AMPS is all about armor modeling and the preservation of armor and mechanized heritage.

AMPS 2016 International Convention
Thu Apr 7, 2016 to Sat Apr 9, 2016
Sumter, South Carolina

About the Show

As you might have seen, the 2016 AMPS international Convention was held in Sumter, South Carolina from April 7th to 9th. From all accounts, everyone had a great time.

We had 399 models entered by 125 modlers and 179 General Admission attendees. If you add in the over 100 modelers on the various club display tabls, the total modelr count for the show was well over 500. As usual, judging was a challenge as the work on the entries was outstanding. I had a chance to talk with most of the vendors before they packed up. They said that it was a successful show for them, and that is always a great thing.

I must say a big thank you to everyone involved with the show, especially the local club members that went well above the call of duty: Mike Roof, the show co-chair, Jeff Nelson, our graphic arts specialist, Dave Varettoni, seminars coordinator, and Ralph Nardone, our logistics officer. Kudos also to Tony Abbot and Rebecca Hettmansperger who put on a killer raffle with over 400 items on the tabls. Your professional attitude and work ethics proved just how well we all worked together.

I would also like to say thank you to everyone that attended the show. We all hope you had a great time in South Carolina and hope to see you all again. Roll on Danbury, Connecticut next April! We all wish Mike Del Vecchio and his crew good luck.

Tim Darrah

2016 AMPS International Convention Show Chair

Seminars

 Contest Results

Best Of and Theme Awards

Best German

No sponsor

Winner: Nashorn by Mark Glidden

Best United States

No sponsor

Winner: M10 Duck Bill au Grass by Konrad Schreier

Best Russian/Soviet

No sponsor

Winner: Austin MK III Armored Car, Don Cossacks Russian Revolution 1919 by Chuck Aleshire

Best Commonwealth

No sponsor

Winner: Foden 1MMLC Drops Afghanistan 2006 by Michael Powers

Best Small Army

No sponsor

Winner: IDF M2 w/20mm Orlekon Gun by Tony Zadro

Best Figure

No sponsor

Winner: US Marine Guadalcanal by Kurt Hollar

Best Junior

No sponsor

Winner: Peugeot P4P by Zack Kennedy

Best Vignette

No sponsor

Winner: Mattie Mirage by Jeff Feller

Best Diorama

No sponsor

Winner: UXB by Jack Fisher

Andy Smith Best Basic Model

No sponsor

Winner: M26A1 Pershing Heavy tanks of 1st Marine Tank Battalion by Phillip Cavender

Best Master

No sponsor

Winner: Cat's in the Bag! by David Vickers

Theme Award

No sponsor

Winner: Russian Austin-Kegreese by Tony Zadro

Peoples Choice

No sponsor

No winner

Best Braille Scale

No sponsor

Winner: FAMO & 21CM Morset 18 by Joe Koenig

Best Intermediate

No sponsor

Winner: FT-17 French light Tank by Joseph Lomusio

David Harper Best Marine Corps Armor

No sponsor

Winner: M103A2 Marine Heavy Tank by Benjamin Guenther

John C. Browning Memorial Best Wheeled Vehicle

No sponsor

Winner: Mattie Mirage by Jeff Feller

Best Club Display Table

No sponsor

No winner

Dave Lockhart Judges Best of Show

No sponsor

Winner: IDF M2 w/20mm Orlekon Gun by Tony Zadro

I - Closed Top Tracked Armor to 1899-1934 (based on markings)

Basic

Sponsored by AMPS Central VA
Reg # Name Entry Medal
007-C Joseph McDaniel British Medium Tank Mk. A Whippet Silver
051-B Bill McAllister Schneider CA Silver
104-A Gloria Wells FT-17 Light (Riveted Turret) Silver
105-A Diane Wells EMHAR MKA Whippet WW1 Med. Tank 1918 Silver
051-C Bill McAllister Whippet Bronze
114-E Robert P Spagnola Whippet Bronze

Intermediate

Sponsored by AMPS Central VA
Reg # Name Entry Medal
009-A Joseph Lomusio Mark V British Heavy Tank Gold
009-B Joseph Lomusio St. Chamond French Heavy Tank Gold
032-B Ed Ingersoll Renault FT-17 Gold
134-I Roger Altizer They Never Seen Us Coming D-Day Gold
046-A Juan Noltenius Mark IV "Male" Silver
106-A Tony Abbott British "Female" Tank MK II Silver
133-B John Lyons British MK IV Tadpole Tank WWI Silver

Advanced

Sponsored by AMPS Central VA
Reg # Name Entry Medal
002-A Mike Petty British Mk IV (Male) Heavy Tank Gold
012-C Tony Zadro Russian Austin-Kegreese Gold
026-B John Robinson Renault FT Gold
044-A Scott Conner St Chamond Gold
003-B John Charvat Whip It Good Silver
022-A Dick Vincent MK IV Tadpole Silver
071-A Mac Johnston British MK II "female" tank Silver
100-A Rebecca Hettmansperger MK I Male Tank Gaza Modification Silver
100-D Rebecca Hettmansperger FT-17 Silver
102-E Bob Bethea FT 17 (French) Silver
116-A Hugh Dyarman Chard'assault Schneider CA1 Silver
136-D Mark Clabaugh MarkIV - Buete Panzer Silver
138-B Frank Blanton MK IV Hermaphrodite Silver
049-G John Kirkpatrick Ford 1918 3-Ton Tank Bronze

II - Closed Top Tracked Armor 1935-1945 Axis (based on markings)

Basic

Sponsored by Tamiya
Reg # Name Entry Medal
114-A Robert P Spagnola Panther G Gold
137-B Peter Haring Dragon PanzerIII Ausf H Gold
045-A HORST HOPF JAGDPANTHER Sd.Kfz.173 Ausf.G1 Silver
065-A Michael Child Steps-Russia Silver
114-F Robert P Spagnola Tiger I Silver
121-Q Russ Hogg Panzer Pz Kpfw VI Tiger I aust. E Last Model Silver

Intermediate

Sponsored by Tamiya
Reg # Name Entry Medal
053-A Chad Bowser Tiger I Initial Production Gold
152-A Mason H. Zhang Jagdpanther G1 early Gold
009-C Joseph Lomusio DAK Tiger I Silver
009-J Joseph Lomusio Pz.Kpfw.III Ausf.M Silver
015-B Dana Smith A moment of peace Silver
025-A Tim Darrah Pz. III Ausf. J Silver
029-C Frank Froment Luchs Silver
048-A william rimm jagdpanther Silver
113-A Herbert Horvath Panzer II F Silver
131-A Matthew Ocel Tamyia Type-97 Shinto Bronze
046-B Juan Noltenius Tiger I Initial Production No Medal

Advanced

Sponsored by Tamiya
Reg # Name Entry Medal
011-A Mark Kleinfelter Pz. 38(t) Ausf. G Gold
012-A Tony Zadro Stug III Auf C/D. 142 90. Leichte Afrika Division Gold
023-B David Bridges Jagdpanther Gold
031-A Dennis Tennant IJN Type 2 "Ka-Mi" Amphibious tank Gold
050-A Ashley Abernathy Panther Ausf. D Gold
058-B Bob Smyntek Lame Duck Gold
068-B Glen Martin Panzer IV Brummbar "Grizzly" Gold
102-C Bob Bethea Panzer I F Gold
116-B Hugh Dyarman "A Bwurfvorrichtung" Gold
140-B Will Lanier Sd. kfz. 171 Panther A Late Normandy Gold
001-C Chuck Rothman Stug III Ausf F/8, Sicily, 1943 Silver
021-C Chuck Willis Panther G Summer 1944 Silver
022-B Dick Vincent Japanese Type 89 Silver
028-B Richard Henly Pz.KPFW IV AUSF. F1(F) German Tank Silver
028-D Richard Henly Jagdtiger SD.KFZ 186 Silver
044-C Scott Conner Brummbar, Mid Production Silver
047-B Georg Eyerman Panzer IV/70(A) Silver
068-E Glen Martin Panzer 756(r) KV-1 Silver
070-I Dana Sadarananda Tiger I late production Silver
070-K Dana Sadarananda Panzer Kpfw. IV Ausf. E Silver
070-L Dana Sadarananda Stug III G Early KIT IS NOT ATTACHED TO BASE Silver
120-A William Horn Panzer II C Silver
122-A Timothy (Tim) Treadway CV-33 Tankette Silver
122-E Timothy (Tim) Treadway Pzkw V Panther G NWE Late '44 Silver
125-A Tom Wingate Pather D (Kursk) Silver
011-B Mark Kleinfelter Hetzer (Late) Bronze
017-A Neil Stokes Pz.Kpfw.III Ausf.E France 1940 Bronze
019-C Tony Wilsbacher German Panzer II Ausf C Bronze
107-A Dave Neumann Su-85 Bronze
123-A Pascal H. Zandt King Tiger Bronze
143-G Albert (Bob) Vasile T-28 Russian Tank Bronze
150-B Tony Bowery Michael W44Mans Tiger 1 at Villers Bocage Bronze
038-C Jack Ratterman Beauty & The Beast No Medal
124-A Tim Greeman PzKwIIJ No Medal

III - Closed Top Tracked Armor 1935-1945 Allied (based on markings)

Basic

Sponsored by AMPS All-American, AMPS North Florida
Reg # Name Entry Medal
114-B Robert P Spagnola Sherman M 4 105mm Gold
114-G Robert P Spagnola Sv 152 Gold
005-B Phillip Cavender M3 Lee "Kentucky" Silver
005-D Phillip Cavender A British Grant tank "Atlanta II' Silver
104-B Gloria Wells M4 A3 Sherman Late Production 75mmGun Silver

Intermediate

Sponsored by AMPS All-American, AMPS North Florida
Reg # Name Entry Medal
151-A Wayne Watts M3A1 Stuart 1st Marines - Guadalcanal Gold
033-A Claude Moulton Soviet JSU-152 Heavy SP Gun Silver
106-B Tony Abbott "Grant" Tank of 2nd NZ Div 9 Brig Silver
128-C Robert Hallack VSU - 122 Silver
134-H Roger Altizer Russia Suizz w/Figures Silver
025-B Tim Darrah T-34/76 Model 1941 Bronze
139-B Greg Mix Mattilda (Tamiya) Bronze

Advanced

Sponsored by AMPS All-American, AMPS North Florida
Reg # Name Entry Medal
011-C Mark Kleinfelter KV-1 Model 1941 Gold
050-B Ashley Abernathy SU-122 Gold
058-A Bob Smyntek Fantasque - Char B1 bis Gold
067-B Clinton Mills T-35 Gold
068-F Glen Martin M4A1 Sherman Gold
117-A Jesse Naughton PSC M4 in Tunisia Gold
117-B Jesse Naughton Fisher M4A2 on Iwo Jima Gold
120-B William Horn M4A3 Gold
140-A Will Lanier JSU - 152 Gold
001-D Chuck Rothman Russian T-50 Silver
003-D John Charvat T26E3 Pershing Tank Silver
008-B Jerry Stokes Italy Sherman II DV Silver
017-B Neil Stokes Objekt 704 Silver
019-A Tony Wilsbacher French Armored Carrier Silver
036-A Richard Fisher T-34 1940 Silver
037-C Daniel Rothenberger Jr Dug In! Silver
058-C Bob Smyntek Matilda II Malta Scheme Silver
112-A Joe Koenig M4A2 Sherman (Tarawa) Silver
116-C Hugh Dyarman "Jumbo" M4A3E2 Silver
122-F Timothy (Tim) Treadway M4A3 76(w) Sherman Silver
140-C Will Lanier KV1s Silver
142-D Mike Trentadue Panzer III Ausf. M Silver
018-A Tony Higgs M4A1 Bronze
021-A Chuck Willis M4A2 Sherman - PTO Bronze
028-A Richard Henly T-55A Russian Tank Bronze
028-F Richard Henly M4A3E8 American Sherman Tank Bronze
036-B Richard Fisher T-35 1941 Bronze
047-C Georg Eyerman Free French Somua S-35 Bronze
049-D John Kirkpatrick Beginning Models of the M4A1 Sherman Tank Bronze
069-A John King Polish Firefly Bronze
100-C Rebecca Hettmansperger Crusader MK I/II Bronze
143-C Albert (Bob) Vasile Vickers Light Tank MK V-1 Bronze
021-B Chuck Willis ISU 152 Winter Camo No Medal
038-B Jack Ratterman Live To Fight Another Day No Medal
118-A Tracy Palmer Russian T-70M No Medal
124-B Tim Greeman Sherman M4A1 76 No Medal

IV - Closed Top Tracked Armor 1946-1990 (based on markings)

Basic

Sponsored by AMPS All-American, AMPS North Florida
Reg # Name Entry Medal
005-C Phillip Cavender M26A1 Pershing Heavy tanks of 1st Marine Tank Battalion Gold
114-D Robert P Spagnola M103 Bronze

Intermediate

Sponsored by AMPS All-American, AMPS North Florida
Reg # Name Entry Medal
032-A Ed Ingersoll Third Time Around Gold
129-B Ted Oktabetz Magach 6B GA/Batash Gold
139-A Greg Mix M-51 Ishreman (Dragon) Gold
025-C Tim Darrah T-55 Somali Army Silver
046-C Juan Noltenius T-55A Russian Medium Tank Silver
029-B Frank Froment Object 279 Bronze
035-A William Winter IDF Magach 3 Bronze
129-A Ted Oktabetz M6OA2 Bronze
131-B Matthew Ocel Tamiya M51 Sherman Bronze

Advanced

Sponsored by AMPS All-American, AMPS North Florida
Reg # Name Entry Medal
001-A Chuck Rothman FV107 CVR(T) Scimitar A Squadron, Queen Dragoon Guards 7th Armoured Brigade Kuwait, 1991 Gold
006-B Benjamin Guenther M103A2 Marine Heavy Tank Gold
026-A John Robinson Kampfpanzer 70 Gold
040-A Carl Wethington M60 Patton 105mm Gun Tank Gold
044-B Scott Conner Polish T-55A Gold
122-C Timothy (Tim) Treadway Egyptian IS - 3M 1967 Gold
135-A Rick Stambaugh T-62 Egypt Gold
145-A Mike Griffin Egyptian T-54 Gold
149-B Sam Morgan IDF Sho't Centurion MK 5 (1967) Gold
136-B Mark Clabaugh Egyptian T34/8 Silver
142-C Mike Trentadue U.S.M.C. M60A1 Rise Desert Storm Silver
148-A Brian Dwight Takom Chieftain Mk 10 Silver
149-A Sam Morgan IDF Sho't Centurion MK 5 (1967) Silver
150-A Tony Bowery Israeli Shot Koil Yom Kippur War 1973 Silver
001-E Chuck Rothman Flakpanzer Gepard I Bronze
010-C Michael Del Vecchio M53 155mm gun in Vietnam Bronze
018-B Tony Higgs M4A1 in Ugandan Service Bronze
047-A Georg Eyerman IS-4 Bronze
049-B John Kirkpatrick M74 Tank Recovery Vehicle Bronze
070-C Dana Sadarananda Soviet T-64B Mod 1975 Bronze
070-D Dana Sadarananda Soviet T-64V Mod 1985 Bronze
124-C Tim Greeman Charioteer Bronze
148-B Brian Dwight Italeri Leopard 2 Bronze
109-A Gary Owsley M41A3 No Medal
109-B Gary Owsley BTR-50PK No Medal

V - Closed Top Tracked Armor 1991-Present (based on markings)

Basic

Sponsored by Capital City AMPS, Edmonton Chapter
Reg # Name Entry Medal
114-C Robert P Spagnola Leopard 7 Silver

Intermediate

Sponsored by Capital City AMPS, Edmonton Chapter
Reg # Name Entry Medal
013-A Willie Kornegay Achzarit (Early) Gold
025-D Tim Darrah Australian M1A1 AIM SA Silver
066-B Angel Garcia-Ablanque Japan Type 10MBT Silver
128-B Robert Hallack Israeli M113 w/6.5mm gun turret Silver
152-B Mason H. Zhang Merkava 3D LIC Silver
054-B Sonny Owen Leopard 2A5DK Bronze
054-A Sonny Owen Spanish Leopard 2E No Medal
066-A Angel Garcia-Ablanque BMP-2 in Iraq (Vehicle use by the northern Alliance) No Medal

Advanced

Sponsored by Capital City AMPS, Edmonton Chapter
Reg # Name Entry Medal
027-B Derek Collins Type 10 Gold
068-A Glen Martin French LeClerc Gold
003-A John Charvat Chieftain Zero Bravo Silver
008-A Jerry Stokes Iraq War Challenger II Silver
018-C Tony Higgs Type 10 Silver
028-E Richard Henly Challenger 2 British Main Battle Tank Silver
001-B Chuck Rothman Marder 1A2 IFV - 52nd Armoured Infantry Battalion, 1992 Bronze
011-F Mark Kleinfelter M2A2 Bradley Bronze
038-A Jack Ratterman Courtesy Of The USA Bronze
042-C Robert Holmstrom Merkava Mk.IV LIC No Medal

VI - Open Top/Open Hatches AFVs with interiors & halftracks - All eras

Basic

Sponsored by Tamiya
Reg # Name Entry Medal
005-A Phillip Cavender French FT-17 Light Tank Gold
045-B HORST HOPF MAULTIER HALF TRACK auf 3.7 cm FLAK 37 Gold
051-A Bill McAllister FT-17 Gold
137-C Peter Haring Tamiya SDKF2 9 Gold

Intermediate

Sponsored by Tamiya
Reg # Name Entry Medal
009-E Joseph Lomusio FT-17 French light Tank Gold
035-B William Winter LAV-R (Light armored vehicle - recovery - U.S. Marine Corps Gold
062-A Ralph Nardone M20 Armored Utility Car Gold
134-C Roger Altizer US M3 Half Track No.Africa Gold
009-D Joseph Lomusio 8.5 Silver
048-C william rimm Pzkfw 35{R} Silver
139-C Greg Mix M-10 (Academy) Silver
141-A Kevin Selesnick Stug Resupply Silver
144-A Tim Ellis Marder III 76.2mm Silver
134-G Roger Altizer SD.KFZ2 KETEKRAFTRAD Bronze
064-A David Bingaman Aerosan RF-8 GAZ-98K No Medal

Advanced

Sponsored by Tamiya
Reg # Name Entry Medal
012-D Tony Zadro IDF M2 w/20mm Orlekon Gun Gold
034-A Mark Glidden Nashorn Gold
039-A Konrad Schreier An American M10 In Paris - The Crowd Moves On Gold
040-B Carl Wethington M109 155mm Self Propelled Howitzer Gold
068-C Glen Martin Panzer IV Hummel-Wespe Gold
112-B Joe Koenig SdKfz 13811H Geschuzwagon Gold
116-D Hugh Dyarman SDKFZ 251/22 Gold
010-D Michael Del Vecchio M56 90mm Gun, 173AB in Vietnam Silver
055-E Henry Milton A Cold Day in Hell Silver
061-A Chris Lloyd-Staples Universal Carrier, Normandy 1944 Silver
116-E Hugh Dyarman LE SPW P-107 V-304 (F) A.A. Silver
136-C Mark Clabaugh Heushrecke IV D "Grasshopper" Silver
049-A John Kirkpatrick M5 Halftrack Bronze
068-D Glen Martin Panzer IV Ostwind Flakpanzer Bronze
070-E Dana Sadarananda Sd. Kfz. 251/22 Ausf. D Bronze
070-H Dana Sadarananda RSO/01 Bronze
124-D Tim Greeman Sd.Kz.251 mit 2cm Bronze
146-A David Corvino Kubelwagon with Crew Bronze
146-B David Corvino RSO-103 Bronze
041-E Ed Schnabel Canadian Sherman No Medal
042-A Robert Holmstrom StuG III Ausf.B No Medal
042-B Robert Holmstrom Pz.Kpfw.IV Ausf.E "Vorpanzer" No Medal
143-B Albert (Bob) Vasile I.D.F. M 113 No Medal

VII - Wheeled Vehicles and Armored Cars - All eras

Junior

Sponsored by Patrick Keenan/WarWheels.net
 
There are no entries to display for this skill level.

Basic

Sponsored by Patrick Keenan/WarWheels.net
Reg # Name Entry Medal
137-A Peter Haring Tamiya Steyr Africa Korps Gold
105-B Diane Wells Trumpeter Canadian AVGP Couger (early version) Silver
121-D Russ Hogg Bedford Silver
121-L Russ Hogg 1939 Polish Armored Car Silver
104-C Gloria Wells PLA RTL 02 Wheeled Tank Destroyer Bronze
121-C Russ Hogg 1937 Ford Panel Truck Bronze
121-J Russ Hogg To the hospital Bronze

Intermediate

Sponsored by Patrick Keenan/WarWheels.net
Reg # Name Entry Medal
015-A Dana Smith Horse Of A Different Color Gold
029-A Frank Froment PUMA Gold
113-B Herbert Horvath Panzerspahwagen Gold
025-F Tim Darrah SAS Jeep, ETO 1944 Silver
035-C William Winter French AMX-10RCR Silver
060-B Kevin Cook British Pattern 1920 MK1 WWII Armoured Car Silver
063-A Keith Frape Far East Land Forces (FARELF) FV.601 Saladin. 17 Gurkha Division. Silver
064-B David Bingaman Balkans 1944 Silver
134-E Roger Altizer US Mutt Vietnam Silver
144-B Tim Ellis MII51 HMMWV OEF Silver
009-F Joseph Lomusio Staghound Mk.III Bronze
134-D Roger Altizer US Amphibious Jeep Ford GPA Bronze
134-F Roger Altizer OP1 Bliz Cargo Truck German Bronze

Advanced

Sponsored by Patrick Keenan/WarWheels.net
Reg # Name Entry Medal
011-D Mark Kleinfelter Vomag 660 mit 8.8cm Flak 18 Gold
014-A Chuck Aleshire Austin MK III Armored Car, Don Cossacks Russian Revolution 1919 Gold
027-A Derek Collins Academy M1151 Humvee Gold
036-C Richard Fisher Liberty Truck Gold
061-B Chris Lloyd-Staples Ford CMP 15cwt truck Gold
061-C Chris Lloyd-Staples GAZ ambulance Gold
070-F Dana Sadarananda M1126 Stryker ICV Gold
111-A Michael Powers Foden 1MMLC Drops Afghanistan 2006 Gold
143-I Albert (Bob) Vasile Daimler Scout Car MK II Gold
003-C John Charvat AMX 10 RCR Silver
010-B Michael Del Vecchio M520 Goer in Vietnam Silver
018-D Tony Higgs Centauro w/Roma Silver
037-B Daniel Rothenberger Jr Desert Chill Silver
059-A Jonathan Gibson "Red Ball Express" Silver
067-C Clinton Mills CANDIAN AVGP GRIZZLY (LATE) Silver
070-A Dana Sadarananda Willys Jeep Silver
070-G Dana Sadarananda Sd. Kfz. 234/4 Silver
071-B Mac Johnston Russian KRAZ 255 truck Silver
116-F Hugh Dyarman LAST KRAFTWAGEN 3.5 Ton AHN Silver
116-G Hugh Dyarman "German Turtle" Silver
122-B Timothy (Tim) Treadway 6RAD 232 Silver
122-D Timothy (Tim) Treadway Zis 5 Truck Wooden Cab Silver
124-E Tim Greeman Austin AC MkIV Silver
130-A Pearce Browning LifeLine Silver
136-A Mark Clabaugh Skoda-Radschlepper OST Silver
140-D Will Lanier Sd.kfz. 232 Silver
142-B Mike Trentadue French Panhard UBL Silver
143-D Albert (Bob) Vasile U.S. Motorcycle Silver
143-E Albert (Bob) Vasile GAZ-66 Army Truck w/A.A. gun Silver
146-E David Corvino Ford TC Armored Car Silver
019-B Tony Wilsbacher German Heavy Armored Car Bronze
021-D Chuck Willis Stalin's Zebra - GAZ AA Winter 1943 Bronze
070-B Dana Sadarananda LAV-III wheeled armoured vehicle Bronze
100-B Rebecca Hettmansperger Daimler Dingo MK I Scout Car Bronze
109-C Gary Owsley BTR-70 Bronze
143-F Albert (Bob) Vasile Opel Fire Truck Bronze
042-E Robert Holmstrom M1151 Enhanced Armament Carrier No Medal
107-B Dave Neumann Sd. KFZ 234/4 No Medal
143-H Albert (Bob) Vasile GMC DUCK No Medal

VIII - Ordnance (with prime movers in travel) - All eras

Basic

Sponsored by AMPS All-American, Mike Delvecchio
 
There are no entries to display for this skill level.

Intermediate

Sponsored by AMPS All-American, Mike Delvecchio
Reg # Name Entry Medal
009-G Joseph Lomusio German Railway Gun 28cm K5(E), the"Leopold" Silver
032-C Ed Ingersoll 3.7cm PAK Silver
064-C David Bingaman Krupp K5(E) Railway Gun Silver
108-A Sturgis Payne Soviet 76.2mm Gun Z123 Silver
133-C John Lyons Krupp 22cm Morser 10/16 WWI Silver
025-E Tim Darrah FlaK 18 88mm Bronze
134-A Roger Altizer German 3.7 cm Pak 36 Bronze
134-B Roger Altizer US 75mm Pack Howitzer Bronze

Advanced

Sponsored by AMPS All-American, Mike Delvecchio
Reg # Name Entry Medal
028-C Richard Henly 15 CM SI.G 33 German Infantry Gun Gold
101-D Kurt Hollar Taking Ivans Guns Gold
116-H Hugh Dyarman 21cm Morser 16 Gold
143-A Albert (Bob) Vasile Leopold Railgun Gold
002-B Mike Petty German Krupp 21cm Morser 16 Silver
118-B Tracy Palmer German 120mm mortar Silver
146-C David Corvino German 7.5cm Pak 97/38 Silver
010-A Michael Del Vecchio M1897 75mm Gun, 35 ID in WWI Bronze
049-C John Kirkpatrick Mack No.2, 7.5 Ton Prime Mover Bronze
112-C Joe Koenig FAMO & 21CM Morset 18 Bronze
146-D David Corvino israeli M-107 Bronze
018-E Tony Higgs Panther Turm No Medal

IX - Major Conversions (INT & ADV ONLY)

Intermediate

Sponsored by IPMS Delaware Valley Scale Modelers
Reg # Name Entry Medal
113-C Herbert Horvath GMP Chevy for German Use Silver

Advanced

Sponsored by IPMS Delaware Valley Scale Modelers
Reg # Name Entry Medal
006-A Benjamin Guenther 10.5cm leFH-16 auf Geschutzwagen auf Fahrgestell Mk VI 736 (e) Gold
011-E Mark Kleinfelter SdKfz. 251/9 Gold
034-B Mark Glidden VT-55 Recovery Vehicle Gold
039-B Konrad Schreier M10 Duck Bill au Grass Gold
049-E John Kirkpatrick WWI U.S. Ambulance Gold
116-I Hugh Dyarman SDKFZ 10/3.7cm Pack(SFL) Gold
124-F Tim Greeman M15 Halftrack No Medal

X - Scratchbuilt (INT & ADV ONLY)

Intermediate

Sponsored by Panzer Concepts
 
There are no entries to display for this skill level.

Advanced

Sponsored by Panzer Concepts
Reg # Name Entry Medal
071-C Mac Johnston RSO RS1500 Waldschlepper, late version Gold

XI - Figures

Junior

Sponsored by AMPS Chicagoland
 
There are no entries to display for this skill level.

Basic

Sponsored by AMPS Chicagoland
 
There are no entries to display for this skill level.

Intermediate

Sponsored by AMPS Chicagoland
Reg # Name Entry Medal
057-A Randy Riley Col. Mike Kirby Gold
060-C Kevin Cook German WWI Officer Silver

Advanced

Sponsored by AMPS Chicagoland
Reg # Name Entry Medal
101-B Kurt Hollar US Marine Guadalcanal Gold
101-C Kurt Hollar Piat Gunner Gold
101-E Kurt Hollar Purple Heart Ridge Gold
002-C Mike Petty Silent Night Silver
101-F Kurt Hollar Express Delivery/US Tank Crew Silver
101-G Kurt Hollar SS Panzer Grenadier Silver
111-C Michael Powers Desert Rat Afghanistan 2008 Helmand Silver

XII - Diorama

Junior

Sponsored by Tamiya
 
There are no entries to display for this skill level.

Basic

Sponsored by Tamiya
Reg # Name Entry Medal
121-A Russ Hogg Joy Ride Busted Gold
121-B Russ Hogg Repatriated Barn Gold
121-K Russ Hogg Stuck tank Gold
121-M Russ Hogg Breach the sea wall Gold
121-F Russ Hogg Ambush Silver
121-H Russ Hogg But will it hold Silver
121-O Russ Hogg Recon Contact Silver

Intermediate

Sponsored by Tamiya
Reg # Name Entry Medal
009-H Joseph Lomusio "No Man's Land" - WWI diorama with Mk.A Whippet and British Infantry Gold
052-A John Ratzenberger Gassed Silver

Advanced

Sponsored by Tamiya
Reg # Name Entry Medal
126-A Jack Fisher UXB Gold
012-B Tony Zadro Dusting the Reef Silver
072-A Stan Kurcz Krupp 21cm Morser Silver
102-A Bob Bethea Siberian Conference Silver
126-B Jack Fisher War Horse Silver
041-B Ed Schnabel 1946 Bronze
102-B Bob Bethea Marine Joy Ride Bronze
127-A William D. Herd Kursk or The Glorious Demise of Tiger R23 Bronze

XIII - Vignettes

Basic

Sponsored by Patrick Mooney
Reg # Name Entry Medal
121-G Russ Hogg Blown Bridge - Infantry Advance Gold
121-P Russ Hogg Activity at the rear Gold
007-A Joseph McDaniel T-34/76 Silver
007-B Joseph McDaniel Ukrainian T-64BV Silver
121-E Russ Hogg Minen-Harley Silver
121-I Russ Hogg False Alarm Silver
121-N Russ Hogg Nebelwefer Silver
065-B Michael Child Ambush at Poteau(Ardennes 1944 Bronze
121-R Russ Hogg Now just calm down Bronze

Intermediate

Sponsored by Patrick Mooney
Reg # Name Entry Medal
057-C Randy Riley Smoke Break Gold
063-B Keith Frape Allied Mobile Force (Land) AMF(L). Northern Norway Patrol. Gold
063-C Keith Frape Retrieving the Powerpack Gulf War 2. Gold
009-I Joseph Lomusio Type 95 "HaGo" Japanese tank and Infantry on Peleliu, September 1944 Silver
048-B william rimm humber armored car Silver
057-B Randy Riley Cologne, Germany, April 1945 Silver
128-A Robert Hallack Soviet 57mm Anti tank Gun Crew Silver
152-C Mason H. Zhang Hungary 1945 Silver
060-A Kevin Cook German Fallshirmjager's with Puppchen Bronze
103-A Daniel Pierce Kubelwagen with figures Bronze
133-A John Lyons German Steyr Tractor Bronze

Advanced

Sponsored by Patrick Mooney
Reg # Name Entry Medal
011-G Mark Kleinfelter First in Bastogne Gold
017-C Neil Stokes 'Open the Door, I Gotta Pee!' Gold
037-A Daniel Rothenberger Jr Mike's War Gold
041-D Ed Schnabel LRDG Gold
055-A Henry Milton Hurry up & Wait Gold
055-B Henry Milton Enroute to Point 213 Gold
055-D Henry Milton Orders Call Gold
074-A Jeff Feller Mattie Mirage Gold
111-B Michael Powers Broke Down & Ambushed Gold
142-A Mike Trentadue M551 Sheridan Desert Storm Gold
049-F John Kirkpatrick WW1 1918 France Silver
055-C Henry Milton Tracking a Tiger Silver
055-F Henry Milton I See You Silver
055-G Henry Milton Your Next Silver
101-A Kurt Hollar HVE City Streetfighters Silver
116-J Hugh Dyarman "Kameraden" Silver
119-A Zach Hudson The Battle of Tunisia Silver
138-A Frank Blanton M-19 Tank Transporter w/M3 Grant Silver
068-G Glen Martin "Did you cut my cheese?" Bronze
102-D Bob Bethea Afrikakorps PanzerbefelwagenI Bronze
010-E Michael Del Vecchio Kinder Gentler Army No Medal
042-D Robert Holmstrom "Barter" No Medal
070-J Dana Sadarananda Tauwetter No Medal

XIV - Fictional, Futuristic or Proposed Vehicles

Basic

Sponsored by IPMS Mid-Carolina
 
There are no entries to display for this skill level.

Intermediate

Sponsored by IPMS Mid-Carolina
Reg # Name Entry Medal
144-C Tim Ellis Sherman M4A3 with Pershing Turret Silver
147-A Addison Farley M6 Medium tank, trials vehicle Sicily '43 Silver
147-B Addison Farley M6 Medium Tank, NW Europe '44 Silver
147-C Addison Farley M6 A2E3 "Sledge Hammer" factory fresh Silver

Advanced

Sponsored by IPMS Mid-Carolina
Reg # Name Entry Medal
107-D Dave Neumann Jagd Patton Gold
116-K Hugh Dyarman VK3002 'DB' Gold
018-F Tony Higgs FlakPanther 5.5cm Silver
023-A David Bridges Porsche Typ 205 Maus Silver
041-A Ed Schnabel AT-ST Silver
041-C Ed Schnabel Non Agression Pact Silver
047-D Georg Eyerman Sturmkrote 52: "The Old Duck" Silver
107-C Dave Neumann Praga Hetzer Silver
110-A Todd Michalak E-75/79 Silver
140-E Will Lanier AT - ST Silver
143-J Albert (Bob) Vasile Star Wars Imperial Walker Silver
067-A Clinton Mills MAUS No Medal
124-G Tim Greeman Sd Kz E-100/12.8cm No Medal

XV - Junior

Junior

Sponsored by Chuck Willis
Reg # Name Entry Medal
153-A Zack Kennedy Peugeot P4P Silver
115-A Nick Varettoni New Chinese Main Battle tank Bronze
132-B Mitchell Taylor Hanomag Sdkfz 251/1 Bronze
132-A Mitchell Taylor Panzer Kampfwagen II Ausf. F/6 No Medal

XVI - Master

Master

Sponsored by IPMS Delaware Valley Scale Modelers
Reg # Name Entry Medal
016-A David Vickers Radio Watch Gold
016-C David Vickers Cat's in the Bag! Gold

XVII - Display Only

Junior

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Basic

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Intermediate

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Advanced

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Master

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.