AMPS is all about armor modeling and the preservation of armor and mechanized heritage.

AMPS 2015 International Convention
Thu Apr 30, 2015 to Sat May 2, 2015
WW2 Victory Museum, Auburn IN

 Contest Results

Best Of and Theme Awards

Best Junior

No sponsor

Winner: BTR-70 by Stephanie Horner

Andy Smith Best Basic Model

No sponsor

Winner: Panzer III Ausf. M by Chad Bowser

Best Commonwealth

No sponsor

Winner: Sherman Firefly VC "Carole" by Joseph Koenig

Best United States

No sponsor

Winner: M1126 Stryker by Nathan LaPorte

Best Russian/Soviet

No sponsor

Winner: Victory and Contempt by David Vickers

Best German

No sponsor

Winner: Panzer III N by Andy Gulden

Best Small Army

No sponsor

Winner: JGSDF Type 90 by Ken Guntin

Best Diorama

No sponsor

Winner: Victory and Contempt by David Vickers

Best Vignette

No sponsor

Winner: “Gebirgsjager” - German Mountain Troop by Andy Gulden

Best Figure

No sponsor

Winner: SS-Balaton March 1945 by Scott Primeau

Theme Award

No sponsor

Winner: Sd. Kfz 166 Sturmpanzer IV Early by Tom Kondziolka

Best Master

No sponsor

Winner: M1128 Stryker MCV-B by James Wechsler

Peoples Choice

No sponsor

No winner

Dave Lockhart Judges Best of Show

No sponsor

Winner: Victory and Contempt by David Vickers

I - Closed Top Tracked Armor to 1945 Axis (based on markings)

Basic

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
090-A Chad Bowser Jangdpanzer IV/L70 Gold
090-C Chad Bowser Panzer III Ausf. M Gold
025-B Bill McAllister Souma Silver
044-B Paul Helfrich Jagdtiger Silver
052-A Horst Hopf Tiger 1 Initial Production Silver
066-A David Bingaman Sturm Tiger Silver
066-B David Bingaman Bergepanzer III J Silver
044-A Paul Helfrich Tiger I Early Bronze

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
033-E Mark Kleinfelter Ft-17 Gold
093-A Jim Root King Tiger II Gold
106-B Dana Sadarananda Pz.Kpfw III Ausf J. Gold
137-A Edward Bernardo King Tiger Gold
137-B Edward Bernardo Finnish BT-7 M37 R-100 Gold
143-F Victor Hernandez Stug III Ausf G Gold
033-B Mark Kleinfelter Panzer lll N DAK Silver
033-C Mark Kleinfelter Panzer lll M Kursk Silver
106-D Dana Sadarananda Pz.Kpfw IV Ausf. E (DAK) Silver
125-A Larry Lahs Pz Bfw 16 Silver
125-B Larry Lahs Pz Kfw III N Silver
163-A John Shinaver FINNISH BT-42 Silver
163-B John Shinaver PK2 MKIII E Silver
163-D John Shinaver PK2 MKIV H Silver
173-A Dave Koukol Panther Ausf.G. Silver
035-C David Wrinkle King Tiger "Production Turret" Bronze
080-A Frank Froment Panther D Bronze
080-B Frank Froment JagdTiger Bronze
101-A Jerry Hendrickson Hetzer 'D' Bronze
136-G Brent Sauer Sdkfz 11 3-ton half-track w/3.7cm anti-craft gun Bronze
006-A Roderick Bell Tiger I - "KARL" No Medal
017-A Stuart Vandervort mark iv female No Medal
017-E Stuart Vandervort Jagdpanzer iv (lang) No Medal

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
010-A David Farris L6/40 Italian Light Tank Gold
012-A Steve Bacon German Hetzer Starr Gold
012-B Steve Bacon German Flakpanzer V Coelian Gold
012-C Steve Bacon German Panther II Gold
040-C Dennis Tennant Panzer II Ausf. C Polish invasion 1939 Gold
065-G Andy Gulden Stug IV Late Gold
077-A Konrad Schreier Panther on Ice Gold
140-A Hugh Dyarman Pz. KP FW II Ausf. L Gold
145-G Patrick Foutch Panzer I A Gold
154-A John Robinson TYPE 89 B OTSU Gold
004-A Tony Zadro KuglePanzer/Rollzeug Silver
018-B Rick Rasmussen Pz. Kpfw. 754 (r) Silver
019-A Brett Avants Marder IIIM Silver
022-A John Charvat Mk IV Beutepanzer Silver
023-A Scott Conner jadgpanther Silver
031-A Chuck Willis Type 97 Te-Ke Silver
038-B Mark Wolf Type 97 Japanese Medium Tank Silver
062-B David Welch Jadgpanther Silver
073-B Ian Dow Hetzer Silver
074-A Scott Hoffland Command Kingtiger Silver
094-A Tom Kondziolka Pz. Kpfz III Ausf. L Late Production w/Winterketten Silver
102-A Serge Nakhmanson sWS Cargo version with tent Silver
117-A William Horn PANTHER G Silver
118-E Tim Greeman Stug III F/8 Silver
120-A Jim Mesko PZ III Silver
130-A Gary Majchrzak Hotchkiss H-38 fuel hauler Silver
133-B Andy Leffler StuG III F/8 Silver
139-A Ronald Koran Panzer IV Ausf A Silver
160-A William Herd PAUZER II/F Silver
166-A Rick Stambaugh Tiger I LSSAH Silver
003-A Chuck Rothman Sturmtiger - Panzersturmmoerserbatterie 1001 - February, 1945 Bronze
019-E Brett Avants Panzer 38t Russia 1942 Bronze
027-A Chris Toops Stug lll G Bronze
060-B Ron Logan borgward iv ausf a Bronze
062-A David Welch Tunisian Tiger Bronze
091-A Richard Guetig Jagdpanther Bronze
130-C Gary Majchrzak German Panzer III N-Tunisia Bronze
133-A Andy Leffler Tiger I Initial - Eastern Front Bronze
165-A Mark Clabaugh GERMAN PZKPFW. B -2(F) Bronze
169-A John Shimek Panzer III Bronze
032-E Brock Hopkins III Pz II C No Medal
045-D Mark Glidden Stug III No Medal
067-A Keith Iehle panther D No Medal
091-B Richard Guetig Panzer IV Ausf. H No Medal
115-A Dave Browne Tiger I No Medal
118-I Tim Greeman BT-42 No Medal
145-F Patrick Foutch Panzer III J No Medal

II - Closed Top Tracked Armor to 1945 Allied (based on markings)

Basic

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
066-C David Bingaman T34 with PT3 Mineroller Gold
090-B Chad Bowser T34/85 Gold
025-A Bill McAllister T-34 Silver

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
033-D Mark Kleinfelter S-35 Somau Gold
089-A Pierre Salazar M4A1 Sherman Gold
106-A Dana Sadarananda M4 Sherman (Early) Gold
119-A James Naveira Dusty Hybrid Firefly Silver
136-D Brent Sauer M26 Pershing Silver
136-E Brent Sauer M4 Sherman 105mm Silver
143-A Victor Hernandez KV-2 with Large Turret Silver
163-C John Shinaver M4 SHERMAN Silver
163-E John Shinaver RUSSIAN T-35 Silver
170-A Aaron Aldridge T26E4 Super Pershing Silver
172-C Jeff Christensen British Churchill Silver
173-B Dave Koukol M24 Chaffee Silver
173-H Dave Koukol Sherman Firefly Silver
081-A Ken Brooks Early Sherman France 1944 Bronze
125-D Larry Lahs SV-152 Zvierboi Bronze
172-A Jeff Christensen Russian T-34/85 Bronze
172-B Jeff Christensen British Crusader III Flak Turret Bronze
172-E Jeff Christensen US M24 Chaffee Light Tank Bronze
011-E Larry Clausen Renault FT 17 No Medal
042-A Theodore Docter Soviet SU-100 Tank Destroyer, 208th Guards Medium SPG Brigade; Deg, Hungary March 1945 No Medal
172-F Jeff Christensen US M4A3 E2 Jumbo Sherman No Medal

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
003-D Chuck Rothman Somua S-35, 18e Régiment Dragon , 1e DLM, May, 1940 Gold
040-A Dennis Tennant JS-2 Heavy Tank Gold
060-A Ron Logan soviet s-51 self propelled howitzer Gold
064-A Doug Somers M4A3(75)W 14AD Gold
068-A John Wendt Sloppy Joe-M4A1 Sherman Gold
072-B Sean Brzozowski Firefly Vc Gold
082-C Ashley Abernathy FT-17 Gold
083-B Richard Fisher Cromwell Mk IV Gold
092-B Scott Primeau M4A1 DV Gold
092-C Scott Primeau BT-7 1937 Gold
114-A John Maher T34/76 Gold
121-B Edward St. Denis Medium Mark A Whippet Gold
140-B Hugh Dyarman Char 2C Gold
156-A JOHN HALE M4 SHERMAN Gold
157-A Glen Martin CHURCHILL AYRE MKIV Gold
159-B Joseph Koenig Sherman Firefly VC "Carole" Gold
002-D Chuck Aleshire German Sd Kfz 7/2 with 37mm Flak 43 Silver
003-C Chuck Rothman T-28 Model 1936 Silver
004-B Tony Zadro LVT (A) 4 Silver
005-A Mike Petty British Mk I Battle of the Somme Silver
009-A Thomas Gaston FT-17 Riveted Turret Silver
023-C Scott Conner su-152 Silver
031-B Chuck Willis M5 Stuart -PTO Silver
031-C Chuck Willis Bolshevik Bed & Breakfast Silver
034-B Tony Rivera T34/85 With Thoma Shields Silver
045-C Mark Glidden Firefly Vc Silver
046-A Tom St.James BT-7a Mod38 Silver
047-A Chris Lloyd-Staples FLAMETHROWER T-26 Silver
049-A Georg Eyerman Brasilian FT-17 Silver
065-H Andy Gulden M24 Chaffee Silver
083-A Richard Fisher Mk I female Silver
094-B Tom Kondziolka T-30S Light Tank Silver
116-B MAC JOHNSTON BRITISH MKII MALE TANK Silver
117-B William Horn M4A1 SHERMAN Silver
120-B Jim Mesko M4 Firefly Silver
127-E Kyle Nelson KV-8 Silver
132-A Jesse Naughton M3 Lee, late production Silver
139-B Ronald Koran M24 Chaffee Silver
155-A Mike Trentadue T/34/76 MODEL 1943 W/COMMANDER CUPOLA Silver
160-B William Herd JS-2 Silver
165-B Mark Clabaugh M4A3E2 SHERMAN JUMBO Silver
165-C Mark Clabaugh SOVIET T-24 Silver
010-D David Farris M4A1 Sherman Bronze
030-A John Kirkpatrick Sherman Crockodile Bronze
037-B Tom Borreli Soviet Object 704 SPH Bronze
038-A Mark Wolf Soviet KV-1S Heavy Tank Bronze
051-A Jonathan Gibson M6A1 Heavy Tank Bronze
056-A Gene Best Mk I "Male" British Tank Bronze
062-C David Welch M5A1 Bronze
084-A Ron Damratowski Male MK IV Bronze
108-B Rick Forys T-24 Bronze
116-C MAC JOHNSTON BRITISH MKI FEMALE TANK Bronze
118-D Tim Greeman Sherman Plow Bronze
120-C Jim Mesko M4 A3 Bronze
120-D Jim Mesko Churchill Flame Bronze
130-E Gary Majchrzak British Mk VIC Tank Bronze
142-A John Doe KVII Bronze
145-K Patrick Foutch M4A3E2 Sherman Bronze
156-B JOHN HALE M4A1 SHERMAN Bronze
169-B John Shimek M4A2 USMC Bronze
026-B Tony Higgs M4(105) No Medal
027-B Chris Toops T 34/76 No Medal
046-B Tom St.James Louisville parade M4a1 No Medal
050-A Pascal Zandt KVII No Medal
067-B Keith Iehle M4A3 sherman 76mm No Medal
072-C Sean Brzozowski SU-152 No Medal
091-C Richard Guetig M3 Stuart No Medal
145-I Patrick Foutch Russian T-34/85 No Medal

III - Closed Top Tracked Armor Post 1945 (based on markings)

Basic

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
044-C Paul Helfrich Finnish T-72 Silver
052-B Horst Hopf M26A1 Pershing Silver
066-D David Bingaman Egyptian T34/100 Silver

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
033-F Mark Kleinfelter Chllenger ll Gold
035-A David Wrinkle Type 3 Medium Tank "Chi-Nu" Gold
043-A Stan Kurcz M-60 Patton Gold
086-A Trevor Bennett M1a2sepv2 Gold
086-F Trevor Bennett M1 Panther 2 mine clearance vehicle Gold
126-A David Nelson PLA Type 96A MBT Silver
126-B David Nelson JS7 Silver
136-F Brent Sauer M1A1 Abrams Silver
153-B Dennis Leonituk Jr T-72M1 Silver
167-B Jerry Fraske M27 SGT. YORK Silver
173-C Dave Koukol M48A3 Patton Silver
014-A Willie Kornegay IDF Namer Fitter GP Bronze
020-A Thomas Foti M48A3 Bronze
020-C Thomas Foti T-90 Bronze
131-D Joel Gewirtz IDF Sherman Ambutank Bronze
131-E Joel Gewirtz IDF Namir Bronze
131-F Joel Gewirtz IDF M-113 73 Bronze
076-B William Seaman M2A3 BRADLEY No Medal
125-E Larry Lahs M-26AI Pershing No Medal
172-G Jeff Christensen German Kampfpanzer Leopard No Medal

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
004-C Tony Zadro IDF Kilshon Gold
005-B Mike Petty USMC M103A1 Gold
010-G David Farris Nationalist Chinese Type 97 Gold
019-B Brett Avants USMC Korean War M-26 Pershing Gold
039-B Scott Bregi Soviet T-62 mod. 1962 Gold
041-A Daniel O'Connor Russian T-90A Gold
054-A Ken Guntin JGSDF Type 90 Gold
065-I Andy Gulden T-64 Gold
065-J Andy Gulden Merkava IIIB Gold
087-D Nathan LaPorte T90a Gold
100-A Paul Bornn Canadian Leopard C2 MEXAS Gold
132-B Jesse Naughton Chilean M51 Gold
152-A Frank Blanton Straight 48 Gas Engine M48 Little Joe/Initial Production M48 Gold
157-B Glen Martin CV9040C Gold
023-D Scott Conner IDF Zelda with toga armor Silver
034-C Tony Rivera Iraqi T-55 Enigma Silver
056-B Gene Best M-26 Pershing Silver
062-D David Welch M26 Pershing Silver
073-A Ian Dow ZTZ99-MBT Silver
073-E Ian Dow British AS-90 Silver
074-C Scott Hoffland Faluja Abrams Silver
082-A Ashley Abernathy T-90 Silver
087-C Nathan LaPorte M3a3 Bradley Silver
088-B Scott Taylor ARVN M41A3 Walker Bulldog Silver
091-D Richard Guetig T-72M1 Silver
108-A Rick Forys BMD-2 Silver
133-C Andy Leffler Challenger II - Gulf War Silver
144-A Michael Moore Only in a museum -- Object 279 Silver
146-A Mike Griffin Iranian Chieftain Silver
146-B Mike Griffin Merkava MKI, Beirut Silver
160-C William Herd T-80 Silver
003-B Chuck Rothman 105mm Gun Motor Carriage T95 Prototype No. 1 Aberdeen Proving Grounds, January, 1946 Bronze
022-B John Charvat M103A1 Heavy Tank Bronze
026-C Tony Higgs M48A2 GA2 Bronze
030-B John Kirkpatrick U.S. Army XM734/MCIV (Mechanized Infantry Combat Vehicle) Bronze
064-B Doug Somers IDF M50 Bronze
075-D Dr Terry Hill Tiran 5 Bronze
085-B Gary Owsley M60A1 RISE Bronze
096-A Jacques Duquette BMP-1KSh Potok-2 Bronze
096-B Jacques Duquette SA-15 Gauntlet Bronze
096-C Jacques Duquette BMD-2 Bronze
118-H Tim Greeman T-34-100 Bronze
121-D Edward St. Denis M46 Patton Bronze
127-A Kyle Nelson IS-4 Bronze
127-B Kyle Nelson IS-7 Bronze
162-B Gerry Gardiner T55 Bronze
169-C John Shimek T-72 B Era Bronze
045-B Mark Glidden Canadian TUA No Medal
067-C Keith Iehle Egyptain SU 100 No Medal
067-D Keith Iehle D9R armor Bulldozer No Medal
067-E Keith Iehle M3a2 Bradley No Medal
067-F Keith Iehle Marine AAV-7A1 No Medal
085-A Gary Owsley BTR-50PK No Medal
135-A Peter Hlavka T-80 BU Chechnya No Medal

IV - Open Top/Open Hatches AFVs with interiors & halftracks - All eras

Basic

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
066-G David Bingaman T90 Silver

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
033-G Mark Kleinfelter SdKfz. 250/10 Gold
086-B Trevor Bennett M2A3 BUSK3 Gold
089-B Pierre Salazar Elefant Gold
143-E Victor Hernandez LVT (A) 1 Gold
015-B Dana Smith Between a Rock and a Soft Place Silver
017-B Stuart Vandervort japanese type 1 Silver
035-B David Wrinkle Sd.kfz.251 Ausf C Silver
086-E Trevor Bennett Oshkosh MAT-V Silver
106-E Dana Sadarananda M36 Jackson GMC Silver
170-C Aaron Aldridge M12 155mm Gun Motor Carriage Silver
141-B Greg Liebat Ponze III Bronze
172-D Jeff Christensen US M8 Howitzer Bronze
173-D Dave Koukol M21 Mortar Carrier Bronze
016-C Ryan Spindell German Fennek No Medal

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
036-A Neil Stokes Pz.Kpfw.35(t) Gold
039-A Scott Bregi M32B1 ARV Gold
047-D Chris Lloyd-Staples EARLY VERSION KETTENKRAD Gold
056-C Gene Best LVT(A)4 Gold
065-F Andy Gulden Panzer III N Gold
077-G Konrad Schreier Komatsu G-40, new owner Gold
087-A Nathan LaPorte M1126 Stryker Gold
087-B Nathan LaPorte "Veteran" Hummel Late Gold
094-E Tom Kondziolka Conger Mine Clearing Device 1944. Gold
127-C Kyle Nelson S-65 Stalinetz Tractor Gold
130-D Gary Majchrzak German Famethrower Half-track Gold
130-F Gary Majchrzak British Universal Carrier-Amphibian Gold
140-C Hugh Dyarman Schwererzuckraftwagen 18 ton Gold
002-A Chuck Aleshire German RSO with PaK 40/4 Silver
029-C Ron Lebert Geschutzwagon Pz. IVb 105mm LeFH18 Silver
036-B Neil Stokes Too Much Gun Silver
069-A Mike Reaves Wespe Silver
077-C Konrad Schreier Bison on the Rocks Silver
077-D Konrad Schreier M3 GMC Halftrack Tank Destroyer Silver
078-B William Kalmar Black Sword- M2A3 BUSK III Silver
098-E Tim Streeter M13 Gun Multiple Gun Motor Carriage Halftrack Silver
104-A David C. Morris Stalinez S-60 Silver
118-C Tim Greeman Marder III Silver
121-A Edward St. Denis Sd Kfz 250/9 Silver
132-C Jesse Naughton LVT-4 with Bofors 40 mm Silver
139-C Ronald Koran French FT-17 Silver
145-J Patrick Foutch German Bison Silver
160-D William Herd R-35 FRENCH LIGHT TANK Silver
169-D John Shimek M-18 Silver
023-E Scott Conner 250/8 stummel Bronze
027-C Chris Toops M-42 Duster Bronze
057-A Timothy Kosak Flak BergePanther Bronze
078-C William Kalmar French FT Bronze
091-E Richard Guetig Hotchkiss 39(h) in German service Bronze
098-F Tim Streeter M36 Jackson Bronze
102-B Serge Nakhmanson Sd. Kfz. 232 8-rad early type Bronze
120-E Jim Mesko LVT (A) - 4 Bronze
021-A Patrick Mooney "A pause that refreshes." Russia, early Spring, 1942 No Medal
030-C John Kirkpatrick M18 Super Hellcat No Medal
049-C Georg Eyerman SdKfz 8 Bunkerknacker, France 1940 No Medal
091-F Richard Guetig Marder II Ausf. D No Medal
118-F Tim Greeman Israeli HT No Medal
121-E Edward St. Denis T60 Light Tank No Medal

V - Wheeled Vehicles and Armored Cars - All eras

Junior

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Basic

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
066-E David Bingaman Polar Expresss Gold

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
033-I Mark Kleinfelter M-3 Scout Car Gold
070-B Jeffrey Edge German Boxer - Afghanistan Gold
143-D Victor Hernandez M26 Dragon Wagon w/M40 Gold
013-A Marc Dupont Dingo Silver
015-A Dana Smith Deserted Meeting Silver
033-H Mark Kleinfelter SdKfz. 232 Silver
035-D David Wrinkle 10HP British Light Utility Car "Tilly" Silver
035-E David Wrinkle Toyota AB Phaeton Silver
063-A Sturgis Payne Sd.Kfz.222 Silver
081-B Ken Brooks Willys Jeep Silver
103-C Jay Abele M 936 A2 Silver
103-D Jay Abele Kong Truck Silver
106-C Dana Sadarananda Sd.Kfz 234/3 Silver
111-A RandyJ. Ray Pickup with Rocket Launcher, Libyan Civil War Silver
136-A Brent Sauer M1025 HMMWV Armament Carrier Silver
136-B Brent Sauer M1117 Guardian Silver
136-C Brent Sauer M1046 HMMWV Missile Carrier Silver
153-A Dennis Leonituk Jr M706 Silver
153-C Dennis Leonituk Jr M151A2 MUTT Silver
171-A Mickey Bates 1132 EB VehicleTrumpeter Silver
172-I Jeff Christensen German Sd. Kfz 222 Armored Car Silver
173-G Dave Koukol M151A2 Mutt "Grenada" Silver
076-C William Seaman M-1026 Bronze
081-C Ken Brooks 2 1/2 ton GMC Bronze
131-C Joel Gewirtz IDF Katlan Bronze
172-H Jeff Christensen German Sd.Kfz 223 Armored Car Bronze
173-E Dave Koukol 2 1/2 Ton 6X6 Truck Bronze
016-B Ryan Spindell SOG hilux No Medal
017-C Stuart Vandervort special forces humvee No Medal
080-C Frank Froment U.S. 2 1/2 ton No Medal
131-A Joel Gewirtz IDF Daimond Transport No Medal
131-B Joel Gewirtz IDF 1948 Armored Car No Medal

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
002-B Chuck Aleshire German Bussing-Nag with MG 151 20mm AA Guns Gold
002-C Chuck Aleshire The Belgium Avenger, British Model 1910B Omnibus Gold
004-D Tony Zadro M1078 LMTV Gold
010-E David Farris RETIRED MARINE DUKW Gold
027-D Chris Toops Aerosan Gold
027-E Chris Toops Jeep & Trailer Gold
054-B Ken Guntin JGSDF 3 1/2ton Truck Gold
084-C Ron Damratowski Saracen MK III APC Gold
116-A MAC JOHNSTON 1939 GERMAN FORD TRUCK Gold
124-A George Romano Krupp Protze Flak 30 Gold
140-D Hugh Dyarman Adler KFZ 13 "Badenwannen" Gold
158-A Pearce Brouning Sand Eater Gold
159-A Joseph Koenig AEC Dorchester Armoured Command Vehicle Gold
022-C John Charvat Red Star Drasine Silver
030-D John Kirkpatrick T17E1 Staghound Armored Car Silver
037-C Tom Borreli Kfz. 13 Adler Silver
059-B Mark Miller British Quad Bike Silver
062-E David Welch Staghound Mk.III Armoured Car Silver
073-C Ian Dow Jackal Silver
075-G Dr Terry Hill US 2 1/2 ton truck Silver
077-B Konrad Schreier SdKfz 223 DAK Silver
078-D William Kalmar LAV III TUA Silver
091-G Richard Guetig M151 Mutt Silver
098-D Tim Streeter M8 Greyhound Silver
105-A Tim Howell M1117 - ASV w/Rhino I.E.D. Antennas Silver
110-A George Mohr G917T Silver
118-B Tim Greeman GAZ Silver
130-B Gary Majchrzak British C-15A truck -- 1944 Silver
133-D Andy Leffler DUKW 'Duck on the Beach' Silver
133-E Andy Leffler Sd.Kfz.232 DAK 'Got Water' Silver
135-B Peter Hlavka Uralcrazy Silver
139-D Ronald Koran IJN Landforces Vickers Crossley Silver
139-E Ronald Koran US Jeep 4x4 Silver
157-C Glen Martin MRAV Silver
160-E William Herd SCHWIMMWAGON Silver
032-A Brock Hopkins III I.J.A. Crossley Armor Car Bronze
032-B Brock Hopkins III 508 CM "Coloniale" Bronze
075-E Dr Terry Hill Willys Jeep Bronze
096-D Jacques Duquette M706 Bronze
118-G Tim Greeman SDKFZ 263 Bronze
120-F Jim Mesko Panhard 178 Bronze
127-D Kyle Nelson BTR-60PU [R-145B] Bronze
169-E John Shimek BTR-152 V Bronze
057-B Timothy Kosak FSA Ural 4320 85mm Guntruck "The Giant" No Medal
060-C Ron Logan vskfz-617 minenraumer No Medal

VI - Ordnance (with prime movers in travel) - All eras

Basic

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
052-C Horst Hopf Sdkfz 6 Towing a Sig 33 Silver
066-F David Bingaman Polish Wz36 Anti Tank gun Silver

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
097-A John King Look What I Found! Gold
111-C RandyJ. Ray Raketenwerfer 43 "Püppchen” Gold
033-J Mark Kleinfelter 155mm GPF DAK Silver
111-B RandyJ. Ray Flakvierling 38 Silver
173-F Dave Koukol 25-pdr Field Gun and Type 27 Limber Silver
055-C Dan Drake 88mm antitank gun in North Africa Bronze
070-A Jeffrey Edge M198 Bronze
076-D William Seaman V-2 Bronze
103-A Jay Abele Train Bronze
076-A William Seaman A-4 No Medal
125-C Larry Lahs Mike Hercules No Medal

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
047-B Chris Lloyd-Staples LATE VERSION KETTENKRAD Gold
047-C Chris Lloyd-Staples OPEL TRUCK AND GUN Gold
068-B John Wendt Outside Sevestapol-Skoda 30.5 CM / M1916 Gold
071-A Kurt Laughlin 76-mm regimental gun M1943 (OB-25) Gold
073-D Ian Dow MG-42 Gold
084-B Ron Damratowski Canon De 155 GPF Gold
008-C Steven Andreano 100mm Howitzer WWII Italain service Silver
029-B Ron Lebert Mercedes L4500 Einheits Cab truck with 20mm Quad & ammo Trailer Silver
040-B Dennis Tennant LeFH18 10.5cm howitzer (Germany WWII) Silver
075-F Dr Terry Hill Jap truck and mountain gun Silver
098-H Tim Streeter U.S. 3-inch Gun M5 on Carriage M1 Silver
120-G Jim Mesko 2pounder Silver
139-F Ronald Koran Skoda 30.5 cm M1916 Siege Gun Silver
140-E Hugh Dyarman Type 41 75mm Mountain Gun (ISAA) Silver
008-A Steven Andreano German Tank Turret pillbox Bronze
008-B Steven Andreano 100mm Howitzer WW I Bronze
009-B Thomas Gaston ItalianTrattlore Leggero TL37 Artillery Tractor/37 mm Bronze
027-F Chris Toops 105 Howitzer Bronze
030-E John Kirkpatrick U.S. Army M1 57mm Anti-Tank Gun Bronze
072-A Sean Brzozowski Polish Dana in Afganistan Bronze
008-E Steven Andreano 88mm Pak43/3 No Medal
062-F David Welch M2A1 105mm Howitzer No Medal
160-F William Herd US 105MM HOWITZER No Medal

VII - Major Conversions (INT & ADV ONLY)

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
143-B Victor Hernandez Churchill Great Eastern Ramp Gold
143-C Victor Hernandez Berge Panther Ausf. G Gold
058-C Daniel Rothenberger Jr M-60 Chilean Sherman Silver
086-D Trevor Bennett M998 humvee hillbilly armor "the black pearl" Silver
170-B Aaron Aldridge M45 Howitzer Tank Silver
103-B Jay Abele M 984 A4 Bronze

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
007-A Barclay Caras SU-76i Gold
018-A Rick Rasmussen 8.8 cm Flak 37 auf Pz. Kpfw. IV Gold
045-A Mark Glidden Canadian ADATS Gold
094-C Tom Kondziolka Sd. Kfz 166 Sturmpanzer IV Early Gold
162-A Gerry Gardiner T54 Gold
010-F David Farris Kiwi Sherman III Silver
059-A Mark Miller GMC Railway Truck Silver
059-C Mark Miller Matador Semi-Track Silver
065-E Andy Gulden Flak Hetzer Silver
075-H Dr Terry Hill Chevy 15CWT with Flak Silver
140-F Hugh Dyarman 2cm Flak-30 Ausf. Schwemmwagen TP 166 Silver
169-F John Shimek LVT-2 Silver
030-F John Kirkpatrick Beach Armored Recovery Vehicle B.A.R.V. Bronze
118-A Tim Greeman Israeli HT Bronze
118-J Tim Greeman Panzer Jager I Bronze
121-C Edward St. Denis H39 based 105 mm self-propelled gun Bronze
049-B Georg Eyerman AGGRESSOR M60, 7th Army, Operation Certain Charge, Reforger V No Medal

VIII - Scratchbuilt (INT & ADV ONLY)

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
086-C Trevor Bennett Praga pldvk M53/59 Jesterka (Lizard) Silver

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
029-A Ron Lebert Gepanzerte SdKfz 7 Zugkraftwagen with 88mm Pak-18 Bunker Buster No Medal

IX - Figures

Junior

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Basic

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
058-B Daniel Rothenberger Jr COMBAT! Gold
141-C Greg Liebat Tank Sgt. 1943 Gold
141-D Greg Liebat Marine Tanker 1991 Gold
016-A Ryan Spindell US SF 2001 No Medal

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
010-B David Farris German Lanser Gold
010-C David Farris 82nd Airborne Normandy Gold
019-C Brett Avants Normandy 1944 Gold
032-D Brock Hopkins III Volksstrum Berlinden April 1945 Gold
032-F Brock Hopkins III Devils Charioteer Gold
034-A Tony Rivera WWII U.S> Tanker Gold
037-A Tom Borreli U.S. Special Forces Vietnam Gold
056-D Gene Best German Pilot Bust Gold
065-A Andy Gulden “Gebirgsjager” - German Mountain Troop Gold
065-B Andy Gulden “Pathfinder” Gold
065-C Andy Gulden “Screaming Eagle” Gold
075-B Dr Terry Hill meine ehre heisst treue Gold
075-C Dr Terry Hill Patton's Pride Gold
091-H Richard Guetig "Reload" Gold
091-I Richard Guetig "Claus" Gold
091-J Richard Guetig SS-Grenadier Gold
091-K Richard Guetig SS-Oberscharfuhrer Gold
092-A Scott Primeau SS-Balaton March 1945 Gold
129-A Phillip Young M-36 CREW Gold
129-B Phillip Young LRDG TROOPER Gold
140-G Hugh Dyarman Feldwebel 21st Panzer Gold
145-B Patrick Foutch SS with Hourse Gold
145-H Patrick Foutch Full Metal Jacket Gold
149-A Richard Rock Mike and Bobby Gold
149-B Richard Rock Wermacht Officer Gold
149-C Richard Rock Barbarossa Gold
151-D Greg Cihlar US Tanker Gold
151-E Greg Cihlar Russian Infantry Gold
151-F Greg Cihlar Panzer Officer Gold
160-G William Herd ROMMEL Gold

X - Dioramas

Junior

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Basic

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
033-A Mark Kleinfelter Arnhem 1944 Gold
011-D Larry Clausen Mid-winter Daydream Silver
011-A Larry Clausen Ambush on Bahn Strasse Bronze
011-F Larry Clausen Russian Mud Bronze
017-D Stuart Vandervort Hell on Earth 1945 Iwo Jima Bronze
055-A Dan Drake Stalingrad - Hell Freezes Over Bronze

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
028-A David Vickers Victory and Contempt Gold
032-C Brock Hopkins III One down a thousand to go Gold
061-B John Werwie "A Dogs War Now!" Gold
091-L Richard Guetig "Pershing Down!" Gold
091-N Richard Guetig "The Vanquished" Gold
099-A Jeff Feller Wrong Answer, Jerry! Gold
134-A Ann Marsh Doodle Ride Gold
145-E Patrick Foutch Cornered in Berlin Gold
151-A Greg Cihlar Hind Down Gold
151-B Greg Cihlar Krakow Gold
161-A Tom Neeson LOST HORSE Gold
075-I Dr Terry Hill Ride of the Valkyries Silver
091-M Richard Guetig "Hellfire Pass" Silver
098-A Tim Streeter "Keep 'Em Coming!" Silver
098-C Tim Streeter Outclassed Silver
145-C Patrick Foutch Tank Hunters Silver
160-H William Herd DOORKNOCKER /37 MM AT GUN Silver
008-D Steven Andreano Another damn late snow Bronze
008-F Steven Andreano Come on! Their pulling back! Bronze
145-D Patrick Foutch Corner Ambush Bronze

XI - Vignettes

Basic

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
033-K Mark Kleinfelter Welcome to Belgium....Proceed With Caution Gold
119-B James Naveira Hurtgen Forest M-10 Gold
011-B Larry Clausen Rider Down Silver
058-A Daniel Rothenberger Jr Pause Vorbei! (Breaks Over!) Silver
079-C John Ratzenberger 6-pdr anti-tank gun, in action Silver
141-A Greg Liebat Type 90 Silver
055-B Dan Drake Rainly Day in the Ardennes Bronze
167-C Jerry Fraske USMC LVTP7A1 Bronze
017-F Stuart Vandervort Operation Urgent Fury Grenada 1983 No Medal
167-A Jerry Fraske STANDOFF AT TIANANMEM No Medal

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
065-D Andy Gulden "Desperate Straits" - Russia January 1943 Gold
078-A William Kalmar Type89 Otsu Gold
082-B Ashley Abernathy “Manoeuvers" Gold
091-P Richard Guetig "Screaming Eagles" Gold
095-A Greg Hanchuk Chasing Bandits- Grozny, Chechnya 2000 Gold
098-B Tim Streeter Silent Sentinel Gold
098-G Tim Streeter Ardennes Medic Gold
113-A Kim Taylor Waiting for the Parade Gold
151-C Greg Cihlar Minchvammer 46 Gold
160-I William Herd DINGO MKII Gold
019-D Brett Avants Ost Front 1943 Silver
023-B Scott Conner How do you hide a 75 ton kitty? Silver
075-A Dr Terry Hill Jochen Piper Silver
091-O Richard Guetig "Battle Ready" Silver
120-H Jim Mesko Hotchkiss Kaput Silver
145-A Patrick Foutch Defenders of the Reich Silver
155-B Mike Trentadue DRAGON SD-KFZ 250/1 NEW DRAGON RECON Silver
061-A John Werwie "Load 'Em Up"! Bronze
062-G David Welch "Got a Match" Bronze
169-G John Shimek M4A3 'Hobo' USMC Bronze
030-G John Kirkpatrick Sherman M4A1(76mm) HVSS No Medal
060-D Ron Logan watch dog No Medal
060-E Ron Logan broken fence No Medal
140-H Hugh Dyarman Win the Iron Cross No Medal

XII - Sci-Fi/Fantasy machines

Basic

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
137-C Edward Bernardo E-10 Silver
020-B Thomas Foti Robotech "Loki" Bronze

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
088-A Scott Taylor KV-5 s ehkranami Gold
036-C Neil Stokes Poor Bloody Infantry c.2889 Silver
038-C Mark Wolf Luchs w/Pack40 Silver
068-C John Wendt Panther F - 1946 Silver
074-B Scott Hoffland "Skull riders " clan Abrams Silver
094-D Tom Kondziolka German VK4502 [P] Vorne Silver
138-A Paul Roberts Sherman D-10 Silver
165-D Mark Clabaugh GERMAN 128 MMPAK 44 WAFFEN TRAGER Silver
139-G Ronald Koran KV-5 Bronze
026-A Tony Higgs Panzerbefehlswagen E-100 No Medal

XIII - Juniors

Junior

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
001-A Camden Koukol M4A1 Sherman Silver
001-B Camden Koukol M1A1 Abrams Silver
112-A Rebecca Taylor Pumma Armoured Car Silver
123-A Stephanie Horner Panzer 4 D Silver
123-B Stephanie Horner BTR-70 Silver
001-C Camden Koukol TBA Bronze
053-A Ben Vandervort M1A2 Tusk 2 Abrams Bronze
053-B Ben Vandervort M4A2 Sherman Bronze
053-C Ben Vandervort Special Forces humvee Bronze
053-D Ben Vandervort US Marine M252 Motar Base Bronze
123-C Stephanie Horner LVTI/24 Bronze
147-A Joey Salazar KV-I Bronze
148-A Anthony Salazar M48A3 Bronze
053-E Ben Vandervort US RANGER No Medal

XIV - Masters

Master

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
024-A James Wechsler M1128 Stryker MCV-B Gold
150-B Mark Hazzard 90mm anti-tank 1/2 track Gold
164-A Cesar M. Rodriquez RUSSIAN COSSACK WWII Gold
048-A Dan Tisoncik German SIG33 Bison, auf PzI No Medal
048-B Dan Tisoncik German Panzerjager I w/47mm Pak, auf PzI No Medal
048-C Dan Tisoncik German PzBef.Wg I Kleiner Panzerbefehlswagen No Medal
048-D Dan Tisoncik German Panzerjager I w/7.5 cm Stuk 40 L/48 gun No Medal
107-A Stephen "Cookie" Sewell Article 432 Model 1964 Medium Tank No Medal
107-B Stephen "Cookie" Sewell Article 172M Model 1972 Medium Tank No Medal
109-A John Kesner Sd.Kfz 7 Laste & sFH 110/18 130mm No Medal
150-A Mark Hazzard M51 Sherman No Medal
150-C Mark Hazzard T25E1 No Medal

XV - Display Only

Junior

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Basic

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Intermediate

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Advanced

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Master

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.