AMPS is all about armor modeling and the preservation of armor and mechanized heritage.

AMPS 2017 International Convention
Thu Apr 20, 2017 to Sat Apr 22, 2017
Crowne Plaza Danbury Hotel, Danbury, CT

About the Show

this year, on April 20, armor modelers from around the world began to gather at the Chrown Plaza Hotel in Danbury, Connecticut for the annual international show.  Though the primary purpose of the show is the exhibition of modeler's armor models, this annual gathering is far more than just a model show.

It is a gathering of family and brothers for an annual social event. it is a gathering of choice vendors and demonstrations of new products. It is an education and expansion of the mind as it relates to armor modeling. it is a look at the past history while looking forward. it is a game of chance and the reward of modeling items. it is breaking bread, sharing thoughts and being with friends without borders. in summary, a weekend of srmor modeling fun for all.

I will try to give you a part of the experience of attending and enjoying the weekend.

Thursday, the Setup

The first thing is to get organized and know where youa re going! With the sign post up, we officially staked our claim and we were off and running.  From early on the vendors began arriving and setting up their wares in the vendor room.

As the day wore on the evendor room began to come together. Outside the vendor room was the raffle area. It took the better part of the day to organize and catalog all of the great donations from the vendors, clubs and modelers. For an armor modeler, the raffle table was better than a visit to Las vegas.

The registration and reception area was setup to not only register enrties but to help gret, direct and act as an announcement and news area for the show. Here Matt Toms put the final touches on the setup. Upstairs, the staff were busy setting up the modeling and judging rooms. Mike Roof worked through getting all the category signs on the model displays.

The stage was now set for one of the best AMPS shows in recent years.

 

 

Friday and Saturday, the Big show

By the end of the day on Friday the raffle was in full swing. Another great thing about AMPS is the training and seminars. There were eight great seminars during the show including a standing room only by Steve Zaloga. Dave Vickers gave a training class on Diorama and Vignette judging. The classes were great not just for learning and certification but just reinterating modeling principles.

By friday the vendor room demonstrations were attracting a continuous stream of modelers. The vendor room had almost 100 tabls filled with temptation for every modeler's wallet. Friday through Saturday, the vendors did a brisk business.

On Saturday, the AMPS organization presented the Military museum of Southerns New England with a donation as part of the preservation in AMPS.

Back at the show, it was tme to look at the best of the best, which is always a tough choice. With the best of judging about complete, the modelers began to assemble for the closing ceremonies, the end to a long but fun show weekend. Before the awards, it was time for thank yous to all the local nMMA members and AMPS members who were instrumental in the show. There was a long list of medals and then, the special and Best of awards. By the end AMPS ended with crowing of the new AMPS master and Best in Show, Todd Michalak, a very deserving and talented modeler.

With AMPS 2017 begind us, I am off to a new moral high ground, but wisth Dave Koukol all the best for Dayton (Ohio) in 2018.

Rounds Compelte... End of Missin!

 Contest Results

Best Of and Theme Awards

Best Commonwealth

Sponsored by FineScale Modeler/Kalmbach

Winner: British 8 inch Heavy Gun Mk II by Charles Aleshire

Best Russian/Soviet

No sponsor

Winner: 9K33 Osa (SA-8 Gecko) by Scott Bregi

Best German

Sponsored by Sooner AMPS

Winner: Pz Kpfw IV Aus P H Germany 1945 by Todd Michalak

Best United States

Sponsored by AMPS Central VA

Winner: M27 Bomb Service Truck by Scott Bregi

Best Small Army

Sponsored by John Charvat

Winner: Japanese Combat Engineering Vehicle by Harvey Low

Best Figure

No sponsor

Winner: Taisho by Louis Coroso

Best Junior

Sponsored by Chuck Willis

Winner: Mark I Dragonfly by Conrad Chapman

Best Vignette

Sponsored by Dave Vickers

Winner: Purgatory- New Years Eve Assault on Grozny by Greg Hanchuk

Best Diorama

Sponsored by FineScale Modeler/Kalmbach

Winner: Escape From Falaise by Jerry Rutman

Andy Smith Best Basic Model

Sponsored by Mike and Sandi Petty

Winner: Repurposed but forgotten by Anthony Porcaro

Theme Award

Sponsored by FineScale Modeler/Kalmbach

Winner: Pz Kpfw IV Aus P H Germany 1945 by Todd Michalak

by Michael Roof`');">

Best Master

Sponsored by Panzer Concepts

Winner: "The Cuppa Before the Storm" Loyd Carrier with 6pdr AT Gun, Villers-Bocage, 13 June 1944 by Michael Roof

Peoples Choice

Sponsored by FineScale Modeler/Kalmbach

Winner: Russian ASU 85 by Mike Trentadue

Best Braille Scale

No sponsor

Winner: Japanese Combat Engineering Vehicle by Harvey Low

by Mike Trentadue`');">

David Harper Best Marine Corps Armor

No sponsor

Winner: "Tell it to Hanoi" M48 A3 med B USMC by Mike Trentadue

John C. Browning Memorial Best Wheeled Vehicle

No sponsor

Winner: Eastern Front Sahariana by Harvey Low

Dave Lockhart Judges Best of Show

Sponsored by AMPS

Winner: Pz Kpfw IV Aus P H Germany 1945 by Todd Michalak

I - Closed Top Tracked Armor to 1899-1934 (based on markings)

Basic

Sponsored by Bill McAllister
Reg # Name Entry Medal
238-C Tim Rothenberger Mark I Mak Silver

Intermediate

Sponsored by Bill McAllister
Reg # Name Entry Medal
070-A Richard Dean Char 2C "Normandie" 1934 Gold
092-C Anthony Leone Hetzer with white bucket Gold
213-C Rob Teubert Mark I Male Gold
029-D Stuart Vandervort Mk IV Tadpole Bronze

Advanced

Sponsored by Bill McAllister
Reg # Name Entry Medal
052-A Neil Stokes Sir Archibald Gold
075-D Charles Aleshire British Mk V Female Tank, Hindenburg Line, Sept. 1918 Gold
114-D James Wolfe Tamya MK IV Gold
209-E David Showell FT 17 - Scary monsters in the street Gold
240-B Chris Green Mk IV Female with Fascine Gold
251-A Dave Forest Whippet Gold
049-A Chris Ekstrom Medium Mk. A Whippet Silver
054-B Andy Tedtsen Ft-17 During the Hundred Day Offensive Silver
111-A Ian Candler "A Moment of Peace" MKIV Silver
223-A Dave Pross Renault FT-17 Girod Turrot Silver
240-A Chris Green Schneider Silver
241-A Peter Espasa MKV Heavy Tank Silver
244-A Joe Yeager Polish TK-3 1931 Silver
255-A Paul Eastwood MK.IV Female Beutepanzer Silver
011-E Frank Froment Captured MK IV Bronze
014-E Dan Egan Chinese A4E12 Bronze
237-A Tim Greeman Renault TSF "signal" Tank Bronze

II - Closed Top Tracked Armor 1935-1945 Axis (based on markings)

Basic

Sponsored by Chuck Aleshire, AMPS 2VP Midwest Region
Reg # Name Entry Medal
246-B Rich Thacker Tunisian Tiger Gold
238-A Tim Rothenberger Wittmanns Tiger Silver
247-C Paul Helfrich Stug IV Silver

Intermediate

Sponsored by Chuck Aleshire, AMPS 2VP Midwest Region
Reg # Name Entry Medal
019-D Joseph Denza Japanese amphibion tank Gold
062-C Lonny Moyer Ferdinand, s.Pz.Jg.Abt 653, Orel 1943 Gold
082-A Bill Stewart Panzerkampfwagon I — Poland 1939 Gold
092-B Anthony Leone Tiger I — Blue 331 Gold
100-A Vincent D'Alessio Italian Stallion Gold
100-B Vincent D'Alessio 6 Weeks in Poland Gold
200-A Marc Dupuy JagdPanzer Gold
053-A Russ Hogg Panzer Pz.Kpfw.III Ausf.M Silver
065-D Ron Hoague Wittman Photo OP Silver
070-B Richard Dean Neubaufahrzeug in the Mud Silver
080-B Lou Ursino Tiger I (mid-production) Silver
081-B Robert DeMaio German Jagdtiger Silver
082-B Bill Stewart Panzerkampfwagon II Ausf C — Poland 1939 Silver
082-D Bill Stewart Panzerkampfwagon II Ausf F — North Afrika Silver
085-A Mark Norman Panther A Italy Silver
090-A Hugh Mckenny Pzkpfw 38(t) ausf E Silver
100-C Vincent D'Alessio Brummbar Silver
212-A Peter Smey Panzer ivf Silver
213-B Rob Teubert Panzer IV F-2 DAK Silver
218-A Robert Gamba PZ II N. Africa Silver
027-C Louis Coroso Pzkfw II - 6th Panzer Division, France May 1940 Bronze
081-A Robert DeMaio German Jagdpanther Bronze
202-A Lyn Cushman Panzer IV D Bronze

Advanced

Sponsored by Chuck Aleshire, AMPS 2VP Midwest Region
Reg # Name Entry Medal
039-A Scott Hoffland PANTHER G Gold
039-B Scott Hoffland STUG III F/8 Gold
043-A Tim Howell 5.5cm Zwilling Flakpanzer V Gold
051-C Harvey Low Japanese Tankette Gold
072-A Robert Riviezzo Panzer III Ausf H, Tobruk, Libya 1941 Gold
072-C Robert Riviezzo Stug III Ausf G, Eastern Front 1944 Gold
072-D Robert Riviezzo "Tank Hunter" Jagdpanzer 38(t) Hetzer Gold
075-A Charles Aleshire A New Big Cat in North Africa Gold
103-B William Horn Panther G 9SS Gold
103-C William Horn Hetzer Gold
217-A Rick Stambaugh Panther A Italy Gold
234-A John Bonanni Panther D Gold
234-B John Bonanni Tiger I Gold
304-C Mike Salzano Panzer I Ausf A Gold
001-A Chuck Rothman Pz.Kpfw.III (FL) Ausf. M Silver
015-A Mark Kleinfelter Pz. II L Luchs Silver
037-C keith iehle jagdpanzer IV Silver
047-B Serge Nakhmanson Tauchpanzer III Ausf H Silver
054-A Andy Tedtsen Type 954 Hago Flamethrower Silver
058-A Tony Higgs Panzer III Ausf. N Silver
072-B Robert Riviezzo Panzer III Ausf J, Stalingrad, 1942 Silver
077-A John Smith Type 94 Silver
086-A Dan Feldman Befehls Panther G Silver
086-D Dan Feldman King Tiger Silver
206-A Pascal H Zandi Pz IV Jagdpanzer Silver
208-B Tom Gannon Tiger I Silver
209-B David Showell Stug III ausf G (late), Hungary Silver
210-C Tony Bowery Early Panzer \V J St Lo July 4th Silver
211-C Paul Bornn Elephant Silver
216-B Ian Dow Schlepper LT3-601 Silver
221-A Mark Clabaugh Sd.Kfz.18A Ferdinand Silver
223-B Dave Pross Panther F Factory Prototype, Plywood Turret Silver
234-G John Bonanni MK V Silver
234-I John Bonanni Neubaufahrzeug Silver
251-B Dave Forest Jagdpanzer Silver
253-C Mark Wolf Panzerkampfwagon 3 AUSF L Silver
304-A Mike Salzano Polish TK-3 Silver
021-A Chris Graeter German JagdPanther Bronze
049-B Chris Ekstrom StuG IIIG Bronze
086-B Dan Feldman Panther Ausf G Bronze
210-B Tony Bowery Early Jagdpanther 653rd Heavy Tank Destroyer Battalion Bronze
229-A Gerry Gardnier Panzer IV Bronze
244-B Joe Yeager German Captured T-40 Bronze
245-A Matthew Toms Type 2 Ho-I Bronze
011-C Frank Froment PZ III J No Medal
037-A keith iehle Kursk Tiger 1 No Medal
046-A Timothy Kosak Panzer II Ausf F Afrika Korps No Medal
061-C Georg Eyerman STUG III ausf F/8 No Medal
231-A Joseph Bevans Sturmtiger No Medal

III - Closed Top Tracked Armor 1935-1945 Allied (based on markings)

Basic

Sponsored by The Armor Journal
Reg # Name Entry Medal
247-B Paul Helfrich Marines M4 Sherman Gold
025-A Brian Messier out to pasture Silver

Intermediate

Sponsored by The Armor Journal
Reg # Name Entry Medal
034-B Keith Touchette Relief of Bastogne Gold
038-A Arthur Sekula "Storm on the horizon" Gold
074-D Thomas Ivancso M4A1 Sherman Normandy Gold
082-C Bill Stewart M22 Locust Gold
090-B Hugh Mckenny KVI ekranami Gold
092-A Anthony Leone Matilda—Defiance Gold
227-A Chris Chapman SU- 85m Gold
227-C Chris Chapman CHAR Bis Gold
019-A Joseph Denza M10 Tank destroyer Silver
060-A Claude Moulton T34/76 Model 1942 Silver
062-B Lonny Moyer IS-3, Berlin Victory Parade, September 1945 Silver
070-C Richard Dean Crusader II Silver
070-D Richard Dean Churchill Mk III, 145th Rgmt, 21st Tank Brigade, RRAC, Tunisia 1943 Silver
074-C Thomas Ivancso T-34/76 Mod. 1943 Silver
080-A Lou Ursino M4A3E8 Sherman "Across the Rhine" Silver
082-F Bill Stewart Sherman M4 — Operation Cobra Silver
109-A Mark Lundstrom M4DV Silver
200-B Marc Dupuy Soviet M4A2 Silver
202-B Lyn Cushman Crusader III Silver
227-B Chris Chapman Busted Rusted Dusted M3 Lee Silver
256-A Russell Gosselin Joseph Stalin II Silver
302-A Mickey Bates T-34 Silver
028-D Frank Baehre London's Pink Tank Bronze
029-B Stuart Vandervort M4E8 Sherman Bronze
053-B Russ Hogg Churchill Tank Bronze
057-B Horst Hopf SU-152 Bronze
203-A Derek Gomez M4A2 Bronze

Advanced

Sponsored by The Armor Journal
Reg # Name Entry Medal
001-C Chuck Rothman Valentine Mk IX Gold
001-D Chuck Rothman M4 Sherman, 755 TB, Italy 1943 Gold
026-I James Guld Sherman III Gold
026-L James Guld Sherman V ARV Gold
026-P James Guld Mk VIB Gold
030-B Ashley Abernathy M4 Sherman Gold
052-B Neil Stokes Soviet IS-2 Model 1944 Gold
073-A Frank Blanton Pressed Steel Car Co M4A1 Sherman Gold
084-B Scott Dimmick Cromwell F Gold
103-A William Horn M4 A3 Gold
106-A Chris Lloyd-Staples Sherman Swallow Gold
234-C John Bonanni KV-2 Gold
234-D John Bonanni T-34 Gold
237-B Tim Greeman Sherman II Gold
002-A Mike Petty Objekt 704 (1945) Silver
015-B Mark Kleinfelter ISU-152 Silver
026-H James Guld M5A1 Silver
026-J James Guld Winters Blanket Churchill Silver
026-N James Guld Matilda Crane tank Silver
041-A Brian Fowler M-26 Pershing "Fireball" Silver
049-C Chris Ekstrom A-34 Comet Silver
111-B Ian Candler "Easy 8" Silver
117-B Todd Michalak SU 76i Silver
223-C Dave Pross Russian Churchill Silver
245-B Matthew Toms M4A3E2 Jumbo Silver
253-B Mark Wolf T-34/76 Mod 1943 Silver
006-C John Kirkpatrick Sherman with T26 Turret Bronze
011-F Frank Froment T34/85 Bronze
011-G Frank Froment T34/76 474(R) Bronze
014-C Dan Egan T-34 STZ Bronze
014-D Dan Egan T-34, Polish 2nd Tank Regiment 1944 Bronze
015-C Mark Kleinfelter KV-1 Early Bronze
026-M James Guld A30 Challenger Bronze
035-A Richard Fisher M4A2 Bronze
050-A LaDorr Ingersoll M4A3 1/144 Sherman Bronze
078-C Robert Magina US M4A3 Sherman w 105MM Bronze
221-B Mark Clabaugh British Firefly VC Bronze
229-G Gerry Gardnier British firefly Bronze
239-A BArclay Caras M4 A2 w/ T6 Device Bronze
244-C Joe Yeager Soviet T-50 Bronze
250-B Kevin M Conlon SU -152 Bronze
058-B Tony Higgs M4A3 (105) No Medal
111-C Ian Candler Valentine MKII No Medal

IV - Closed Top Tracked Armor 1946-1990 (based on markings)

Basic

Sponsored by SABOT Publications
Reg # Name Entry Medal
089-B Stuart Kane afv club 1/35 centurion mk.5 w/dozer Silver
089-C Stuart Kane British main battle tank Challenger 1 Mk.3 Silver
089-E Stuart Kane Trumpeter Sweden Strv 103C MBT Silver

Intermediate

Sponsored by SABOT Publications
Reg # Name Entry Medal
028-A Frank Baehre M26 Pershing Gold
066-A Dave Koukol M26 Pershing USMC Inchon 1950 Gold
200-C Marc Dupuy M60A3 Gold
062-A Lonny Moyer ARVN M41A3, South Vietnam, April 1975 Silver
069-A Mike Duguay T-62 Death of a Shelf Queen Silver
104-B Jerry Hendrickson Wild Thing Silver
104-C Jerry Hendrickson M-46-Tiger Silver
027-B Louis Coroso Israeli M-51 June 1967 Bronze
203-B Derek Gomez Polish T-55 Bronze
224-B Dan Brown Magach 3 IDF Bronze
228-B Marco Mendoz M1A1 Abrams Bronze
029-A Stuart Vandervort M-60A1 USMC No Medal

Advanced

Sponsored by SABOT Publications
Reg # Name Entry Medal
016-B Scott Bregi M103 Gold
021-F Chris Graeter British CVR(T) FV107 Scimitar Gold
068-D Dana Sadarananda Israeli Tirian 5 Gold
077-B John Smith PT-76 Gold
107-A Ken Guntin T72-A Russian Tank Gold
112-B Brett Avants Venezuelam AMX-13/90 Gold
251-C Dave Forest T-10M Gold
003-A John Charvat Magach 2 Silver
026-Q James Guld M51 Silver
044-A Kevin Brant FV214 Conqueror Gun Tank Silver
050-B LaDorr Ingersoll US M113A2 Gulf War Armored Car Ambulance Silver
068-B Dana Sadarananda Russian T-55AM Silver
110-A Michael Hutchinson T30- MSRDC Silver
113-A Matthew Pritchett 73 Magach 6 Silver
208-C Tom Gannon Magach GM Tadach Silver
223-D Dave Pross Lebanese Militia Sherman Silver
254-A Mike Trentadue Russian ASU 85 Silver
301-B Richard Marotta Egyptian SU 100 Suez 1959 Silver
037-B keith iehle Bradley at Fort Irwin (1991) Bronze
049-D Chris Ekstrom T-54 Model 1946 Bronze
061-A Georg Eyerman M4 Sherman "Vovo" Bronze
068-C Dana Sadarananda Russian T-55A Bronze
086-C Dan Feldman "Eisenschwein"( Iron Pig) Leopard 2a4 Bronze
102-E Al Bubnis A\mx - 13/75 Bronze
229-D Gerry Gardnier AMX-13/75 (Christian Militia Lebanon) Bronze
229-F Gerry Gardnier Egyptian T-55 Bronze
244-D Joe Yeager BMP-1 Bronze
301-A Richard Marotta Czech VT-34 ARV Bronze
237-C Tim Greeman Israli M113 APC No Medal

V - Closed Top Tracked Armor 1991-Present (based on markings)

Basic

Sponsored by Capital City AMPS, Edmonton Chapter
Reg # Name Entry Medal
089-D Stuart Kane trumpeter m1a1/a2 abrams 5 in 1 Silver
089-F Stuart Kane Academy 1/35 Merkava Mk.IV LIC Silver
247-A Paul Helfrich Leopard 2A5 Silver

Intermediate

Sponsored by Capital City AMPS, Edmonton Chapter
Reg # Name Entry Medal
224-A Dan Brown T90A Tankers Day Celebration Gold
224-C Dan Brown BMPT-7 Terminator Arms Expo Gold
019-C Joseph Denza M1 Abrams Tusk 2 Armor Silver
065-A Ron Hoague Leopard 2A4 Training Maneuver Silver
066-C Dave Koukol Merkava Mk I Silver
116-A Leon M Dorak M88 A1G Silver
200-D Marc Dupuy JGSDF Type 90 Silver

Advanced

Sponsored by Capital City AMPS, Edmonton Chapter
Reg # Name Entry Medal
068-A Dana Sadarananda Kuwati Cheftian Mk.5/5p Gold
068-E Dana Sadarananda Canadian LAV III TUA(Tow Under Armor) Gold
211-A Paul Bornn Type 10 Gold
244-E Joe Yeager 1/72 Bradley M2 Gold
305-A Bill Carls Russian T 90 Cast Turret Gold
003-B John Charvat Merkava Mk 3 Baz Silver
015-H Mark Kleinfelter BMP-3 Silver
021-C Chris Graeter Northern Alliance T-62A Silver
049-E Chris Ekstrom M6 Linebacker Silver
068-F Dana Sadarananda Middle Eastern(Syrian/Iraqi) T-62 ERA Mod 1972 Silver
068-I Dana Sadarananda Azerbaijani T-90SA Silver
084-C Scott Dimmick Ukrainian National Guard T-64BV Silver
115-A Jim Carswell USMC M1 ABV Silver
204-A Allan Crowther Lord Strathconn's Horse Leo CZ Mesas Mineroller Silver
223-E Dave Pross afghan T 62 Silver
229-E Gerry Gardnier Tiran 5 (SLA Militia, Lebanon) Silver
058-C Tony Higgs Leopard 2A4 Bronze
068-H Dana Sadarananda Polish BMP-3 Bronze
232-C Bill Cross M1A2 Sep Tusk Bronze
241-F Peter Espasa T-14 Armata Bronze

VI - Open Top/Open Hatches AFVs with interiors & halftracks - All eras

Basic

Sponsored by Larry Starling
Reg # Name Entry Medal
025-B Brian Messier Veterans memorial park Gold
258-A Anthony Porcaro Repurposed but forgotten Gold
025-D Brian Messier Pain in the A** Bronze

Intermediate

Sponsored by Larry Starling
Reg # Name Entry Medal
018-A Marc Bourque Sd.Kfz.124 Wespe Gold
032-B Bill McAllister FT-17 Gold
066-B Dave Koukol M10 at Normandy Gold
070-F Richard Dean “We Need A Bigger Bridge” Gold
081-E Robert DeMaio Germann Sd.Kfz. 7/2 Armored Cab w/3.7cm Flak Gold
085-C Mark Norman Centaur IV Hunter Gold
090-C Hugh Mckenny Winter Wirbelwind Gold
092-D Anthony Leone Geschutzwagon Gold
200-E Marc Dupuy Komatso G40 Gold
219-A Peter Haring Sd.Kfz.9 German 18 ton Heavy Half-Track Gold
230-A Erik Roberson Pz III LRRP Gold
032-C Bill McAllister Mark V Silver
069-B Mike Duguay Stuka zu Fus Silver
080-C Lou Ursino M10 Tank Destroyer Silver
081-D Robert DeMaio US M40 SPG Silver
085-B Mark Norman Sherman M4 Silver
233-A Peter Haring Pz Kfa III Ausf, (TP) Silver
256-B Russell Gosselin H39 Geschutzwagon Silver
032-A Bill McAllister FT-17 Bronze
053-C Russ Hogg M 113 Bronze
053-D Russ Hogg Hannomag Sd.Kfz. 251/1 Bronze
081-C Robert DeMaio US T19 M3 Halftrack w/105mm Gun Bronze
202-C Lyn Cushman Bison II Bronze

Advanced

Sponsored by Larry Starling
Reg # Name Entry Medal
016-D Scott Bregi 9K33 Osa (SA-8 Gecko) Gold
020-C Thomas Faith RSO & Kitchen Gold
021-B Chris Graeter M113 ACAV Gold
026-D James Guld M3/75 Gold
026-K James Guld Archer SPG Gold
049-F Chris Ekstrom FV432 Mortar Carrier Gold
075-C Charles Aleshire Sunflower Surprise, Soviet ZiS-30, Ukraine 1941 Gold
117-A Todd Michalak Pz Kpfw IV Aus P H Germany 1945 Gold
201-A Merrick Johnston US Army D-7 Bulldozer Gold
215-B Peter Dawson AS- 42 Sahariana Gold
234-H John Bonanni Marder III Gold
239-B BArclay Caras LVT-2 Doodlebug Gold
305-B Bill Carls BTR-80 Conflict in Afgahnistan Gold
004-B Michael Del Vecchio M578 ARV in MERDC Silver
015-G Mark Kleinfelter SdKfz 250/11 with 2.8cm s. Panzerbuechse 41 Silver
016-A Scott Bregi ZSU-23-4V1 "Shilka", "Polish Hussars" Silver
026-E James Guld T19 Silver
026-F James Guld T17E2 Silver
031-A Bill Schmidt USMC D9R Bulldozer Silver
071-A Scott Taylor Sd.Kfz. 7/2 Silver
208-A Tom Gannon M50 APC Silver
223-F Dave Pross Geschutzwagen 21 cm morsor Silver
237-E Tim Greeman M3 75mm HMC Silver
301-C Richard Marotta Israeli Nagnashot APC Early 1980s Silver
305-C Bill Carls BMP 2 Conflict in Ukraine Silver
063-A Charles Willis NVA Double Play - Twin 57mm Self-Propelled Anti-Aircraft Gun Bronze
232-B Bill Cross Bagdad Busker Bronze
237-D Tim Greeman M7 Priest HMC Bronze
241-B Peter Espasa M1 Combat car 1938 Bronze
244-F Joe Yeager Z15 30 Bronze
006-D John Kirkpatrick Archer 17 Pounder No Medal
031-D Bill Schmidt M7 Priest Mid-prodoction No Medal

VII - Wheeled Vehicles and Armored Cars - All eras

Junior

Sponsored by Patrick Keenan/WarWheels.net
 
There are no entries to display for this skill level.

Basic

Sponsored by Patrick Keenan/WarWheels.net
Reg # Name Entry Medal
025-C Brian Messier Supply Stop Gold
089-A Stuart Kane Academy 1/35 M151A1 Shmira Silver

Intermediate

Sponsored by Patrick Keenan/WarWheels.net
Reg # Name Entry Medal
034-C Keith Touchette M38A1C W/106mm RR Gold
081-F Robert DeMaio US 2 1/2 Ton 6x6 Cargo Truck Gold
083-A Mark Minnis Prince Edward Island Regiment Iltis Gold
219-C Peter Haring AEC "Dorchester" Under New Management Gold
224-D Dan Brown German Famo and Tank Transporter w/ Wirblewind Gold
228-A Marco Mendoz 3T6 Hispano Suza Gold
040-A Marc Dupont das auto Silver
053-E Russ Hogg Armored Car Wz.34 Silver
065-B Ron Hoague Canadian LAV III in Afghanistan Silver
066-D Dave Koukol US Army Air Forces 1940 Ford Staff Car Silver
066-E Dave Koukol SdKfz 222 Silver
070-E Richard Dean Sdkfz 222 Silver
074-A Thomas Ivancso BM-21 "Grad" Multiple Launch Rocket system Silver
074-E Thomas Ivancso 60mm Mortar Carrier (4x4) AML-60 in Spanish Marine Corp Markings 1975 Silver
091-B Court Hughes Willys Jeep Silver
200-F Marc Dupuy Quad Tractor Silver
214-A John Barnicoat Kraz 260 Silver
214-C John Barnicoat Sd.Kfz.222 Leicht Panzerspawagen Silver
235-A Joe Szczygiel Panda M-ATV Silver
019-E Joseph Denza British 7 ton armored car Bronze
029-C Stuart Vandervort Gun Truck Bronze
090-D Hugh Mckenny Sd.kfz 232 Crimea Bronze
116-B Leon M Dorak BTR - 70 Early Addition Bronze

Advanced

Sponsored by Patrick Keenan/WarWheels.net
Reg # Name Entry Medal
015-D Mark Kleinfelter ASLAV-25 Afghanistan Gold
016-C Scott Bregi M27 Bomb Service Truck Gold
026-R James Guld Operation Caravan Gold
030-C Ashley Abernathy CCKW Maintanance Hoist Truck Gold
030-D Ashley Abernathy CCKW USAAF Fuel Service Truck Gold
031-B Bill Schmidt Polish 152mm ShkH DANA cz.77 Gold
047-A Serge Nakhmanson Sd.Kfz. 222 Gold
051-B Harvey Low Eastern Front Sahariana Gold
073-B Frank Blanton 'Kitchen Duce' CCKW 6X6 Kitchen Truck Gold
106-C Chris Lloyd-Staples Kleine Feldkuche Gold
107-B Ken Guntin Mungo German Truck Gold
107-C Ken Guntin Ural 4320 Russian Tank Gold
201-B Merrick Johnston Case UAI Tractor Gold
205-A Mark Cooper Guy Mk I Gold
209-D David Showell Airborne Jeep Gold
210-A Tony Bowery CCKW "End of the Eagle" Germany Spring 1945 Gold
211-B Paul Bornn Japanese Light Armoured Truck Gold
215-A Peter Dawson Skoda PA- II Turtle Gold
221-C Mark Clabaugh Autobunda AB40 Ferroviaria Gold
222-B Hugh Dyarman Egyptian Saladin MK2 (GDayWar) Gold
236-A Chad Bowser Krupp Protze Gold
239-C BArclay Caras Terrapin MK 1 Gold
250-C Kevin M Conlon Auto Blinda AB - 41 Gold
001-B Chuck Rothman AMX-10RCR Silver
002-C Mike Petty ARC Clubmobile 1944-1945 Silver
006-B John Kirkpatrick Dodge M37B1 Weapons Carrier Silver
009-A scott conner Schwerer Panzerfunkwagon Sd. Kfz. 263 8-Rad Silver
026-C James Guld C15A with Breda Silver
035-B Richard Fisher Mack AC Bulldog Silver
045-A Andrew Fulcher CCKW 2&1/2T "Deuse" Water Tanker Silver
046-C Timothy Kosak BTR-40 Silver
049-G Chris Ekstrom British 7 Ton Armored Car Mk. IV Silver
106-D Chris Lloyd-Staples Gaz Ambulance Silver
217-B Rick Stambaugh M706 720th MP Bn Silver
222-A Hugh Dyarman Krupp Raumers Silver
223-G Dave Pross Uzbek BTR 80 Silver
234-K John Bonanni Sd.Kfz. 232 Silver
237-F Tim Greeman C15A Chevy w/Breda Gun Silver
244-G Joe Yeager Gr. Schwimmwagen Silver
254-B Mike Trentadue Long Range Desert Group Silver
257-A Jody Kelm M114 HMMWV Silver
011-B Frank Froment German Opel Blitz Holzgas Bronze
050-C LaDorr Ingersoll LAV-25 USMC Bronze
068-G Dana Sadarananda USMC LAV-A2 Bronze
078-A Robert Magina US 2.5 Ton Cargo Truck Bronze
216-A Ian Dow BTR-60 Bronze
046-B Timothy Kosak Centauro B1 Early (1st Series) ROMOR No Medal

VIII - Ordnance (with prime movers in travel) - All eras

Basic

Sponsored by Mike Delvecchio
Reg # Name Entry Medal
025-E Brian Messier Pak hammer Gold
238-B Tim Rothenberger SIG-33 Silver

Intermediate

Sponsored by Mike Delvecchio
Reg # Name Entry Medal
018-B Marc Bourque Le.FH 18 10.5cm Field Howitzer Gold
034-D Keith Touchette GMC Bofors Truck Gold
066-F Dave Koukol No. 27 Limber Gold
081-G Robert DeMaio German K5 (E) Leopold RR Gun Gold
200-G Marc Dupuy Morser Karl on Rail Cars Gold
213-A Rob Teubert Morser Karl-Gerat 040 Gold
019-B Joseph Denza Long Tom Silver
034-A Keith Touchette M101 105mm Howitzer Silver
053-F Russ Hogg Truck and gun Krupp Protz Kfz.69 and 3.7cm Panzerabwehrkanone Silver
074-B Thomas Ivancso M102 105mm Howitzer Silver
081-H Robert DeMaio German 8.8cm Flak 37 Silver

Advanced

Sponsored by Mike Delvecchio
Reg # Name Entry Medal
011-D Frank Froment German Skoda 30.5 M1916 Siege Howitzer Gold
015-F Mark Kleinfelter Pak 43/41 Gold
020-A Thomas Faith 7.5 cm infantry Kanone Gold
024-A steven andreano 15cm sIG 33 Gold
024-B steven andreano 21cm Mrs 16 Gold
031-C Bill Schmidt German WWII 21cm Morser 18 Gold
075-E Charles Aleshire British 8 inch Heavy Gun Mk II Gold
221-E Mark Clabaugh Soviet 122mm Corp Gun M1931/37 Gold
004-A Michael Del Vecchio M101A1 105mm Howitzer Silver
006-E John Kirkpatrick U.S. Army 40mm Bofors Gun pulled by a D7-M1 Tractor Silver
020-B Thomas Faith 15 CWT & BOFORS Silver
024-D steven andreano Zpu-4 Captuered PLO gun Silver
026-O James Guld 17 lber Pheasant Silver
033-A Kurt Laughlin M1936 76mm Divisional Gun (F-22), 1941 Silver
049-H Chris Ekstrom 40mm Bofors Silver
075-B Charles Aleshire Patriot PAC 3 M901 Missile Launcher - Iraq 2003 Silver
222-C Hugh Dyarman German 35.5 CM Haubetze M1 Silver
223-H Dave Pross 21 cm Morser Silver
244-H Joe Yeager 88 mm Pak 4-3 Silver
253-A Mark Wolf 2cm Flack 38 Silver
024-C steven andreano 37mm AT Gun USMC "Tall shield Bronze

IX - Major Conversions (INT & ADV ONLY)

Intermediate

Sponsored by Brian Messier
Reg # Name Entry Medal
083-C Mark Minnis M113 ADATS (Air Defence Anti Tank) Gold
022-A John Ratzenberger GMC 2-1/2 M16A1 Machine Shop, Load A Silver
081-I Robert DeMaio US 5 Ton Quad 50 Truck Silver
091-A Court Hughes M4A3E2 Sherman Jumbo Silver
214-B John Barnicoat Bergepanzer 38(T) Recovery Vehicle Silver

Advanced

Sponsored by Brian Messier
Reg # Name Entry Medal
013-A Mark Glidden USMC Assault Breacher Vehicle Gold
222-D Hugh Dyarman Panzer III Umstellung Auf Einenklau Gold
234-J John Bonanni Dorchester Gold
239-D BArclay Caras KhTZ 16 Gold
006-A John Kirkpatrick U.S. T43 Heavy Tank Prototype Silver
024-F steven andreano USMC 107mm Howtar Silver
061-B Georg Eyerman MK II Heavy tank "Lusitania" Silver
237-H Tim Greeman Sherman/AMX Hybrid Silver
244-I Joe Yeager German T-20 w/37 mm Pak 35/36 SP|G Silver
241-E Peter Espasa Panzer IV 3rd P3 Div. 1942-43 No Medal

X - Scratchbuilt (INT & ADV ONLY)

Intermediate

Sponsored by Pete Gay
Reg # Name Entry Medal
109-B Mark Lundstrom Warhammer Assault Tank Gold
083-B Mark Minnis KFOR AVGP Grizzly Silver
104-A Jerry Hendrickson Hetzer D Silver

Advanced

Sponsored by Pete Gay
Reg # Name Entry Medal
006-G John Kirkpatrick Combat Pigeon Loft Gold
051-A Harvey Low Japanese Combat Engineering Vehicle Gold
049-I Chris Ekstrom Alvis Stalwart Mk. II Silver
244-J Joe Yeager Wood Ammo Trailer Silver

XI - Figures

Junior

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Basic

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
076-B Joseph McDaniel WW II German Infantryman Silver

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
027-D Louis Coroso Taisho Gold
220-A Mike Hilleary German Fallshirmjaeger Gold
220-B Mike Hilleary 82nd AirBorne Trooper Gold
220-C Mike Hilleary German Panzer Grenadier Gold
220-D Mike Hilleary USMC Scout Sniper Gold
220-E Mike Hilleary U|S Big Red One Gold
220-F Mike Hilleary Hitler Jugend in Normandy Gold
027-A Louis Coroso Princess Patricia's Canadian Light Infantry 1914 Silver
028-B Frank Baehre Stormin' Norman Silver
038-C Arthur Sekula "Dear Wolfgang" Silver
055-B Harry Crossley Russian Tank Lieutenant Silver
055-E Harry Crossley 9th SS Panzer Hauptman Silver
220-G Mike Hilleary British 3rd Division Sword Beach Silver
029-G Stuart Vandervort German Trooper Bronze
055-A Harry Crossley Stormtrooper Bronze

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
087-B Greg Hanchuk BMP-1 Driver Gold
102-A Al Bubnis B-17 Gunner Gold
112-D Brett Avants SAFS Snowman Gold
112-E Brett Avants Specter Gold
244-K Joe Yeager CBR Figure Desert Stormf 120 mm Gold
008-A Thomas Borreli German Fallschirmjager Silver
041-C Brian Fowler Tarawa Marine Silver
084-A Scott Dimmick 101st Airborne bust Silver
102-B Al Bubnis Bengal Silver
102-C Al Bubnis 101st Space Borne Silver
108-B Kim Taylor 8th Army Soldier Silver
242-A Tony Rivera WW II US Tanker Silver
242-B Tony Rivera WWI PFC Pilot Silver
257-C Jody Kelm Colonial Fifer Silver
301-D Richard Marotta Italian Paratrooper, North Africa 1942 Silver
303-D Richard Dana Kuchta The Harvester Silver
257-B Jody Kelm The Young Lion Bronze

XII - Dioramas

Junior

Sponsored by AMPS Vermont
 
There are no entries to display for this skill level.

Basic

Sponsored by AMPS Vermont
Reg # Name Entry Medal
076-A Joseph McDaniel Fear, Humanity, and War! Gold
246-A Rich Thacker Idle Time Gold

Intermediate

Sponsored by AMPS Vermont
Reg # Name Entry Medal
055-D Harry Crossley Bedouin Encounter Gold
218-B Robert Gamba Omaha Beach 1944 - 29th inf Gold
028-C Frank Baehre A Welcome Break from the Dry Season Silver
038-B Arthur Sekula "Lucky shot" Silver
057-A Horst Hopf GOODBYE TRANSYLVANIA Silver
070-H Richard Dean “Allons’y” Silver
105-A Conor Mullin A Cruel Spring Solstice - Pomerania, 1945 Silver
029-F Stuart Vandervort Trench Warfare Bronze
053-H Russ Hogg Scramble to defend Germany with rag tag units No Medal

Advanced

Sponsored by AMPS Vermont
Reg # Name Entry Medal
026-B James Guld Final Push Gold
056-A Kirk Figard Sherman M4-Dragon - Kit #6511 Gold
252-A Jerry Rutman Escape From Falaise Gold
024-E steven andreano Wooden tanks 800 yds! Silver
026-A James Guld Pied Piper Silver
041-B Brian Fowler Cover us Comrades Silver
048-B Robert Burik Communism Stops Here: Operation Urgent Fury 1983 Silver
223-I Dave Pross Affghan Scavenger Hunt Silver
252-B Jerry Rutman Trouble at Trois Ponts Silver
304-B Mike Salzano Waiting for the Invasion Silver
024-G steven andreano Another Late Snow Bronze
108-A Kim Taylor Withdrawal Under Fire Bronze
209-A David Showell Lost on the Steppe Bronze
102-D Al Bubnis Bloody Ell No Medal
232-A Bill Cross Sasy Company No Medal
244-L Joe Yeager 15cm Nebelwerfer 41 Crew Preparing for a Fire Mission No Medal
249-A Stan Kurcz Iwo Jima No Medal

XIII - Vignettes

Basic

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Intermediate

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
070-G Richard Dean “Lost and Found” Gold
053-G Russ Hogg Strafing German Armor Kommandowagen, Pz.III Ausf. F, Platformwagen, Gondola Silver
055-C Harry Crossley Keep 'Em Rolling Silver
065-C Ron Hoague 'Not again!' - Panther breakdown, Kursk, 1943 Silver
082-E Bill Stewart Free French M3A3 —1st Morocco Cavalry, 2nd Armored Division Silver
212-B Peter Smey hENSCHELS tIGER h2 Silver
029-E Stuart Vandervort Relaxing in the Trenches No Medal

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
002-B Mike Petty Old Soldiers Gold
005-B Dana Smith Muddle Through Gold
008-C Thomas Borreli German 75mm gun Fallschirmjager crew Gold
015-E Mark Kleinfelter "Flying Kiwi" LRDG Chevy Truck Gold
021-D Chris Graeter "Baghdad Bound", US M1A1 Abrams Gold
041-D Brian Fowler Desert Rat Gold
087-A Greg Hanchuk Purgatory- New Years Eve Assault on Grozny Gold
112-A Brett Avants Krote on Patrol Gold
252-C Jerry Rutman Night Attack- Saint Edward Gold
254-C Mike Trentadue "Tell it to Hanoi" M48 A3 med B USMC Gold
005-A Dana Smith Down In The Dumps Silver
008-B Thomas Borreli Clyno Vickers motorcycle MG combo Silver
014-A Dan Egan IS-2, Germany 1945 Silver
078-B Robert Magina Ardennes Cold 1944 Silver
106-B Chris Lloyd-Staples Tetratch Silver
112-C Brett Avants Jumbo Sherman at Break Silver
114-A James Wolfe Diorama without a story Silver
209-C David Showell Pulling Back Silver
223-J Dave Pross Israeli Tiran 4 Knocked out Silver
229-C Gerry Gardnier Cease Fire, Suez Canal Silver
244-M Joe Yeager 75mm 1eFH18 and Crew Silver
252-D Jerry Rutman Desperation at LeGleize Silver
252-E Jerry Rutman When in Doubt, Attack Silver
048-A Robert Burik When Does It End? Bronze
241-C Peter Espasa The Lost Boys 1945 Bronze
241-D Peter Espasa The Last Stand HG div 1945 Bronze
006-F John Kirkpatrick Cornfield Retrieval No Medal
114-B James Wolfe Hour of Backstroke Break War No Medal
229-B Gerry Gardnier North Africa 1941 No Medal

XIV - Fictional, Futuristic or Proposed Vehicles

Basic

Sponsored by Frank Froment
 
There are no entries to display for this skill level.

Intermediate

Sponsored by Frank Froment
Reg # Name Entry Medal
200-H Marc Dupuy Ma K SAFS Gold
069-C Mike Duguay Gans 'Battle Frog' Silver
104-D Jerry Hendrickson P-1000 Ratte Silver
109-C Mark Lundstrom Nachtjagdspinner Panzer Silver

Advanced

Sponsored by Frank Froment
Reg # Name Entry Medal
221-D Mark Clabaugh German E-10 Gold
234-E John Bonanni Minenraumer Gold
250-A Kevin M Conlon JS -3 What if? Gold
014-B Dan Egan ISU-152-2 Silver
021-E Chris Graeter Camelflage Silver
112-F Brett Avants Archelon Silver
222-E Hugh Dyarman 28 CM Sturmmorser 38D Silver
223-K Dave Pross E-79 Unpainted Factory Prototype Silver
234-F John Bonanni Panther Heimdall Silver
244-N Joe Yeager "Paper Panzer" SdKfz 251/23 Silver
237-I Tim Greeman Spinne (Spider) light panzermech Bronze
011-A Frank Froment German E-50 No Medal

XV - Juniors

Junior

Sponsored by Brian Messier
Reg # Name Entry Medal
067-C Camden Koukol German Truck Gold
225-A Conrad Chapman Mark I Dragonfly Gold
248-A Zack Kennedy Peugeot P4P IFOR Gold
067-A Camden Koukol M10 IIC Achilles Silver
067-B Camden Koukol Dingo Mk II Silver
067-D Camden Koukol VW Staff Car Silver
067-E Camden Koukol Austin Tilly RAF Silver
067-F Camden Koukol Panther Ausf. D Silver
101-A Ben Vandervort M1A2 Tusk 2 Silver
101-B Ben Vandervort Renault FT Silver
248-B Zack Kennedy AMX 13/105 Dutch Army Silver

XVI - Masters

Master

Sponsored by Panzer Concepts
Reg # Name Entry Medal
017-A David Vickers Sickening Silence Gold
017-B David Vickers Afrikacorps Panzer II, Ausf F Gold
023-A Michael Roof Soviet T-44 Medium Tank Gold
023-B Michael Roof "The Cuppa Before the Storm" Loyd Carrier with 6pdr AT Gun, Villers-Bocage, 13 June 1944 Gold
088-A Jason Jennings Nagmachon No Medal
088-B Jason Jennings M110A2 Desert Storm No Medal
243-A Mike Siggins King of the Hill No Medal
243-B Mike Siggins The Rambo Shot No Medal
243-C Mike Siggins P2KW IV No Medal
243-D Mike Siggins T92 290mm HMC (in process) Display Only model No Medal
300-A John Kesner Pak 44 No Medal
300-B John Kesner Marder I No Medal

XVII - Display Only

Junior

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Basic

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Intermediate

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.

Advanced

No sponsor
Reg # Name Entry Medal
041-E Brian Fowler KV-VI Behemoth No Medal
064-A Jonathan Gibson IDF Shot KAL: Yom Kippur War, October/1973 No Medal
114-C James Wolfe DISPLAY ONLY New Prophet from the East No Medal
208-D Tom Gannon Tamar - 2nd Israeli Sherman No Medal
303-A Richard Dana Kuchta On Deadly Ground No Medal
303-B Richard Dana Kuchta The Last Tiger No Medal
303-C Richard Dana Kuchta Harvest of Souls No Medal
303-E Richard Dana Kuchta The DevilsOrchard No Medal
303-F Richard Dana Kuchta Totenkopf Gambit No Medal
303-G Richard Dana Kuchta Bases loaded- Full Count No Medal

Master

No sponsor
 
There are no entries to display for this skill level.