Ellis Scorpion Silver
223-K Roger Altizer M41 Walker Bulldog Silver
226-C Joseph Geib Tamiya T-62 Silver
112-E Dave Koukol IDF Merkava Mk IIID Bronze
041-A Kenneth Griffin M551 Sherdian No Medal
202-B Anthony Gliszcsynski M1A1 Abrams No Medal
202-D Anthony Gliszcsynski M-41 Walker Bulldog No Medal
228-D Mark Campbell Centurion No Medal

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
043-B David Farris T-55A MBT w/mine roller Gold
056-B Ken Guntin M3A3 Bradley Gold
099-A Joe Koenig Challenger 2 Gold
101-C Gregory Gaither IDF M48 Gold
107-B Matthew Pritchett 1 Gimel Gold
109-C Kenneth Childres Returning Home: Croat M-47 being shipped back to US Gold
020-A John Charvat "01 Gimel" Silver
023-D Tony Zadro AMX 13 Gendarmerie VTB Silver
028-A David Bridges Kanonenjagdpanzer 4-5 Silver
028-B David Bridges A39 Tortoise Silver
047-B Jonathan Gibson Israeli M51 Silver
087-B Mike Reaves Arab T55 Silver
209-C Hugh W. Dyarman A39 Tortoise Silver
217-C Dekker Zimmerman ASV-85 Silver
233-C Rich Henly IDF Shot Kal 1973 Silver
015-A Gary Owsley T72AV Bronze
015-E Gary Owsley M60 Bronze
042-C Tony Higgs T26E4 Bronze
047-A Jonathan Gibson Shacharit שַחֲרִת (Morning Prayer) Bronze
050-D James Moody Dozer in the Desert Bronze
072-A David Oswalt "Bison" Dien Bien Phu Bronze
101-B Gregory Gaither British Chieftan Bronze
117-C John Bonanni T-80BV Bronze
217-D Dekker Zimmerman M-60 Blazer Bronze
010-B Sean Lynch Chinese PLA ZLC2000 Airborne IFV No Medal
010-C Sean Lynch T-64A No Medal
015-B Gary Owsley M41A3 ARVN No Medal
069-A Jon Murphy Cold Warrior No Medal
115-C Tim Howell Leopard 2 A6 No Medal

IV - Open Top/Open Hatches AFVs with interiors & halftracks - All eras

Basic

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
012-C Horst Hopf US Medium Tank M3 Lee Silver
033-C Juan Noltenius M-10 Tank Destroyer Silver

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
200-C Dennis White Gepard "Heidel" Gold
016-C Serge Nakhmanson Sd.Kfz. 161/4 2cm Flakpanzer IV "Wirbelwind" Silver
051-C Christopher Benjamin LVT-(A)4 "Late" Version Silver
062-B Ronald Logan M 7 PRIEST Silver
076-A Robert Hallack Sturmtiger Silver
098-C Greg Mix Camionetta AS 42 “Sahariana” Silver
112-A Dave Koukol M10 Tank Destroyer Silver
216-A Michael Gosik SDKFZ 250 Silver
044-A Dan Drake Waiting for Patton Bronze
066-B Bill O'Malley Sd. Kfz.2 Kettenkrad Bronze
089-C Robert Spagnola Archer Self-Propelled Gun (Late) Bronze
090-B David Welch SdKfz 164 Nashorn Bronze
092-A Thomas Wingate M10 Tank Destroyer Bronze
202-A Anthony Gliszcsynski M-12 Horz Bronze
094-D David DiSclafani Marder II 10th Pz Div Tunisia No Medal
226-A Joseph Geib Zueda Panzer Mk III No Medal

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
009-A Mark Glidden Buffalo MPCV Gold
032-B Jesse Naughton M24 Chaffee, December 1944 Gold
039-C Terry Barrett M16 MGMC Gold
039-E Terry Barrett M36 Jackson Gold
047-C Jonathan Gibson Stalinetz S-65 Tractor Gold
050-C James Moody Creighton's Plow Gold
058-C Konrad Schreier Marder III Pak 36(r) Panzerjäger Gold
071-B Dennis Tennant Marder III M Gold
108-A Mac Johnston Lanz-Bulldog Crawler Tractor Gold
209-D Hugh W. Dyarman Hungarian 40/43 Zrinyi II Gold
028-D David Bridges Marder II Silver
077-B John Kesner Stug.III Ausf. G (Early) Silver
083-A Dick Vincent Krupp Steyr Waffenträger Silver
101-A Gregory Gaither USMC M3A1 Stuart Guadalcanal Silver
117-D John Bonanni Flakpanzer Ostwind Silver
039-F Terry Barrett M3 Lee Bronze
020-B John Charvat To the Last Round No Medal
091-B Chris Savaglio T-34/76 Model 1942 No Medal
105-B Tom Kondziolka Conger Mine Clearing Device No Medal

V - Wheeled Vehicles and Armored Cars - All eras

Junior

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Basic

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
225-B Robert Morales Schwimmwagen Silver

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
049-A Charles Kelley Sd.Kfz 234/2 "Puma" Gold
062-C Ronald Logan EBR 10 Gold
085-B Gene Best Soviet Draisine Gold
090-D David Welch GMC CCKW-353 Dump truck Gold
200-B Dennis White Puma "Anton" Gold
223-D Roger Altizer USGMC Tamiya Truck Gold
223-J Roger Altizer Humvee Gold
013-A Sturgis Payne Sd. Kfz. 231 8-Rad Silver
059-D Kevin Degenkolbe Citroen Traction Staff Car Silver
059-G Kevin Degenkolbe M8 Greyhound 2nd Armored Division Silver
066-A Bill O'Malley 1940 Ford Staff Car Silver
094-A David DiSclafani Sdkfz 234 Puma Czechoslovakia, 1945 Silver
112-B Dave Koukol Armored 1/4-Ton Truck (Jeep) With Bazookas Silver
112-D Dave Koukol M1083 HMTV Standard Cargo Truck Silver
223-B Roger Altizer W45 Silver
223-I Roger Altizer Beep Silver
005-A Chris Graeter Buffalo 6x6 MPCV Bronze
066-E Bill O'Malley 1941 Chevy Pickup Bronze
076-D Robert Hallack Staghound AA Armored Car Bronze
094-B David DiSclafani Sdkfz 231 w/ Field Modified 5cm Pak 38 North Africa Bronze
200-A Dennis White Wirbelwind Bronze
204-B Rebecca Hettmansperger Trumpeter LAV-AT Bronze
220-B Andre Ellis M-26 WLCM-3 Bronze
223-G Roger Altizer Puma Bronze
002-A Marc Dupont Das Auto No Medal
006-A John Ratzenberger Ordnance QF 2-pounder Portee No Medal

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
023-C Tony Zadro BA-6 ZAH Rail Scout Car Gold
024-B Philip Hui M6 Anti Tank Vehicle Gold
024-C Philip Hui Scammel Tank Transporter & Matilda Gold
031-B John Robinson UAZ-469 Gold
039-D Terry Barrett Dragon Wagon and M32B1 Gold
043-E David Farris Canadian Staghound Gold
099-D Joe Koenig M151 Smira Gold
108-B Mac Johnston Simca 5 Gold
117-E John Bonanni Sd. Kfz. 222 Gold
212-A Pearce Browning Sand Rover Gold
014-A Chuck Aleshire Deacon 6 Pounder Silver
046-B Tom Gaston M1046 Humvee Silver
056-C Ken Guntin SPAH Panzer 2A2 Silver
075-C Clinton Mills M113 ACAV Armored Car Silver
075-H Clinton Mills Kubelwagen Silver
077-C John Kesner Einheits Diesel Kfz. 61 Silver
082-C Thomas Faith GAZZ AAA & M4 Silver
209-E Hugh W. Dyarman Type 94 6XTruck Silver
214-B Shawn Hays British SAS Jeep Silver
233-F Rich Henly Krupp Protze Truck & Pak 40 AT Gun Silver
015-D Gary Owsley IDF M38 w/ 106RR Bronze
045-A Michael Del Vecchio M1009 Commercial Utility Combat Vehicle Bronze
064-C Georg Eyerman SdKfz 233 Bronze
103-A Andrew Fulcher WWI Mack AC Bulldog Bronze
109-D Kenneth Childres BTR-60P Bronze
042-E Tony Higgs ZSL-92B IFV No Medal
055-A Daniel O'Connor SAdKfz 232 No Medal
086-B Mark Miller 1025 HMMWV No Medal
086-C Mark Miller 101 AB Jeep No Medal
203-B Joe Szczygiel HET & Trailer w/Abrams No Medal

VI - Ordnance (with prime movers in travel) - All eras

Basic

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
225-D Robert Morales Regimental Gun Soviet Gold

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
090-C David Welch Canon De. 25 Gold
228-A Mark Campbell Jabo Shrek Gold
228-B Mark Campbell Bofers Gold
059-E Kevin Degenkolbe M101 Silver
062-E Ronald Logan B-4 203mm Howitzer Silver
066-C Bill O'Malley US 5-Ton Artillery Tractor 1917 & M1918 155mm Gun Silver
100-B Ed Ingersoll 6 pdr Mk.I Anti-Tank Gun Bronze
116-E Frank Kuhn Karl Nr. II and Panzer IV Munitionsschlepper Bronze
006-B John Ratzenberger British Ordnance QF 2-pounder No Medal

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
037-A Steven Andreano U.S. Twin .50cal AAA gun on Flak 30 carriage Gold
037-B Steven Andreano British 17/25 pounder AT Gun Gold
077-D John Kesner 17cm K. 18 Matterhorn Gold
082-A Thomas Faith LCM & 105 mm Gold
037-C Steven Andreano 40mm Light AA Malta 1943 Silver
071-A Dennis Tennant 7.5cm Pak 40 anti-tank gun Silver
096-B Tony Wilsbacher Japanese Komatsu Bulldozer Silver
205-A Anthony Guarderas Nook by the Hook Silver
205-B Anthony Guarderas Push me Shove You Silver
205-C Anthony Guarderas Pattons Gasser Silver
205-D Anthony Guarderas Nook by the Hook (2) Silver

VII - Major Conversions (INT & ADV ONLY)

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
220-D Andre Ellis STRV 122 Gold
076-B Robert Hallack LAV-MEWSS (Mobile Electronic Warfare Support System) Silver
220-F Andre Ellis M-31 AFV Silver

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
058-B Konrad Schreier Panzer III H on the Rocks Gold
064-D Georg Eyerman Egyptian M4A4/A2 Hybrid Gold
209-F Hugh W. Dyarman Pionier Kampfwagen II Ausf C Gold
231-A Mike Griffin M47M Iran Gold
091-A Chris Savaglio Sturmtiger Silver
217-F Dekker Zimmerman VK 45 Super Stalin Silver
015-C Gary Owsley Cougar WFSV No Medal

VIII - Scratchbuilt (INT & ADV ONLY)

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
003-A John Kirkpatrick M172 Lowboy Trailer Gold
036-A Kevin McKay Panzertriebwagen no. 16 Gold

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
024-A Philip Hui M40 Gold
030-A David Hansen AMD Laffly S15 TOE Gold
203-A Joe Szczygiel Small Emplacement Excavator (SEE) Silver
022-B John Wager "Pursuit Across Africa" Daimler A/C No Medal

IX - Figures

Junior

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Basic

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
225-C Robert Morales Red Army Tank Officer Gold

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
034-D Erik Roberson Nacht~Jager Gold
085-A Gene Best Soviet Tanker Gold
210-A Harry Crossley Italian Sahariana Officer Gold
210-B Harry Crossley American Tanker (3rd Armored Division) Gold
210-C Harry Crossley B17 Waist Gunner Gold
223-F Roger Altizer Airborne Gold
227-A David Wiggins Taking A Break Gold

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
027-A Bob Bethea German Infantryman in Winter Gold
027-B Bob Bethea Waffen SS Officer Gold
043-F David Farris German Grenadier Gold
072-C David Oswalt US Infantry, Ardennes Gold
072-D David Oswalt Japanese Cavalry Officer 1905 Gold
081-B Michael Roof Italian Alpini, Graian Alps, June 1940 Gold
095-A Chris Fontenot SS Panzer Crewman Gold
095-B Chris Fontenot SS Panzer Officer Gold
201-D Chuck Coleman German Officer Gold
209-G Hugh W. Dyarman German MG 42 Gunner Russia 1943 Gold
219-A Bob Waltman "SS Major - Das Reich" Gold

X - Dioramas

Junior

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Basic

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
213-C Gordon F. Ward Knocked out German Defense Gun Silver
213-F Gordon F. Ward Gerpard mertens Tank Bronze

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
116-C Frank Kuhn Defiant to the last... Gold
003-D John Kirkpatrick T71 Jackson Silver
076-E Robert Hallack Huntin' the Taliban with 70th Rangers (2003) Silver
116-D Frank Kuhn France 1942 Silver
210-D Harry Crossley Inchon Bound Bronze
218-A Jim Schofield We're gonna need another bridge Bronze
223-A Roger Altizer Baghdad Bronze
034-B Erik Roberson Wittmann's Last drink No Medal
034-C Erik Roberson Heer ! Fangan Sie ihren Panzers an ( Gentlemen start Your engines No Medal
044-B Dan Drake Is This ..........True Preservation? No Medal
218-B Jim Schofield Kursk? How bad can that be? No Medal

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
038-A Neil Stokes Recon Gold
061-A Greg Hanchuk "Move Up the Road!" Silver
027-D Bob Bethea Kursk 1943 Bronze
027-F Bob Bethea E-10 Mark F Bronze
068-B Zach Hudson The unexpected kiss Bronze
048-A David Vickers Distraction No Medal

XI - Vignettes

Basic

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
213-E Gordon F. Ward T-34 Silver

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
063-D Karl Logan early Sturmtiger Gold
034-A Erik Roberson Poland is ..... Silver
052-A Jeff Feller "Peep Break" Willys Recon Jeep Silver
066-D Bill O'Malley Typ 770K (W150) Tourenwagen Silver
003-B John Kirkpatrick M36B2 Jackson Tank Destroyer Bronze
003-C John Kirkpatrick M36B1 Jackson Tank Destroyer Bronze
223-E Roger Altizer Talibaninkaul Bronze
044-C Dan Drake Rainy Day in the Ardennes No Medal
098-A Greg Mix Somua S-35 No Medal

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
032-C Jesse Naughton M3 Grant, 1942 Gold
081-C Michael Roof StuG IV (SdKfz 167), Poland, Winter, 1945 Gold
081-D Michael Roof Carro M13/40 (Early), Gazala Line, North Africa, June, 1942 Gold
219-B Bob Waltman "Heroism's Higher Call" Gold
022-C John Wager Tracking the Italians Silver
023-A Tony Zadro Iraqi OT-62 Silver
027-E Bob Bethea Saipan Silver
037-D Steven Andreano 12.8cm PAK 44 Silver
038-B Neil Stokes "Yes, it does make your ass look fat!" Silver
029-C Richard Fisher "Pause and Refresh" Bronze
068-A Zach Hudson Germany's first Defeat Bronze
082-B Thomas Faith German Field Kitchen Bronze
217-A Dekker Zimmerman Border Patrol Bronze
022-A John Wager Night Patrol No Medal
043-D David Farris Panzer Commander No Medal
064-B Georg Eyerman 1st Super Armored Fighting Suit on Stallion Mountain, NV 2883 No Medal

XII - Sci-Fi/Fantasy machines

Basic

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
078-A Tracy Palmer "Wildfire" Light Assault Walker M1-A Gold
070-B Bob Smyntek Porsche Tiger Sd Kfz 181 Silver
204-A Rebecca Hettmansperger Imperial Guard Sentinel Silver
094-F David DiSclafani Pz II 'Molenjager' Simian'sWar: Battle For The Forbidden Zone Bronze

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
046-A Tom Gaston M440-A1 Wheeler Armored Scout Car Gold
109-B Kenneth Childres Cheyenne is Dead Gold
107-C Matthew Pritchett M61A6 Leopardine Silver
108-C Mac Johnston Das Bug Silver
217-B Dekker Zimmerman E-100 Silver
028-C David Bridges E-100 Sturmgeschutz Bronze
075-G Clinton Mills WITH-IT (What In The Heck Is That) Bronze
209-H Hugh W. Dyarman JagdPanzer E-100 Bronze
042-D Tony Higgs VK.45.02(P)H No Medal
105-C Tom Kondziolka VsKfz 617 MINERÄUMER No Medal

XIII - Juniors

Junior

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
113-A Camden Koukol M4A3 (76) Sherman Silver
113-B Camden Koukol M1A1 Abrams Bronze

XIV - Masters

Master

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
007-A Mark Corbett LVT4 with Mark I Flame Unit Gold
008-A James Wechsler Special Forces Humvee GMV Gold
008-B James Wechsler Centurion Mobile-CRAM Gold
008-C James Wechsler Canadian LAV III LORIT Gold
035-A Jason Jennings M1 Abrams Gold
074-A alexander deleon Iron Horse Cossack Gold
229-A Cesar "Manny" Rodriguez Panzer II Ausf F. Gold
035-B Jason Jennings robot No Medal

XV - Display Only

Junior

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Basic

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
054-A Greg Rapson Grant No Medal

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
070-D Bob Smyntek Polish Self-propelled Gun 1939 - A German Perspective No Medal

Advanced

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Master

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.