AMPS is all about armor modeling and the preservation of armor and mechanized heritage.

AMPS 2021 South Bend Super Regional Show
Thu Aug 12, 2021 to Sat Aug 14, 2021
Century Convention Center, South Bend, Indiana

 Contest Results

Best Of and Theme Awards

Best German

Sponsored by Sooner AMPS

Winner: STUG III AUSF G by Victor Hernandez

Best United States

Sponsored by John Charvat

Winner: Standard B Liberty Truck by Mike Petty

Best Russian/Soviet

Sponsored by Neil Stokes

Winner: KV-1/KV-1S Hybrid, Stalingrad 1943 by Neil Stokes

Best Commonwealth

Sponsored by AMPS Central VA

Winner: DAIMLER DNGO MKII by Victor Hernandez

Best Small Army

Sponsored by Georg Eyerman

Winner: M1A1 SA Iraq Abrams by Chris Graeter

Best Figure

Sponsored by New Jersey Historical Miniatures Associates

Winner: SS Machine Gunner by Bob Bethea

Best Diorama

Sponsored by Chuck Rothman

Winner: Too Many Cooks... by Tom Faith

Best Vignette

Sponsored by 3 Rivers AMPS

Winner: PASS DENIED by Victor Hernandez

Best Master

No sponsor

Winner: BTM-3 High speed trench digging vehicle by Tony Zadro

Judges' Best of Show - Honorable Mention

Sponsored by AMPS

Winner: STUG III AUSF G by Victor Hernandez

Theme Award

No sponsor

Winner: M60A1 USMC Desert Storm (Preditor) by Tim Howell

I - Closed Top Tracked Armor to 1899-1934 (based on markings)

Basic

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
012-C Bill Kreuger Renault FT-17 Light Tank (Riveted Turret) Silver
121-C Bob Maderich II British Mark IV Silver
117-C Paul Hayward Mk I Bronze
117-D Paul Hayward MK IV Bronze

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
025-A Rob Teubert British mark II male tank Silver
019-C DANIEL ROBICHAUD British WW1 Mark IV Tank Bronze

II - Closed Top Tracked Armor 1935-1945 Axis (based on markings)

Basic

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
100-A Bruce Smith Panzer II Gold
128-A Chris Doppler Panzer IV Ausf.d Gold
128-B Chris Doppler Panzer IV Ausf.j Gold
128-D Chris Doppler Stug II Ausf. F/8 Gold
128-C Chris Doppler Stug III Ausf.g Silver

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
032-A Craig Jarboe tamiya panther G Gold
108-A Grant DeRue IJN Type 2 Ka - Mi Gold
012-A Bill Kreuger Japanese Type 4 Ka-Tsu Amphibious Tank Silver
039-A William seaman Dragon Schwerer Panzerspahwagen Silver
130-C Robert Fisher Stug B Silver
111-A Matt McKean Finnish Stug III "G" Variant Bronze
121-D Bob Maderich II Panzer IV Bronze
130-E Robert Fisher Night fighter Panther Bronze
130-D Robert Fisher NIght fighting panther No Medal

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
001-C Chuck Aleshire Road to Dunkerque, France 1940. Panzer I Ausf. B Gold
018-A Aaron Kuck Panther Ausf G Gold
023-A Chris Toops Panzer lll M Gold
026-D Victor Hernandez STUG III AUSF G Gold
030-A David Welch VK 601 Gold
043-B Tom Kondziolka Motherland mud for camouflage Gold
103-A William Horn Panzer IV G Gold
103-B William Horn Jagd Panzer IV L48 Gold
107-B Mark Wolf Jagd Panzer IV /70 Lang Gold
110-A Mike Sachlyn Tahom Blitz 1/35 DanzerIIIM Gold
003-A Georg Eyerman Panzer III ausf M Tunisia 1943 Silver
014-A John Wendt MAULTIER WITH 20 MM FLAK 38 Silver
026-E Victor Hernandez PANZER III AUSF L Silver
030-B David Welch M4A1 Sherman Silver
031-A Richard Fisher Tiger II Paris, France Silver
043-C Tom Kondziolka Hasty Winter camouflage, Russia December 1941 Silver
103-C William Horn Tiger II Silver
119-A Chris Nichols Takom 1/16 IJA Type 94 Tankette Silver
027-D Ron Damratowski Stug III Bronze
036-C Tony Wilsbacher German Hetzer No Medal

III - Closed Top Tracked Armor 1935-1945 Allied (based on markings)

Basic

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
040-A David Thies Sherman tank Gold

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
035-A David Hopkins M-24 Chaffee Silver
035-D David Hopkins M4A1 British Sherman Silver
037-A Larry Mann Char B1 bis Heavy Tank Silver
037-B Larry Mann M4A3 Sherman Tank Silver
038-B David Cozier Russian BT-7 Silver
104-A Chris Causley M4A1 Sherman Silver
104-B Chris Causley M4A3A1 Sherman Silver
121-E Bob Maderich II Renault R35 Silver
035-E David Hopkins British Sherman IC Firefly " Tulip " Bronze
117-A Paul Hayward Winter T-34 No Medal

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
005-B Neil Stokes KV-1/KV-1S Hybrid, Stalingrad 1943 Gold
031-C Richard Fisher JS-2 Gold
041-A Mark Miller US M4A1 76W E Co. 67nd Armored Reg. Elowee Gold
002-A Mike Petty T34/76 1943 Uralmash, Kursk Silver
010-A Tony Higgs M3A1 CDL Silver
018-B Aaron Kuck KV-85 Silver
023-B Chris Toops Easy 8 Silver
036-B Tony Wilsbacher Czechoslovak JS-2 Silver
043-A Tom Kondziolka ISU-122 Winter 1944 Silver
103-D William Horn T34 85 Silver
112-A Eric Choy KV-2 Big Turret Silver
123-B James Causley M4 Sherman Composite Hull - "Bush Master" Silver
003-B Georg Eyerman Yugoslav Coup R35 1941 Bronze
107-A Mark Wolf Soviet SU-152 Late Bronze
124-C Brad Belsheim Valentine MK I No Medal

IV - Closed Top Tracked Armor 1946-1990 (based on markings)

Basic

Sponsored by AMPS Central VA
Reg # Name Entry Medal
100-B Bruce Smith Super Sherman 5 Gold
100-C Bruce Smith Kuwait 1991 Gold

Intermediate

Sponsored by AMPS Central VA
Reg # Name Entry Medal
109-A Tom Potts Tacom Object 279 Gold
037-C Larry Mann Chieftain Mk.10, Armored Squadron, Berlin Brigade, 1980s Silver
104-D Chris Causley M48A3 Silver
104-E Chris Causley M551 Silver
129-C Joel Gewirtz Egypt JS3 1967 Bronze

Advanced

Sponsored by AMPS Central VA
Reg # Name Entry Medal
002-B Mike Petty M46 Korea, 1951 Gold
002-C Mike Petty M 551 Sheridan, Vietnam Gold
004-C John Charvat T-55A Gold
106-A Ken Guntin T-80 BV Gold
123-C James Causley US Army M45 - Korea, 1950 Gold
001-B Chuck Aleshire Soviet Object 279, Cold War Gone Hot - Berlin 1961 Silver
014-C John Wendt MAGACH 6B Silver
019-E DANIEL ROBICHAUD Soviet T-10 Tank Silver
029-D Mikkel Petrich Mine Time Silver
030-C David Welch M41A3 Walker Bulldog, ARVN markings. Silver
003-C Georg Eyerman USMC M60A1 Grenada 1983 Bronze
005-C Neil Stokes Centurion Mk.3 - 8th Kings Royal Irish Hussars, Korea 1950 Bronze
036-D Tony Wilsbacher Russian T-55 Bronze
115-C Gary Majchrzak "M3A2 Bradley" Bronze
004-A John Charvat MAGACH 6Alef, Yom Kippur War No Medal

V - Closed Top Tracked Armor 1991-Present (based on markings)

Basic

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
108-B Grant DeRue TOS-1A T-90 Chassis Gold
006-B Brian Eberle I Found the Leak! Silver
111-B Matt McKean Magach 6B Cal Batash Silver

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
009-A Jeffrey Edge M109A6 Paladin Gold
009-B Jeffrey Edge Merkava Mk IV Gold
010-B Tony Higgs Type 10 Gold
013-B Chris Graeter M1A1 SA Iraq Abrams Gold
120-A Tim Howell M60A1 USMC Desert Storm (Preditor) Gold
125-D Sean Lynch Russian MPT-72 Terminator II Gold
004-B John Charvat Departure from East Germany - T-80BV Silver
004-D John Charvat Bummer Silver
027-A Ron Damratowski Combat Engineer tractor Silver
126-A Ian Dow MIA2 Abrams w/Tusk Silver
007-A stan kurcz USMC M60A1 Dozer Tank Bronze
116-B Robert Larke Abrams M1A2K MBT No Medal

VI - Open Top/Open Hatches AFVs with interiors & halftracks - All eras

Basic

Sponsored by Brian Eberle
 
There are no entries to display for this skill level.

Intermediate

Sponsored by Brian Eberle
Reg # Name Entry Medal
032-B Craig Jarboe Tamiya Marder I Gold
104-C Chris Causley M113A1 ACAV Gold
024-C Horst Hopf Marder II Silver
118-A Michael Hutchinson Jumbo Silver
118-B Michael Hutchinson Komatsu Tractor Silver
130-A Robert Fisher Berger Panther Bronze
130-B Robert Fisher Marder Bronze

Advanced

Sponsored by Brian Eberle
Reg # Name Entry Medal
005-A Neil Stokes Bergepanzer Ausf.G s.Pz.Jg.Abt.512, April 1945 Gold
013-C Chris Graeter D9R Bulldozer Gold
023-C Chris Toops Holt Tractor Gold
026-C Victor Hernandez T34/85 MODEL 1944 FLATTENED TURRET Gold
016-A Daniel O'Connor Jagdpanzer Marder I Silver
030-D David Welch PzSfl - IVb Silver
036-A Tony Wilsbacher Marder III, Russia 1942 Silver
115-A Gary Majchrzak Bishop - North Africa Silver
123-A James Causley M36 Jackson Tank Destroyer -Ardennes, 1945 Silver
124-B Brad Belsheim Canadian Archer Silver
125-B Sean Lynch Fv42 MK2 mortor carrier Silver
125-C Sean Lynch Chieftain MKII Silver
107-C Mark Wolf SDKF2 - 251/9 AofD Bronze
019-A DANIEL ROBICHAUD German Borgward IV, Panzerjager 'Wanze" - Berlin 1945 No Medal

VII - Wheeled Vehicles and Armored Cars - All eras

Junior

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Basic

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
020-A Bruce Simard 1917 FWD Model B-3 Lorry Truck Gold
020-B Bruce Simard 1/35 Academy M-1151 Gold

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
122-C Bill Read BA-20 Russian Armored Car Gold
122-D Bill Read German Captured Minerva Gold
006-A Brian Eberle Mountain Husky Silver
032-C Craig Jarboe VW type 825 pickup Silver
035-B David Hopkins BA-64B Silver
035-C David Hopkins Sd.Kfz. 234/2 Puma Silver
037-D Larry Mann Cougar H A1 4X4 MRAP Silver
037-E Larry Mann Jeep Silver
121-A Bob Maderich II Minerva Armored Car Silver
122-A Bill Read M-ATV Silver
122-B Bill Read M-1151 Humvee Silver
122-E Bill Read WWII Jeep MB US Navy Sea Bees Silver
129-B Joel Gewirtz IDF Racoon (Hammer) Eaves - Drop Silver
129-E Joel Gewirtz IDF Hammer (vinyl top) Silver
011-C Larry Clausen Artilleriewagen Bronze
012-B Bill Kreuger Japanese G917 supply truck, 1938 Bronze
121-B Bob Maderich II GA8-AAA Bronze
129-D Joel Gewirtz Dodge Tenake Syria 1948 Bronze
021-C Frank CICCARELLA Russian MAZ w/Semi Trailer No Medal
021-D Frank CICCARELLA Husky TSV Tactical Support Vehicle No Medal

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
002-D Mike Petty Standard B Liberty Truck Gold
010-C Tony Higgs M706 Gold
016-B Daniel O'Connor SdKfz 232 Gold
026-A Victor Hernandez DAIMLER DNGO MKII Gold
027-B Ron Damratowski King Kong guntruck Gold
041-B Mark Miller WC 52 Dodge 82nd Airborne Gold
106-B Ken Guntin Mungo Gold
110-B Mike Sachlyn Tamiya M3A1 Scout car Gold
120-B Tim Howell US M1240 M-ATV Gold
014-D John Wendt GAZ TO THE FRONT Silver
023-D Chris Toops U.S. Liberty Truck Silver
101-A Mac Johnston M35 Mittlere Panzerwagon (AF GZ-Steyr Silver
102-C Tom Faith Schwimmwagen Silver
105-A Roy Chow Target Jeep, Willys Slatgrille Silver
112-C Eric Choy Austin Armored Car Mk IV Silver
115-D Gary Majchrzak Marmon-Herrington MK II Silver
124-A Brad Belsheim Canadian Armoured MG Carrier Silver
125-A Sean Lynch M1128 Strglzer MG5 Silver
019-B DANIEL ROBICHAUD British WW2 Rolls Royce Armoured Car Bronze
029-C Mikkel Petrich Saladin Bronze
114-A Rick Rasmussen V-100 Commando "Feeling Groovy" Bronze
115-E Gary Majchrzak Daimler "Dingo" Bronze

VIII - Ordnance (with prime movers in travel) - All eras

Basic

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
006-E Brian Eberle SdKfz7 mit anhanger PAK40 Silver
021-A Frank CICCARELLA Skoda 30.5 cm Siege Cannon No Medal
021-B Frank CICCARELLA Russian s-300 V 9A83 "SAM" No Medal

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
001-A Chuck Aleshire Gallipoli Gun - Aussie Arty at Anzac Cove Gold
023-E Chris Toops Flakvierling 38 Silver
031-B Richard Fisher 10.5cm SK 18 Gazala Silver
105-B Roy Chow 7.5 cm PAK 41 Silver
102-B Tom Faith hot 75 Tractor & Mark VI Gun Bronze
022-A Kurt Laughlin D-30 Howitzer, Nagorno-Karabakh, Azerbijan, 2016 No Medal

IX - Major Conversions (INT & ADV ONLY)

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
038-D David Cozier German SdKfz 250/8 w/5 cm Pak 38 Silver

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
030-E David Welch UC - ATG Silver
124-D Brad Belsheim T-10 Mine Exploder Silver
036-E Tony Wilsbacher German Stupa (late) in Italy Bronze

X - Scratchbuilt (INT & ADV ONLY)

Intermediate

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Advanced

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

XI - Figures

Junior

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Basic

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
011-D Larry Clausen Sgt. Steiner, Cross of Iron Silver
011-E Larry Clausen Stalingrad POW Silver
032-E Craig Jarboe WW II German infantryman Silver

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
113-B Bob Bethea SS Machine Gunner Gold
019-D DANIEL ROBICHAUD German WW2 Fallschrimjager Silver
113-A Bob Bethea WWI German bust Silver
120-C Tim Howell Sgt. Street Sweeper USMC Silver
120-D Tim Howell Russian Special Forces Sniper Bronze

XII - Dioramas

Junior

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Basic

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
006-D Brian Eberle DUKW on the Rhine Silver
011-A Larry Clausen Another Generation Lost Bronze
011-B Larry Clausen Last Tango in Berlin Bronze
032-D Craig Jarboe Afrika Korp 15th panzer division Bronze
024-B Horst Hopf The Road to Perdition No Medal

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
102-A Tom Faith Too Many Cooks... Gold
042-A Mike Reaves Achtung! Panzerjager! - The Hunter Becomes The Hunted Silver
106-C Ken Guntin Observation Beo bactungspanzer Silver
112-B Eric Choy "Watch My Cabbages!!!" Silver
115-B Gary Majchrzak Death of a Polish Beer Hall Silver
113-D Bob Bethea Under New Management Bronze
003-D Georg Eyerman For You, The War is Over, Berlin 1945 No Medal
034-A Dan Drake Come on Jerry, Just Hop on Down No Medal
116-A Robert Larke Desert Storm Diorama No Medal

XIII - Vignettes

Basic

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
006-C Brian Eberle FT17 Museum Artifact Silver
024-A Horst Hopf Norway 1940 Bronze
117-B Paul Hayward KT on the Blocks No Medal

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
018-C Aaron Kuck Hetzer in Hiding Gold
026-B Victor Hernandez PASS DENIED Gold
106-D Ken Guntin M29 Weasel Gold
001-D Chuck Aleshire A Tough Day at the Office - Borgward IV “Wanze” Tank Hunter, Berlin 1945 Silver
027-C Ron Damratowski December 1941 South Pacific Silver
027-E Ron Damratowski 82nd airborne jeep Silver
029-B Mikkel Petrich Hanoi 1966 Silver
014-B John Wendt SYRIAN MOBILE ARTILLERY Bronze
013-A Chris Graeter Marder II No Medal
034-B Dan Drake Is it Ready Yet? No Medal
034-C Dan Drake Winter Respite No Medal

XIV - Fictional, Futuristic or Proposed Vehicles

Basic

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
038-A David Cozier Forward Area Armored Logistics Systems (FAALS) Silver
038-C David Cozier T-18 HMC Silver
039-B William seaman Heavy Assault AT-M6 Walker Silver
108-C Grant DeRue TOON KV-2 Silver
108-D Grant DeRue TOON T-34/76 Silver
118-C Michael Hutchinson Hoverbike Silver
108-E Grant DeRue TOON Tiger 1 No Medal

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
018-D Aaron Kuck Red Tide Rising 2oons Gold
112-D Eric Choy Hungarian Rohamloveg Gold
029-A Mikkel Petrich E-75 Silver
113-C Bob Bethea Antarctic Blitzkrieg 1947 Silver
120-E Tim Howell Siberian Tiger Tig72 Silver
124-E Brad Belsheim Churchill Toon Funny No Medal

XV - Juniors

Junior

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

XVI - Masters

Master

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
015-B Dan Tisoncik Air Raid Aftermath Gold
017-C Tony Zadro BTM-3 High speed trench digging vehicle Gold
015-A Dan Tisoncik Snowplow to the front No Medal
017-A Tony Zadro M730A1 Chaparral No Medal
017-B Tony Zadro Russian BT-7A No Medal
127-A John Kesner Flak 14 No Medal
127-B John Kesner Nimrod No Medal

XVII - Display Only

Junior

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Basic

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Intermediate

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Advanced

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Master

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.