AMPS is all about armor modeling and the preservation of armor and mechanized heritage.

AMPS 2018 International Convention
Thu May 3, 2018 to Sat May 5, 2018
Hope Hotel and Richard C. Holbrooke Conference Center, Dayton, OH

About the Show

Thanks to all who attended the AMPS 2018 International Convention here in Dayton back in May. What a tremendous turnout of modelers, vendors, and family members! This was the largest AMPS “Big Show” yet: 197 modelers entered and 708 models judged! Vendors turned out in force to meet the unending demand for kits, aftermarket, references, and consumables. In all, 23 vendors filled 103 tables with their wares and went home with their inventories far lighter than when they arrived.

Behind the scenes for the year prior, a cadre of dedicated volunteers worked to make the show a huge success even before the doors opened that Thursday morning in Dayton. Special thanks go out to the 2018 AMPS “Cadre:” Ashely Abernathy, Mike Petty, John Charvat, Mike Del Veccio, John Robinson, Glen Martin, Mike Reaves, Brian Messier, Frank Cicarrella, Neil Stokes, Chuck Rothman, Chuck Willis, Dan Egan, Eric Choy, Tom Faith, Paul Helfrich, Chris Bumgarner, and Camden Koukol.

Thanks are also due to Sandi Petty, Kim Aleshire, Janice Rothman, and Sheila Roof for their tireless efforts keeping the registration and judging data and forms straight.

To all who volunteered to help with judging, running, registration, raffle, and vendor support duties, a hearty “thank you” is extended for your role in making the event a huge success.

Special thanks to all of our sponsors are in order, with special recognition of our corporate sponsors:
Micro World Games

  • Sprue Brothers
  • Squadron/ M M D
  • Formations
  • AFV Club
  • Thatchweave Productions
  • Tiger Model
  • Merit International
  • Scale75 USA

Your support enabled us to go the “extra mile” in making this a successful and enjoyable show for all.

Eyes are now focused downrange towards the 2019 show in Buffalo, NY, which is shaping up to be a great one. I look forward to seeing you all there.  Now it’s time to get to the bench and start cranking out pieces for the City of Light.


With gratitude,
Dave Koukol
AMPS 2018 Int’l Convention Show Chairman

 Contest Results

Best Of and Theme Awards

Best Commonwealth

Sponsored by AMPS Toronto, AMPS Toronto

Winner: Otter Lght Recon Car by David Showell

Best Russian/Soviet

Sponsored by AMPS Vermont

Winner: Russian SA-6 Gainful by Ken Guntin

Best German

Sponsored by Sooner AMPS, Minuteman AMPS

Winner: Panzer II ausf. L Luchs by David Bridges

Best United States

Sponsored by AMPS Central VA, Minuteman AMPS

Winner: M-24 Chaffee by Chris Toops

Best Small Army

Sponsored by AMPS Upper Valley Model Club

Winner: Canadian TLAV by Harvey Low

Best Figure

Sponsored by Mac McDaniel, Brandon Herrick

Winner: Pacific Marine by Scott Primeau

Best Junior

Sponsored by Chuck Willis, Eric Choy (Boresight Chief Editor)

Winner: British 7-Ton Armoured Car by Camden Koukol

Best Vignette

Sponsored by AMPS Central Maryland, Dana Sadarananda

Winner: Welcome to Paradise by Greg Hanchuk

Best Diorama

Sponsored by AMPS Albany, AMPS Upper Valley Model Club

Winner: Approaching Peril by Shawn Hays

Andy Smith Best Basic Model

Sponsored by Scott Conner - AMPS 2nd VP, Central US Region

Winner: A Place to Play by Larry Clausen

Theme Award

Sponsored by Wright Field Scale Modelers, Sean McAndrews

Winner: Santa Maria Italy May 1944 by Barry Beaudry

Best Master

Sponsored by Mark Corbett, DavidDoyleBooks.com

Winner: Panzer II, Ausf L, Luchs by David Vickers

Peoples Choice

Sponsored by Brian Messier, DavidDoyleBooks.com

Winner: Tamiya US M10 Tank Destroyer Mid by Mike Trentadue

Best Braille Scale

Sponsored by AMPS Central Pennsylvania, AMPS Central Pennsylvania

Winner: Taldi I by David Showell

John C. Browning Memorial Best Wheeled Vehicle

Sponsored by Pearce Browning, Pearce Browning

Winner: WOT2 truck, El Alamein by Chris Lloyd-Staples

George Edgehill Memorial Best Special Forces Award

Sponsored by Pearce Browning, Pearce Browning

Winner: British SAS Bust by Scott Primeau

David Harper Best Marine Corps Armor

Sponsored by Dave Vickers, Dave Vickers

Winner: Sink or Swim by Robert Burik

Richard Sullivan (R&J Enterprises) Memorial Best Brummbar Award

Sponsored by Mark Ford, Mark Ford

Winner: Brummbar by Dave Forest

Dave Lockhart Judges Best of Show

Sponsored by AMPS, AMPS

Winner: Canadian TLAV by Harvey Low

I - Closed Top Tracked Armor to 1899-1934 (based on markings)

Basic

Sponsored by AMPS Central VA, Robert Teubert
Reg # Name Entry Medal
206-A Graham Holmes Hobbyboss Vickers Medium Mk1 Gold

Intermediate

Sponsored by AMPS Central VA, Robert Teubert
Reg # Name Entry Medal
132-F Jerry Hendrickson Mark IV Marie Chen Silver
179-E John Dugene British MK IV Tank Silver
193-A Brian K. Hoffman stug III Auf.G Silver
066-A Russ Hogg Sturmpanzer Bronze

Advanced

Sponsored by AMPS Central VA, Robert Teubert
Reg # Name Entry Medal
032-A Daniel O'Connor WW I British Mk. IV Male Heavy Battle Tank Gold
058-C Ian Dow Renault FT- 17H Gold
058-D Ian Dow Renault FT - 17M Gold
061-A Rob Teubert British mark II female tank Gold
141-A Mark Clabaugh Soviet SU-18 SPH Gold
161-A Jim Mesko Mark IV (in German Markings) Gold
185-F David Showell Spanish Ft17 Gold
041-D Kip Rudge Whippet Silver
074-A Chris Toops Mark IV British tank Silver
084-A Peter Espada Marder III Silver
095-A Dave Koukol Renault FT-17 Silver
101-A David Farris FT 17 Silver
124-A Michael Bedard FT-17 Silver
164-A Tim Greeman US Six Ton tank Silver
026-A David Welch Vickers Mk. I Bronze
171-A Matt Bond FT-17 Light Tank No Medal

II - Closed Top Tracked Armor 1935-1945 Axis (based on markings)

Basic

Sponsored by Chuck Aleshire, AMPS 2VP Midwest Region, Glen Martin
Reg # Name Entry Medal
177-B Robert Edwards Panzer IV/Ausf.D 3./PR31 Gold
177-C Robert Edwards Panzer I Ausf.A Pre-war maneuvers Gold
199-F Bernard Blonski Panzer III AUSF M/N Gold
025-C Mikkel Petrich Early Brummbar Silver
144-A Nate Wise VE w/ PAK conversion Silver
199-D Bernard Blonski Panzer 3 AUSF J Silver
199-E Bernard Blonski Panzer 4 Ausf F-1 Silver
199-H Bernard Blonski German Hetzer Silver

Intermediate

Sponsored by Chuck Aleshire, AMPS 2VP Midwest Region, Glen Martin
Reg # Name Entry Medal
017-C Rock Marcone Achtung vor Minen! Gold
038-B Aaron Kuck Tiger I Late Production Gold
056-B Ron Hoague Panzer IV Grossdeutchland Division. Gold
059-A Phillip Cavender King Tiger "332" on a M9 Trailer Gold
180-A Tony Abbott JapaneseType 94Tankette Gold
181-C Robert Hallack The Last Stug - Stug IIIG Late Gold
193-B Brian K. Hoffman "Brummbar" Gold
020-A Dan Drake Bergepanzer Tiger (P) Recovery Vehicle Silver
038-E Aaron Kuck King Tiger - Late Production Silver
040-B Bill Kreuger Type 94 Japanese tankette, late production Silver
040-C Bill Kreuger Type 94 Japanese tankette, early production, with trailer Silver
089-E Stew Langenbeck Hold On Silver
155-A Kevin Foureman Pz. Kpfw. 35 (t) Silver
155-B Kevin Foureman Carro Veloce C.V. 38 Silver
155-C Kevin Foureman Carro Veloce C.V. 33 (serie II) Silver
158-A Rick Beman Panther G w/aerial armour Silver
179-C John Dugene Sd Kfz 231 Paner spahwagen Silver
121-B Keith Brusten Early Panther ausf. A Bronze
162-A Tom Potts Dragon E-100 Bronze
166-B Richard Bendan JS-2 Stalin II Dragon No Medal
166-C Richard Bendan French H39 Hotchkiss Light Tank Bronco No Medal
181-H Robert Hallack Jagdpanzer IV No Medal

Advanced

Sponsored by Chuck Aleshire, AMPS 2VP Midwest Region, Glen Martin
Reg # Name Entry Medal
001-A Chuck Rothman StuH 42, Sicily, 1943 Gold
021-C David Bridges Panzer II ausf. L Luchs Gold
023-A Steve Bacon VK 4502(P) Gold
039-A Adam Harless Panther 123 I./Pz.Rgt.2 Russia Early 1944 Gold
043-A Neil Stokes StuH.42 Ausf E. Winter 1942/43 Gold
047-B Nathan Laporte Sturmtiger Gold
048-A Ashley Abernathy Sdkfz 265 Gold
050-A John Robinson Sturmmorser Tiger Gold
069-B Dave Forest Hungarian Turan I Gold
069-C Dave Forest Brummbar Gold
074-C Chris Toops Jagdpanzer IV A/o Gold
079-I Dana Sadarananda Panther D Gold
085-G Brett Avants Elefant in Italy Gold
115-J Henry Milton 15cm Sturminfanteriegeschütz 33 Gold
130-A Chad Bowser Panther Ausf D Gold
142-A Rick Stambaugh King Tiger Gold
143-B Timothy Treadway PzKw III M Operation Zitadelle Gold
150-F Dustin Dias Minehraumer S Gold
171-B Matt Bond Tiger I (Tunisian Theater) Gold
171-L Matt Bond Panzer 1 Ausf F Gold
184-A William Horn Stug III Early Gold
185-C David Showell Beute F117 Gold
185-D David Showell Taldi I Gold
004-E Chris Graeter German Brummbar Silver
012-A Frank Froment Panther G Steel Wheel Silver
034-C Lonny Moyer King Tiger - sPz Abt 503 Silver
041-E Kip Rudge Grossdeutschland Panzer IV F2 Silver
041-F Kip Rudge Luchs Silver
041-G Kip Rudge Tiger I Early Silver
053-A Mark Kleinfelter Hungarian Zryini ll Silver
072-C Vincent D'Alessio Balkan Knight Silver
074-B Chris Toops Pz. IV H Silver
085-E Brett Avants Sturmtiger Silver
088-F Patrick Foutch German Panzer II B/C Silver
094-A Richard Guetig Pan. III Ausf. L Silver
105-A Peter Haring Forward!!! Silver
115-G Henry Milton Stug III D Silver
116-B LaDorr "Ed" Ingersoll Panzer II Silver
123-A Tom Kondziolka VCL Light Amphibious Tank A4E12 Royal Netherlands East India Army Silver
123-D Tom Kondziolka Sturmhaubitze 42 10.5 cm le FH 18 Ausf. G Silver
150-E Dustin Dias Maus Silver
157-A Kenneth Childers Jagdanzer IV Silver
160-H Ron Leker Stug III B Silver
164-B Tim Greeman PzKwIV D Silver
170-A Tom Wingate Jagd Panther (early) Silver
171-D Matt Bond Panzer 38 (t) Silver
173-A Gerry Gardiner Italian M13/40 Silver
184-B William Horn Jagdpanzer IV Silver
195-B Andy Leffler Panzer III AusF K Command Silver
028-F Mike Brignola Tiger Bronze
088-I Patrick Foutch German Panzer 1 Ausf. A Bronze
117-C David Wrinkle IJA Type 4 Light Tank "Ke-Nu" Bronze
124-B Michael Bedard 五式中戦車 チリ (TYpe 5 Chi-Ri) Bronze
126-B William Winter Fiat-Ansaldo M13/40 Bronze
151-A Jerry Fraske PzkwIb (1939- Polish Campaign) Bronze
160-C Ron Leker Hetzer Bronze
161-B Jim Mesko "Brummbar" Bronze
170-B Tom Wingate Jagd Tiger 1945 Bronze
171-C Matt Bond Panzer II Ausf Bronze
188-C Tracy Palmer To The Front Bronze
028-A Mike Brignola JagdPanther No Medal
072-D Vincent D'Alessio Balkan Knight No Medal
073-A Keith Iehle Elefant No Medal
088-H Patrick Foutch German 184 Elefant No Medal
095-B Dave Koukol PzKpfw III No Medal
097-A Ronald Logan brummbar No Medal

III - Closed Top Tracked Armor 1935-1945 Allied (based on markings)

Basic

Sponsored by AMPS Chicagoland, Glen Martin
Reg # Name Entry Medal
199-B Bernard Blonski LVT -A1 Gold
199-C Bernard Blonski Russian KV-1 Gold
199-I Bernard Blonski Russian BT -7 Gold
206-B Graham Holmes Tamiya JS-2 Gold
199-K Bernard Blonski SV 76 I Bronze

Intermediate

Sponsored by AMPS Chicagoland, Glen Martin
Reg # Name Entry Medal
065-E Theodore Docter SU-100 Soviet Tank Destroyer, 208th Guards Medium SPG Brigade; Deg, Hungary March 1945 Gold
070-C James Causley T26E4 "Super Pershing" Gold
107-A Court Hughes M4 (105) Sherman Gold
178-A Kevin Kenny M4A1 76 mm w/applique Gold
020-C Dan Drake KV-2 152mm Heavy Tank Silver
038-C Aaron Kuck KV-1 Model 1942 Lightweight Cast Turret Silver
132-E Jerry Hendrickson M-26 WWII Silver
140-A Stephen Fry KV-1 "Spring Mud" Silver
162-B Tom Potts Trumpeter T26E3 Silver
162-C Tom Potts Dragon T34/76 Silver
179-A John Dugene Sherman Tank Silver
191-C Aaron Aldridge M22 Locust Silver
193-C Brian K. Hoffman T-62A Silver
060-D Paul Helfrich Sherman M4A2 Bronze
140-B Stephen Fry M4 Sherman "Dusty Road" Bronze

Advanced

Sponsored by AMPS Chicagoland, Glen Martin
Reg # Name Entry Medal
001-C Chuck Rothman Eskimo Gold
008-A Richard Fisher M4A3E2 Jumbo Gold
026-B David Welch Cromwell Gold
027-B Daniel Rothenberger Jr Here Kitty, Kitty, Kitty! Gold
074-D Chris Toops M-24 Chaffee Gold
075-A Edward Bernardo Char B1 bis Gold
085-B Brett Avants M3 Grant Gold
103-A Rebecca Hettmansperger Sherman Firefly Ic 3rd Sqn., Krechowiecki Lancers Reg., 2nd Polish Armoured Div. Gold
109-A Scott Primeau M4A3e8 Gold
116-A LaDorr "Ed" Ingersoll Cromwell on Nijmegen Bridge Gold
142-B Rick Stambaugh Sherman Mk III Gold
149-B John Hale Ford Motor Co. M4A3 Gold
149-C John Hale M4 Sherman Gold
173-D Gerry Gardiner T34/76 Gold
185-B David Showell Sherman IB Gold
186-E Shawn Hays IC Firefly Gold
194-A Sandy McRorie Stuart V Gold
002-A John Charvat A Clever Disguise Silver
004-D Chris Graeter Char 2C Silver
009-A Jim Root M4A3E8 Sherman Silver
009-B Jim Root Sherman Firefly Silver
019-A Thomas Borreli M3A3 Stuart 1st Bn, 1st Chinese Provisional Tank Grp. Burma 1945 Silver
034-A Lonny Moyer KV-1S North Caucasus Silver
037-A Kurt Laughlin M3A3 12th Armored Division 1943 Silver
041-B Kip Rudge Firefly IC Silver
041-C Kip Rudge T35/85 Silver
048-C Ashley Abernathy JS2 Model 1944 Silver
051-A Frank Blanton M24 Chaffee 20th Armored Div. Germany 1945 Silver
072-B Vincent D'Alessio Berlin Bound Silver
084-F Peter Espada M3 Stuart Light Tank (Mid-Production) Silver
085-C Brett Avants Soviet T-50 Silver
085-D Brett Avants Soviet KV-2 Silver
085-F Brett Avants Desert Valentine Silver
088-D Patrick Foutch M5A1 Stuart Tank Silver
091-B Scott Dimmick M3 Lee (Early) Silver
094-B Richard Guetig M4A3E8 Silver
094-C Richard Guetig M26 Pershing Silver
124-C Michael Bedard Char 2C Silver
149-A John Hale M4A3E2 Cobra King Silver
160-E Ron Leker JS-Z Silver
161-C Jim Mesko Cramwwell Silver
161-D Jim Mesko LVT - 1(A) Silver
161-E Jim Mesko M4A3 USMC Iwo Jima Silver
164-C Tim Greeman Sherman II Silver
170-D Tom Wingate T34/85 Silver
171-E Matt Bond M4A1 Sherman Silver
018-B John Kirkpatrick M4A4 Sherman Bronze
034-B Lonny Moyer Sherman Mark Vc Firefly, 4th CLY, 7AD Bronze
067-E Edmund Schnabel Codename: Swallow Bronze
069-A Dave Forest M4 Sherman Bronze
073-B Keith Iehle M10 tank destroyer Bronze
073-C Keith Iehle Polish Firefly Bronze
080-A Tim Streeter M3 Lee Bronze
080-B Tim Streeter M26 Pershing Bronze
088-C Patrick Foutch Red Army M4A2 (76) Bronze
088-E Patrick Foutch US M-18 Hellcat Bronze
130-B Chad Bowser SU-122 Bronze
160-J Ron Leker SU 122 Bronze
171-F Matt Bond Normandie Bronze
203-A Eric Hrymak KV-85 Bronze
203-B Eric Hrymak JSU- 122 S Bronze
007-A Danny Egan ISU-152-2 No Medal
012-H Frank Froment M5A1 Stuart No Medal
095-C Dave Koukol M3 Lee No Medal

IV - Closed Top Tracked Armor 1946-1990 (based on markings)

Basic

Sponsored by SABOT Publications, Glen Martin
Reg # Name Entry Medal
025-B Mikkel Petrich T-62 545 Sino-Soviet Conflict 1969 Gold
137-E Stuart Kane Academy Magach 6B Gal Batash Gold
118-A Chuck Homolka M46 Patton Silver
137-D Stuart Kane Takom Merkava MK-1 Bronze

Intermediate

Sponsored by SABOT Publications, Glen Martin
Reg # Name Entry Medal
070-B James Causley M24 Chaffee - Korea Gold
178-B Kevin Kenny Leopard 1A3A1 Gold
193-D Brian K. Hoffman DUKW Gold
106-A Stuart Vandervort M113 Silver
106-D Stuart Vandervort The Ontos Silver
113-A James Williams T-62A Silver
132-A Jerry Hendrickson M4A3E8 Sherman Korean War Silver
132-B Jerry Hendrickson M-47 Silver
132-D Jerry Hendrickson M-48 Vietnam War Silver
049-B Horst Hopf T-54B Bronze
060-C Paul Helfrich M60A3 Bronze
132-G Jerry Hendrickson M-46 Tiger Bronze
179-D John Dugene Russian BTR 80A Bronze
129-A Claude Moulton Egyptian Sherman with AMX-13 Turret No Medal

Advanced

Sponsored by SABOT Publications, Glen Martin
Reg # Name Entry Medal
004-C Chris Graeter Tiran-5 Gold
005-A Mike Petty T29E3 Gold
013-A Scott Bregi 9M8M Krug-a (SA-4) Gold
021-B David Bridges T29E3 Heavy Tank Gold
026-C David Welch IS-3M , in Egyptian service in 1967 Gold
030-A William Kalmar M1 Abrams Gold
079-F Dana Sadarananda Syrian T-54B Gold
102-A mark miller Swedish STRV 103B Gold
114-B Konrad Schreier Centurion Mk. III in Korea; Bloody hell, that's not good. Gold
124-D Michael Bedard 61式戦車 (Roku-ichi Shiki sensha) Gold
143-A Timothy Treadway Centurion Mk III Korea 1953 Gold
143-C Timothy Treadway Hotchkiss H39 Israel 1948 Gold
192-A John Maher Pershing Gold
001-D Chuck Rothman Godzilla Fodder, Japanese Type 61 Silver
002-B John Charvat Operation Peace for Galilee Silver
010-D Scott Conner Magach 6B Gal Batash Silver
027-A Daniel Rothenberger Jr Range Marshall Silver
039-B Adam Harless Chieftain MK 10 Berlin Brigade Silver
076-A Tony Higgs M60A1 Silver
079-E Dana Sadarananda USMC M1A1 Silver
079-G Dana Sadarananda Israeli M51 Silver
084-D Peter Espada U.S. M60A3 Main Battle Tank Silver
085-A Brett Avants Syrian T-54 Golan Heights 1973 Silver
094-D Richard Guetig Stridvagn 103 Swedish "S" Tank Silver
101-F David Farris A30 Tank Destroyer Silver
159-A Pascal H. Zandt T-55 Silver
164-D Tim Greeman M113 Zelda Silver
172-C Tom Gannon Syrian Panzerkamphwagen IV Silver
005-B Mike Petty M67A2 Hue - Tet 1968 Bronze
008-B Richard Fisher M48A3 Bronze
010-B Scott Conner Korean War M46 Bronze
073-D Keith Iehle Israeli M51 Sherman Bronze
084-C Peter Espada U.S. M41A3 Light Tank Bronze
171-G Matt Bond Korean War M4A3E8 Bronze
172-B Tom Gannon IDF Latrun Tower Sherman Bronze
012-F Frank Froment MTLB No Medal
079-C Dana Sadarananda M1A1 AIM No Medal
100-C Alex Valz Inchon offensive No Medal
160-F Ron Leker ASU-85 No Medal
173-E Gerry Gardiner SLA Militia AMX 13/75 No Medal

V - Closed Top Tracked Armor 1991-Present (based on markings)

Basic

Sponsored by Mac McDaniel, Glen Martin
Reg # Name Entry Medal
025-A Mikkel Petrich Captured Russian T-72B3 in Ukrainian service Gold
137-C Stuart Kane Tumpeter T-90A MBT Gold
169-A Tim Rothenberger Absolute Death M1A2 Silver

Intermediate

Sponsored by Mac McDaniel, Glen Martin
Reg # Name Entry Medal
056-A Ron Hoague M1A2 Abrams in Poland Gold
178-C Kevin Kenny Panzerhaubitze 2000 A1 Gold
145-A Beau Minnick Chilean M51 Silver
181-G Robert Hallack M1A1 Abrams Silver
208-B Jay Abele M1A2 TuskII Bronze

Advanced

Sponsored by Mac McDaniel, Glen Martin
Reg # Name Entry Medal
010-C Scott Conner IDF Nagmachon APC Gold
013-B Scott Bregi Flakpanzer Gepard 1A2 Gold
047-D Nathan Laporte Syrian T-72av Gold
048-D Ashley Abernathy USMC M103 Gold
058-A Ian Dow T-55Enigma Gold
068-A Tim Howell USMC M1A1 with mine roller “BOREGASM” Gold
079-B Dana Sadarananda Iraqi T-55 Enigma Gold
079-D Dana Sadarananda Russian T-90A Gold
079-J Dana Sadarananda Israeli Merkava IV LIC Gold
095-E Dave Koukol M1A2 Abrams Gold
117-D David Wrinkle M1A2 Abrams Gold
141-B Mark Clabaugh British Challenger II Gold
152-D Frank Baehre M2A2 Bradley Gold
160-I Ron Leker Type 10 MBT Gold
167-A Mike Trentadue AFV Club British UN Scimitar Gold
182-A Joseph Bevans Charlie - 42 USMCM1A1HC Abrams Gold
004-B Chris Graeter USMC M1A1 Abrams Silver
030-B William Kalmar M1A2 SEP V2 Silver
044-C James Spellmire Overturned T-80 Silver
053-B Mark Kleinfelter T-64 BV Silver
079-L Dana Sadarananda Syrian T-55 AMV Silver
101-B David Farris Welcome to Sudan Silver
122-B Gene Best Merkava Mk III Silver
131-A Greg Hanchuk T-90 Silver
173-F Gerry Gardiner Libyan Resintance T55 Silver
183-A Brian Dwight Peoples Liberation Army ZBD-86B Silver
003-A Michael Del Vecchio M981 FISTV in NATO Camouflage Bronze
036-A Timothy Kosak 2S19 MSTA-S Bronze
094-E Richard Guetig British Challenger II Bronze
115-H Henry Milton Syrian Arab Army T-55 AMV Bronze
126-A William Winter Singapore Leopard II Revolution Bronze
170-C Tom Wingate SdKfz 251/22 Bronze
076-D Tony Higgs CM-11 Brave Tiger No Medal
095-D Dave Koukol M1A2 Abrams No Medal

VI - Open Top/Open Hatches AFVs with interiors & halftracks - All eras

Basic

Sponsored by AMPS Central Pennsylvania, DavidDoyleBooks.com
 
There are no entries to display for this skill level.

Intermediate

Sponsored by AMPS Central Pennsylvania, DavidDoyleBooks.com
Reg # Name Entry Medal
033-B Brian Messier Painintheass Gold
056-D Ron Hoague Pz. Abt. 505 King Tiger in Poland Gold
059-B Phillip Cavender Tiger II "332" at National Armor & Calvary Museum Gold
092-A Kevin Selesnick Supply Wagon Gold
121-A Keith Brusten SU-100 Gold
017-B Rock Marcone Sturmtiger; Defense of Germany Silver
017-D Rock Marcone Last Hope Ambush Position Silver
033-C Brian Messier Dust Devil Silver
038-A Aaron Kuck Marder III 7.62cm Pak36 Silver
089-A Stew Langenbeck Foxes on Alert Silver
158-B Rick Beman T-64B Mod 1975 Silver
191-D Aaron Aldridge M3A1 Stuart Silver
049-A Horst Hopf Nashorn Bronze
066-H Russ Hogg G.M.C. Dukw 353 Bronze
125-A Joseph McDaniel Stug. III Ausf. A, Michael Wittmann, LAH, Barbarossa 1941 Bronze
166-A Richard Bendan Hellcat Academy Bronze
166-D Richard Bendan 251-6C Tamiya Bronze
166-E Richard Bendan TKS 20MM No Medal

Advanced

Sponsored by AMPS Central Pennsylvania, DavidDoyleBooks.com
Reg # Name Entry Medal
021-A David Bridges Sturmtiger Gold
028-C Mike Brignola Wirbelwind Gold
028-D Mike Brignola 15cm SdKfz 135/1 Gold
047-E Nathan Laporte M7 Priest Gold
053-C Mark Kleinfelter Sdkfz. 7/2 Early Gold
057-A Stan Kurcz LVT4 Gold
074-E Chris Toops Hetzer with Sig 33 Gold
077-A John Walker Sd.Kfz. 135 Marder I Gold
080-C Tim Streeter M29 Weasel Gold
098-A Fabio Sacchi GMC M18 Hellcat Gold
115-C Henry Milton Grille H Early Gold
128-B Carl Wethington M8 75mm Howitzer Motor Carriage Gold
138-B Mac Johnston WWZ D7Armored Dozer Gold
141-D Mark Clabaugh German Stureremil Gold
150-D Dustin Dias Tiger 1 Gold
157-C Kenneth Childers sdkfz 7 Gold
194-C Sandy McRorie M32 Gold
026-D David Welch Stug. III, Ausf. G Silver
047-A Nathan Laporte German Wespe Silver
052-A Pierre Salazar Panzer III N, Tunisia 1943 Silver
074-F Chris Toops M-4 halftrack Silver
079-A Dana Sadarananda M36 Jackson Silver
079-H Dana Sadarananda Sd.Kfz. 251/9 Silver
088-G Patrick Foutch German Panzerjager 1 Silver
094-F Richard Guetig M10 Tank Destroyer Silver
094-G Richard Guetig M10 Tank Destroyer Silver
095-H Dave Koukol IJN Komatsu Type G40 Bulldozer Silver
112-A John King M3 Grant Egypt 1942 Silver
117-B David Wrinkle KOMATSU G40 BULLDOZER Silver
124-E Michael Bedard M13/40 in Greece Silver
128-A Carl Wethington M40 155mm Gun Motor Carriage Silver
139-C Allan Hoffman Revell of GerSd.Lrz.164 Nashorn Silver
171-H Matt Bond Marder III Sd. Kfz. 139 Silver
192-B John Maher Tiger 1 Silver
194-D Sandy McRorie Pz Sll IVB Geschutzwagen Silver
018-C John Kirkpatrick U.S. Army M43 8-Inch Howitzer Motor Carriage Bronze
045-E Terry Hill C-Troop 11th Armored Cav Bronze
046-A Charles Willis Mobelwagen Bronze
097-B Ronald Logan m 113 a1 Bronze
101-C David Farris M8 GMC Bronze
115-D Henry Milton Opel Blitz Maultier Bronze
148-A Michael Hutchinson Tamiya Archer Bronze
175-E Ted Oktabetz M-4A3Ez Jumbo Sherman Bronze
194-B Sandy McRorie Somua MCG5 Deponage Bronze
012-E Frank Froment Wespe No Medal
105-B Peter Haring Desert Weary No Medal
160-G Ron Leker Marder III No Medal
164-E Tim Greeman M7 Priest No Medal
175-F Ted Oktabetz German Bison II No Medal

VII - Wheeled Vehicles and Armored Cars - All eras

Junior

Sponsored by WarWheels, Eastern Carolina Plastic Modelers
 
There are no entries to display for this skill level.

Basic

Sponsored by WarWheels, Eastern Carolina Plastic Modelers
Reg # Name Entry Medal
199-A Bernard Blonski Armoured Car Humber MK II Gold
199-G Bernard Blonski German Puma Gold
118-B Chuck Homolka Soviet "Brom" Guntruck Silver
206-C Graham Holmes Tamiya M8 Greyhound Silver

Intermediate

Sponsored by WarWheels, Eastern Carolina Plastic Modelers
Reg # Name Entry Medal
059-D Phillip Cavender GMC CCKW353 40mm Bofors - Free French Forces WWII Gold
063-A Ryan Spindell Royal Thai BTR3e Gold
063-B Ryan Spindell Czech SOG HILux Gold
020-B Dan Drake A Letter From Home Silver
033-A Brian Messier Pit Stop Silver
055-A DANIEL ROBICHAUD British Saladin Mk. 2 - 1974 Silver
060-E Paul Helfrich Sdkfz 222 Silver
063-C Ryan Spindell Problem Officer? Silver
063-D Ryan Spindell German Fennel Silver
066-B Russ Hogg BA-64B Russian Armored Car Silver
179-B John Dugene Russian BA -64 B Armored Car Silver
181-D Robert Hallack Saladin Armored Car Bronze
198-A Frank Blonski British Armored Car Austin MK III Bronze
209-A Dan Skoluda M37 with ANNMGF Trailer Bronze

Advanced

Sponsored by WarWheels, Eastern Carolina Plastic Modelers
Reg # Name Entry Medal
004-A Chris Graeter BTR-70 Gold
010-A Scott Conner Polish Invasion Sd. Kfz. 221 Gold
026-E David Welch Ford GPW Jeep Gold
029-B Harvey Low Breda 501 Gold
041-A Kip Rudge Humber Mark IV (Sicily) Gold
053-D Mark Kleinfelter SdKfz. 234/4 Pakwagon Gold
054-B Georg Eyerman SdKfz 234/4 Gold
074-G Chris Toops W.W. l Ford Ambulance Gold
079-K Dana Sadarananda GMC 2.5 ton 6x6 Gold
097-C Ronald Logan m 151a1 Gold
108-A Jacques Duquette BA-3 Soviet Armored Car Gold
114-C Konrad Schreier BA-64B On Ice Gold
127-B Chris Lloyd-Staples REME workshop trailer Gold
141-C Mark Clabaugh Russian BTR-40 ADC Gold
143-E Timothy Treadway FAI M Gold
156-B Ken Guntin Zil 157K German Gold
157-B Kenneth Childers Schwimmwagen Gold
157-D Kenneth Childers Case VAi Gold
161-F Jim Mesko Staghound Gold
185-E David Showell Otter Lght Recon Car Gold
009-C Jim Root Kubelwagen Silver
012-B Frank Froment Ready For Inspection Silver
018-D John Kirkpatrick U. S. Army M1235A1 MAXXPRO MRAP Silver
022-B Robert Magina US Dodge WC51 Silver
042-D Ron Damratowski Mack Bulldog with FT 17 Silver
073-E Keith Iehle Spanish Centauro Silver
076-B Tony Higgs Boxer MRAV Silver
080-D Tim Streeter WC62 Dodge 3/4 ton Truck Silver
084-E Peter Espada Ford Tfc Polish Armored Car Silver
102-C mark miller Japanese Light Armored Vehicle Silver
123-B Tom Kondziolka Krupp Minenraeumer Raumer S Silver
124-F Michael Bedard Type 97 Rikuo motorcycle Silver
138-A Mac Johnston Bedford QLD 3 Ton Truck Silver
139-A Allan Hoffman Tamiya Schwimmwagen Silver
139-B Allan Hoffman Airfix Bedford MWD Silver
143-D Timothy Treadway PzSdKfz 231 8-rad Norway Silver
171-I Matt Bond Sd.Kfz. 232 (8-Rad) Silver
171-J Matt Bond M20 ArmoredCar Silver
207-A Gary Owsly AML 90 FL Silver
036-B Timothy Kosak He aint heavy he's my lil brother Kraz 6446 w/BMD-2 Bronze
072-A Vincent D'Alessio Heavy Security Bronze
084-B Peter Espada EBR 10 French Armored Car Bronze
094-H Richard Guetig Willys Jeep Bronze
094-I Richard Guetig Kubelwagen (Type 82) Bronze
095-I Dave Koukol US 2.5 Ton 6x6 Truck Bronze
102-B mark miller 222 Afrika- Korps Bronze
108-B Jacques Duquette Soviet BTR-80R-439MD2 Satellite Communication Vehicle Bronze
126-C William Winter Opel Blitz German WWII truck Bronze
133-C Frank Ciccarella Moto Truck Tractor & M1000 Heavy Equip Trailer Bronze
152-E Frank Baehre RCAF Jeep Bronze
154-A James Naveira Staghound - 1944 Bronze
164-F Tim Greeman AEC Armored Car Bronze
170-E Tom Wingate Schwimmwagen Normandy Bronze
117-A David Wrinkle British SAS Jeep No Medal

VIII - Ordnance (with prime movers in travel) - All eras

Basic

Sponsored by Mike Delvecchio, Erie Scale Modelers
Reg # Name Entry Medal
118-D Chuck Homolka Krupp 80cm Kanone Schwerer Gustav "Dora" Rail Gun Gold
137-A Stuart Kane Takom 12.8cm Flak 40 Zwilling Gold
137-B Stuart Kane AVF Club Pak 43/41 "Scheuntor" Gold
177-D Robert Edwards Sq kfz 231 (6Rcd) Pre-war Manuevers Gold

Intermediate

Sponsored by Mike Delvecchio, Erie Scale Modelers
Reg # Name Entry Medal
065-D Theodore Docter German 7.5cm Anti-tank Gun Pak 40/L46 Gold
174-A Ronald Sorrell German Howitzer 18 Gold
055-C DANIEL ROBICHAUD Japanese WW2 Type 98 Prime Mover and Type 95 Field Gun - 1942 Silver
106-B Stuart Vandervort 21 cm Krupp Silver
196-A Bill Seaman A-4 (V-2) Rocket Silver

Advanced

Sponsored by Mike Delvecchio, Erie Scale Modelers
Reg # Name Entry Medal
026-F David Welch Maultier with 20mm Flak 38 Gold
043-B Neil Stokes It's a Rental Gold
074-H Chris Toops 105 Howitzer Gold
108-C Jacques Duquette Type 59-1 Howitzer Gold
022-A Robert Magina Soviet 45mm at gun Silver
058-B Ian Dow Sam 6 Silver
080-E Tim Streeter 57mm Anti-tank Gun Silver
122-C Gene Best Thai M-198 Silver
152-C Frank Baehre M1A1 75MM Pack Howitzer Silver
161-G Jim Mesko 2 pounder Silver
186-A Shawn Hays Libyan War - Yota Silver
003-B Michael Del Vecchio M129 & MIM23 Hawk Missiles in Desert Storm Bronze
008-C Richard Fisher FWD Truck /M1917 155mm Bronze
012-D Frank Froment Captured Krupp 21 CM Morser 10/16 Bronze
094-J Richard Guetig British Quad Gun Tractor with Limber and 25 Pounder Cannon Bronze
102-D mark miller Soviet Artillery Tractor STZ-5 & 122 mm Howitzer Bronze
105-C Peter Haring Covering Rommel's Flank No Medal
126-D William Winter MGM5 Corporal missile and tractor/erector vehicle No Medal
133-A Frank Ciccarella Smerch M No Medal
133-B Frank Ciccarella "OKA" Soviet SS-23 Spider Tactical Missile No Medal

IX - Major Conversions (INT & ADV ONLY)

Intermediate

Sponsored by IPMS Delaware Valley Scale Modelers, Eric Choy (Boresight Chief Editor)
Reg # Name Entry Medal
200-B Joe Szczygiel Navy Seabee Hitachi Ex200 Excavator Gold
066-C Russ Hogg Flat bed Russian truck converted from a Kadyuska Silver
089-B Stew Langenbeck Big Caeser Silver
132-C Jerry Hendrickson Canadian Ram II Silver
209-B Dan Skoluda CMU-5 Contact Truck Silver
209-C Dan Skoluda AVLB on M48A5 Chassis Bronze

Advanced

Sponsored by IPMS Delaware Valley Scale Modelers, Eric Choy (Boresight Chief Editor)
Reg # Name Entry Medal
014-A James Stephens USMC M55 Gold
023-B Steve Bacon Jagd Leopard VK1602 Gold
098-B Fabio Sacchi T40 Demolition rocket system "WizzBang" - "B" Company 752 TB - Sergeant Raymond Holt. Italy, September 1944 Gold
110-A Karen Rychlewski BRITISH MOBILE PIGEON LOFT Gold
114-A Konrad Schreier M4A3E2 Sherman Jumbo with 76mm gun, Cologne, March 1945 Gold
150-C Dustin Dias Vorpanzer Wreak Gold
156-A Ken Guntin Russian SA-6 Gainful Gold
018-A John Kirkpatrick T 30 Cargo Carrier Silver
047-C Nathan Laporte Bergepanzer 38t Silver
054-A Georg Eyerman VK 45.01 (P) Tiger Prototype Silver
080-F Tim Streeter M35 Prime Mover Silver
091-C Scott Dimmick M3 Lee Mid-production Silver
164-G Tim Greeman M15A1 Special Half Track Silver
172-A Tom Gannon Chilean M-50/60 Silver
175-A Ted Oktabetz M-936AZ Wrecker Silver
044-A James Spellmire James Bond Goldeneye T-55 Bronze
124-G Michael Bedard T6 Sherman Bronze
164-H Tim Greeman T30 Ammo Carrier No Medal
175-B Ted Oktabetz M-39 Persona Carrier with Quad 50 No Medal
175-D Ted Oktabetz M-41 Gorilla No Medal

X - Scratchbuilt (INT & ADV ONLY)

Intermediate

Sponsored by Pete Gay, Robert Teubert
Reg # Name Entry Medal
200-D Joe Szczygiel US Army Diesel 15kw Generator Silver
200-C Joe Szczygiel 400 gallon Water Buffalo Bronze

Advanced

Sponsored by Pete Gay, Robert Teubert
Reg # Name Entry Medal
029-A Harvey Low Canadian TLAV Gold
042-B Ron Damratowski Philippine Marine Gun truck Gold
210-A Steve Stone M5A1 Gold
210-B Steve Stone M7 Priest Gold
124-H Michael Bedard M3A1 37mm ATG Silver
175-C Ted Oktabetz M-5 High Speed Tracker Silver
160-L Ron Leker M1A5 Door Knocker Bronze

XI - Figures

Junior

Sponsored by AMPS KC, Frank Froment
 
There are no entries to display for this skill level.

Basic

Sponsored by AMPS KC, Frank Froment
 
There are no entries to display for this skill level.

Intermediate

Sponsored by AMPS KC, Frank Froment
Reg # Name Entry Medal
065-A Theodore Docter Fallschirmjager Russia Winter 1943-44 Gold
065-B Theodore Docter Unteroffizier 31 Inf. Div. Winter 1941-42 Gold
063-E Ryan Spindell S.F. Afgahanistan Silver
065-C Theodore Docter Defeated, Germany 1945 Silver
181-E Robert Hallack "Thumper" v.s. Navy Seal in Vietnam Silver
200-A Joe Szczygiel Us Army 1982 SPC.4 Joe Szczygiel, Ft. Drum Silver
125-C Joseph McDaniel Es ist sehr kalt! Bronze
066-D Russ Hogg Union Calvary No Medal

Advanced

Sponsored by AMPS KC, Frank Froment
Reg # Name Entry Medal
019-C Thomas Borreli Waffen SS LAH Div. Kursk 1943 Gold
109-B Scott Primeau British SAS Bust Gold
109-C Scott Primeau Pacific Marine Gold
122-A Gene Best Soviet Tanker Gold
131-C Greg Hanchuk Alpha Group FSB Gold
153-B Richard Keasey 1940 Fallschirmjager Gold
153-E Richard Keasey 29th ID BAR Gunner Gold
153-F Richard Keasey Klaus Schuh Gold
186-B Shawn Hays 101st Airborne WWII Gold
195-A Andy Leffler Bust - US GI Battle of Bulge Gold
045-F Terry Hill Staring into the Abyss Silver
046-B Charles Willis German Sentry - Ukraine 1944 Silver
082-A Jason Fontella Big Red One, D-DAY, 1944 Silver
086-A Harry Crossley Black Devil Silver
086-C Harry Crossley 101st Airborne Silver
088-B Patrick Foutch This 1/35 scale Imperial Japanese Army Tanker WWII is by Verlinden. Silver
094-K Richard Guetig "Claus" Silver
094-L Richard Guetig SS- Grenadier Silver
095-F Dave Koukol US Infantryman, Sicily 1943 Silver
101-D David Farris SS Troopen Silver
101-E David Farris Werhmacht Landser Silver
101-G David Farris MUSE, Somali Pirate Silver
157-G Kenneth Childers German Soldier Silver
160-A Ron Leker Sars Harvey Hammer Hand Silver
190-A Richard Rock Kurt "Panzer" Meyer Silver
045-C Terry Hill Ostmedialle Bronze
045-I Terry Hill Airmoble Bronze
045-J Terry Hill SS Panzer Officer Bronze
094-M Richard Guetig "Stielhandgranate" - SS-Grenadier Bronze
188-A Tracy Palmer Smoke Brake Bronze
202-A Ken Brooks MG42 Tripod Carrier Bronze

XII - Dioramas

Junior

Sponsored by AMPS Central Pennsylvania, Sean McAndrews
 
There are no entries to display for this skill level.

Basic

Sponsored by AMPS Central Pennsylvania, Sean McAndrews
Reg # Name Entry Medal
015-B Larry Clausen A Place to Play Gold
015-A Larry Clausen Supper Surprise Silver

Intermediate

Sponsored by AMPS Central Pennsylvania, Sean McAndrews
Reg # Name Entry Medal
017-A Rock Marcone Manco La Fortuna Non-IL-Valore “We lacked luck not Valor”. Anticipation of Doom. Gold
020-D Dan Drake "Sargi, What part of 'STOP' didn't you understand? Gold
055-D DANIEL ROBICHAUD 4th Canadian Division Advancing in Caen France - July 1944 Gold
146-A Bryan Moeller Wolf in Sheep's Clothing Gold
066-E Russ Hogg JSU122 in swamp needing a tow Silver
181-A Robert Hallack "Rabbit Hunting" Vietnam 1969 Silver
181-B Robert Hallack "Der Stinkender FuB" Stinky Foot Brummbar Silver
125-B Joseph McDaniel Kaput! Bronze
147-A Russ Hazelwood Swimmin Hole No Medal
166-F Richard Bendan "Who's in Charge" No Medal

Advanced

Sponsored by AMPS Central Pennsylvania, Sean McAndrews
Reg # Name Entry Medal
042-A Ron Damratowski Heavy Tank - Weak Bridge Gold
067-A Edmund Schnabel Ships of The Desert Gold
124-I Michael Bedard In Honor of Ron Volstad Gold
152-B Frank Baehre Quiet Corner Gold
011-A John Werwie Hopeless, Despair, But Alive! Silver
011-C John Werwie A Dogs War Now! Silver
035-A Dana Smith Willimakit Silver
045-A Terry Hill Road to Destruction Silver
083-A Robert Burik Sink or Swim Silver
094-O Richard Guetig "Sniper, Take cover!" Silver
150-B Dustin Dias M10 Panther/Ersatz Silver
153-C Richard Keasey Movin' Out Silver
153-H Richard Keasey Desert Retreat Silver
186-D Shawn Hays Approaching Peril Silver
011-B John Werwie The End! Bronze
030-C William Kalmar Gorgon Into Death's Head, Battle of Arras, May 1940 Bronze
045-D Terry Hill SemperFi Tet Offensive Bronze
067-B Edmund Schnabel Tehar Alatt No A Palma (Hungarian to English Translation) Under Weights Does the Plam Trees Grow Bronze
088-J Patrick Foutch Defenders of Caen June 1944. Bronze
094-N Richard Guetig "Awaiting Orders" - M36 Jackson Bronze
150-A Dustin Dias US Dozer 1945 Bronze
153-D Richard Keasey Elefant in the Grass Bronze
007-B Danny Egan Tank in the U Bahn No Medal
080-G Tim Streeter Hunting the Panther No Medal
088-K Patrick Foutch Hamburger Hill Vietnam May 1969. No Medal
088-L Patrick Foutch Iwo Jima Tank Ambush 1945 No Medal
115-I Henry Milton D+7.... DOG TIRED! No Medal
173-C Gerry Gardiner "There Damned Engineer" No Medal
204-A Ted Everett German Dio No Medal
204-B Ted Everett Pacific Dio No Medal

XIII - Vignettes

Basic

Sponsored by AMPS Central Maryland, Armordillos/North Florida AMPS
Reg # Name Entry Medal
015-C Larry Clausen Aid Station, Ukraine, 1944 Silver
118-C Chuck Homolka 1/16 M4 Sherman Silver
177-A Robert Edwards "Spoils of War" Silver
199-J Bernard Blonski 5cm PAK 38 w/Fallscirmjager Silver

Intermediate

Sponsored by AMPS Central Maryland, Armordillos/North Florida AMPS
Reg # Name Entry Medal
056-C Ron Hoague ‘Rescue the Doughs’ Gold
089-C Stew Langenbeck Where are They? Gold
089-D Stew Langenbeck Spring Cleaning Gold
181-F Robert Hallack Panzerfaust Parade Gold
200-E Joe Szczygiel M102 Howitzer, Vietnam 1969 Gold
020-E Dan Drake Delusions of a Madman Silver
040-A Bill Kreuger Japanese entry into Shanghai, 1937 Silver
059-C Phillip Cavender "Repairs" 1942 T34/76 Silver
066-G Russ Hogg US Jeep Willys M.B. Cargo and 37 mm Gun. Silver
070-A James Causley "Mediterranean Sherman" Silver
181-I Robert Hallack Russian Tiger in Ukraine Silver
208-A Jay Abele E.O.D. Robot Silver
060-A Paul Helfrich German WWI A7V Sturmpanzerwagen vignette Bronze
060-B Paul Helfrich Japanese WWII Ka-Mi amphibious tank vignette Bronze
055-B DANIEL ROBICHAUD German PaK 43L/71 88mm - Autuum 1944 No Medal
106-C Stuart Vandervort Attacking the box No Medal

Advanced

Sponsored by AMPS Central Maryland, Armordillos/North Florida AMPS
Reg # Name Entry Medal
003-C Michael Del Vecchio M101A1 105mm Howitzer and a Charge too far Gold
019-B Thomas Borreli L Battery Royal Horse Artillery and the Action at Nery, 1st Sept. 1914 Gold
026-G David Welch World of Tanks: Himmelsdorf Gold
027-C Daniel Rothenberger Jr Hold up!! Carl's got this. Gold
028-B Mike Brignola Marder I Gold
028-E Mike Brignola SdKfz II + 10.5cm Howitzer Gold
044-B James Spellmire Supplies for Colonel Saito Gold
054-C Georg Eyerman Battling Boredom in the Backwaters of Bulgaria Gold
057-B Stan Kurcz Stug in the Open Gold
067-D Edmund Schnabel Queen of the Desert Gold
067-G Edmund Schnabel Lanchester Armoured Car Gold
080-H Tim Streeter "Get Off My Beach!" Gold
083-B Robert Burik A Crappy Situation Gold
097-D Ronald Logan vietnam hidden danger Gold
104-A Barry Beaudry Santa Maria Italy May 1944 Gold
124-J Michael Bedard 1st Marine Division Cape Gloucester Gold
131-B Greg Hanchuk Welcome to Paradise Gold
150-G Dustin Dias Halo Tiger Gold
153-A Richard Keasey Partizan Gefahr Gold
153-G Richard Keasey Panzerschreck! Gold
167-B Mike Trentadue Tamiya US M10 Tank Destroyer Mid Gold
185-A David Showell Driving Back the Imperialist Invaiders Gold
186-C Shawn Hays Clear Skies Gold
022-C Robert Magina T34/85 Berlin 1945 Silver
042-C Ron Damratowski M-151 and MP Silver
045-B Terry Hill Nightmare at the Chosin Silver
067-F Edmund Schnabel Spot of Tea Silver
093-A Charles Wise Abandoned T-34 Model 1942 Silver
094-P Richard Guetig "In the Witches' Lair" Silver
094-Q Richard Guetig "Death awaits us!" Silver
115-B Henry Milton A Break from the JABOS Silver
127-A Chris Lloyd-Staples WOT2 truck, El Alamein Silver
157-F Kenneth Childers Welcome to India Silver
161-H Jim Mesko Hatchkiss "Kaput" Silver
195-C Andy Leffler Panzer II Ausf F DAK Silver
045-H Terry Hill Wild Geese Bronze
046-C Charles Willis Russian Tank Hunting Team - Fall 1944 Bronze
088-A Patrick Foutch This 1/35 scale Vignette is called SS Sniper Team. Bronze
115-A Henry Milton An Autumn ride in the Polish Countyside Bronze
115-F Henry Milton Unsere oder ihre?????; (Ours or Theirs?????) Bronze
045-G Terry Hill Bedouin Renevous No Medal
067-C Edmund Schnabel Mud TadPole No Medal
086-B Harry Crossley Where's That Damn Dustoff No Medal
100-A Alex Valz Bloody Iwo No Medal
100-B Alex Valz Can you see Warsaw comrade? No Medal
152-A Frank Baehre O Crap, A Rolled M48 No Medal
173-B Gerry Gardiner "Under New Management" No Medal

XIV - Fictional, Futuristic or Proposed Vehicles

Basic

Sponsored by AMPS Centex - Austin Armor Builders Society, Armordillos/North Florida AMPS
Reg # Name Entry Medal
168-A Micha Jelisavcic KV-1 with American style muzzle breach Silver

Intermediate

Sponsored by AMPS Centex - Austin Armor Builders Society, Armordillos/North Florida AMPS
Reg # Name Entry Medal
038-D Aaron Kuck Israeli M51 Super Sherman Egg-Tank Gold
191-A Aaron Aldridge Die Hard LAPD SWAT Van Gold
205-A Trevor Edwards Super Pershing Gold
132-H Jerry Hendrickson Grille 30 'BAR' (Bear) Silver
191-B Aaron Aldridge World War Toons Sherman Calliope Silver
205-B Trevor Edwards T29E3 Aberdeen 1947 Silver
066-F Russ Hogg US mobile Loon (V-1) launcher end of or just after WWII. Bronze

Advanced

Sponsored by AMPS Centex - Austin Armor Builders Society, Armordillos/North Florida AMPS
Reg # Name Entry Medal
023-C Steve Bacon E-10 > X-7 Rotkappchen (Guided missile) Gold
030-D William Kalmar T54E1 American Prototype Tank Gold
043-C Neil Stokes 'Kiss Me, Frosty' Gold
123-C Tom Kondziolka Tiger I Ausf. H2 7.5 cm KwK 42 Gold
001-B Chuck Rothman Jagdtiger w/12.8cm PaK 80 (L/66) Silver
026-H David Welch E-25 Silver
067-I Edmund Schnabel Meng War Toons KV-2 Silver
076-C Tony Higgs Flakpanzer V "Coelian" Silver
094-R Richard Guetig M728A8E4 "Sherman Terrain Walker" Silver
157-E Kenneth Childers Drone Sniper Silver
160-K Ron Leker MarkII Channel Jumper Silver
171-K Matt Bond AT-ST (modified) Silver
012-C Frank Froment E-75 Flakpanzer Bronze
067-H Edmund Schnabel Meng War Toons Sherman Bronze
095-G Dave Koukol M4 Sherman from "World War Toons" Game Bronze
116-C LaDorr "Ed" Ingersoll Hundigger Bronze
164-I Tim Greeman Kaiser's land battle cruiser Bronze
188-B Tracy Palmer The Slug Bronze
012-G Frank Froment PAK 44 Waffentrager No Medal
160-D Ron Leker E-25 No Medal

XV - Juniors

Junior

Sponsored by Sean McAndrews
Reg # Name Entry Medal
096-B Camden Koukol British 7-Ton Armoured Car Gold
187-A Job Savage Chuchill Crocodile Gold
187-B Job Savage Stug IV Gold
189-A Preston Stinger King Tiger Gold
189-B Preston Stinger Puma Gold
189-C Preston Stinger PZH 2000 Gold
096-A Camden Koukol Austin Tilly Silver
096-C Camden Koukol Dingo Scout Car Silver
096-E Camden Koukol M10 Achilles Mk IIC Silver
096-F Camden Koukol VW Staff Car Silver
096-H Camden Koukol M26 Pershing - Inchon 1950 Silver
176-A Spencer Feeley Jordanian M113 Silver
096-D Camden Koukol Panther Ausf. D Bronze
096-G Camden Koukol Combat Assault Tanks (from Star Wars: Rogue One) Bronze
136-A Katherine Petrich KV-2 Bronze
062-A Thomas Rye BMD-2 No Medal

XVI - Masters

Master

Sponsored by Glen Martin
Reg # Name Entry Medal
024-A tony zadro Brummbar Late Gold
024-B tony zadro Rapid Advancement Gold
024-C tony zadro Renault R-35 Frascine Layer Gold
024-D tony zadro Ukrainian BMP -2D IFV Gold
031-A Mark Ford Marder 1 Gold
071-B David Vickers Panzer II, Ausf L, Luchs Gold
071-D David Vickers Sahara Cuppa- LRDG at rest Gold
078-A Todd Michalak "Who forgot to fill up" Vimoutiers Tiger I Gold
163-A Jason Jennings Sherman Jumbo Gold
197-A John Kesner Jagpanther Gold
071-A David Vickers Soviet tank officer No Medal
071-C David Vickers Messenger pigeon and Commonwealth soldier No Medal
197-B John Kesner Koni No Medal

XVII - Display Only

Junior

Sponsored by Scott Bregi, Glen Martin
 
There are no entries to display for this skill level.

Basic

Sponsored by Scott Bregi, Glen Martin
 
There are no entries to display for this skill level.

Intermediate

Sponsored by Scott Bregi, Glen Martin
 
There are no entries to display for this skill level.

Advanced

Sponsored by Scott Bregi, Glen Martin
Reg # Name Entry Medal
091-A Scott Dimmick M4A3(75) Expedient 76mm No Medal
160-B Ron Leker Roman Soldier No Medal

Master

Sponsored by Scott Bregi, Glen Martin
Reg # Name Entry Medal
099-A Michael Roof M10 Tank Destroyer - Germany, Autumn 1944 No Medal