AMPS is all about armor modeling and the preservation of armor and mechanized heritage.

AMPS 2019 International Convention
Thu May 9, 2019 to Sat May 11, 2019
Buffalo Grand Hotel (formerly the Adam's Mark Hotel), Buffalo, NY

About the Show

Greetings fellow AMPS members. After a yer long preparation, the Bufflo Chapter and the AMPS Planning Committee delivered a smooth sailing International Convention in 2019. The entire event, including venue setup and registration (pre and on-site) all went off without a hitch. We event had great weather while the show was on!

The convention hosted 158 modelers and over 100 additional attendees. Special recognition goes out to our 2nd VP (International) Chris Lloyd-Staples and the arrival of a great number of our international members. My congratulations go out to all the medalists and special award winners who made the awesome contenst display possible. Congratulations are also in order for the gold medalists who advanced to the next skill level, especially Scott Bregi, our latest AMPS Master, who won the Judges' best of Show with his 9K35 Strela-10.

A big thank you to all the vendors who bought tables in the vending areas. The selection of goods was outstanding. Kudos also to the buffalo Grand Hotel for hosting the event and the hospitality of local busniesses (Pearl Street Brewery, Section 8 Hobbies) in the Buffalo-Niagara Region.

Finally, I want to thank those who sponsored our contest categories and special awards. Nothing brings me more jpy than watching the list of sponsors grow each year.

While we are gratified with the positive feedbacks received, we can always do better. Peter Espada and the Harrisburg Cre would really appreciate any advice offered to help prepare for the 2020 convention in Camp Hill, PA. Please post you recommendations in the discussion boards on AMPS website as you think of them.

In the famous words of Mike Memmo... "it's all about the models, baby!!!". Thanks again!

Tom Faith
2019 Show Chair

 Contest Results

Best Of and Theme Awards

Best Commonwealth

Sponsored by AMPS Toronto, AMPS Toronto

Winner: Scammell Pioneer Recovery Tractor - 1CACR by Christopher Johnson

Best Russian/Soviet

Sponsored by Peel Scale Modelers/AMPS F.F.Worthington, AMPS Vermont

Winner: 9K35 Strela-10 by Scott Bregi

Best German

Sponsored by Minuteman AMPS

Winner: PzIV.J by Dustin Dias

Best United States

Sponsored by AMPS Central VA, Minuteman AMPS

Winner: Case VAI tractor with Twin Draulic loader by Merrick "Mac" Johnston

Best Small Army

Sponsored by Sooner AMPS, AMPS Upper Valley Model Club

Winner: Israeli M60 by Joe Koenig

Best Figure

Sponsored by AMPS Buffalo, Brandon Herrick

Winner: 6TH ARMORED DIV TANKER BUST by BRETT AVANTS

Best Junior

Sponsored by Chuck Willis, Eric Choy (Boresight Chief Editor)

Winner: STUPA TRASH PANDA by CONRAD CHAPMAN

Best Vignette

Sponsored by AMPS Central Maryland, Brandon Herrick

Winner: LRD G by Mike Trentadue

Best Diorama

Sponsored by AMPS Albany, AMPS Upper Valley Model Club

Winner: Unwelcome Guests by Bart Campbell

Andy Smith Best Basic Model

Sponsored by Mike Petty, Scott Conner - AMPS 2nd VP, Central US Region

Winner: Churchill Crocodile by Camden Koukol

Best Master

Sponsored by Mark Corbett, Brandon Herrick

Winner: snow rollers by Dan Tisoncik

Best Braille Scale

No sponsor

Winner: British 15” Siege Gun, Western Front World War I by Chuck Aleshire

John C. Browning Memorial Best Wheeled Vehicle

No sponsor

Winner: Scammell Pioneer Recovery Tractor - 1CACR by Christopher Johnson

George Edgehill Memorial Best Special Forces Award

No sponsor

Winner: LRD G by Mike Trentadue

David Harper Best Marine Corps Armor

No sponsor

Winner: M-26 Pershing, Korea by Rick Stambaugh

Richard Sullivan (R&J Enterprises) Memorial Best Brummbar Award

No sponsor

Winner: BRUMMBAR by John Bonanni

Theme Award

Sponsored by Wright Field Scale Modelers, Sean McAndrews

Winner: Panther Ausf A - Early - Panzer Group Bäke by Bart Campbell

Peoples Choice

Sponsored by Brian Messier-AMPS Secretary, Brandon Herrick

Winner: LRD G by Mike Trentadue

Dave Lockhart Judges Best of Show

Sponsored by AMPS, AMPS

Winner: 9K35 Strela-10 by Scott Bregi

I - Closed Top Tracked Armor to 1899-1934 (based on markings)

Basic

Sponsored by AMPS Central VA, Robert Teubert
 
There are no entries to display for this skill level.

Intermediate

Sponsored by AMPS Central VA, Robert Teubert
Reg # Name Entry Medal
116-A KEVIN COOK RENAULT FT-17 FRENCH MARKFINGS Gold
134-D PHIL PUCHER MARK I Gold
106-C BERNARD BLONSKI FRENCH SAINT CHAMOND Silver
116-B KEVIN COOK LE TIGRE FRENCH FT-17 Silver
116-C KEVIN COOK WOTAN STURMOANZERWAGEN A7V Bronze
155-B Graham Holmes Whippet Bronze
019-A Lawrence Lawler M1A1 Abrams TUSK I, Iraq, 2008 No Medal

Advanced

Sponsored by AMPS Central VA, Robert Teubert
Reg # Name Entry Medal
002-D Mike Petty British Medium Mark A Whippet, Ireland 1919 Gold
051-A Barclay Caras Vezdekhod Gold
083-A Tim Greeman Semovente 105/14 de Renault FT-17 Gold
142-A Chris Green Mk A Whippet Gold
006-F Frank Froment British MK IV Silver
037-A Rob Teubert British Mark I male Gaza modifications Silver
070-A Christopher Johnson CANTANKEROUS - 1st Canadian Tank Battalion Silver
111-B Dave Showell Russki Reno - Waiting for the Parade Silver
034-A Richard Craig FT-17 Bronze
034-B Richard Craig St Chamond Bronze

II - Closed Top Tracked Armor 1935-1945 Axis (based on markings)

Basic

Sponsored by Chuck Aleshire, AMPS 2VP Midwest Region, Robert Teubert
Reg # Name Entry Medal
022-B Nick Butta Panther A Gold
026-A Nate Wise Finnish BT-7, Winter War Gold
103-A Brandon Herricle Out of Fuel, Out of Time Gold
102-C MICHAEL SZADEK TAMIYA JEEP & TRAILER WHEELED VEHICLES Silver
022-A Nick Butta King Tiger Bronze

Intermediate

Sponsored by Chuck Aleshire, AMPS 2VP Midwest Region, Robert Teubert
Reg # Name Entry Medal
092-B Dan Feldman Panther G Gold
108-B THOMAS GORMAN DAK PANZER IN THE SAND Gold
108-C THOMAS GORMAN THE OTHER TIGER ACE WILL FEY Gold
150-D Kevin Kelly King Tiger Gold
045-A Mikkel Petrich Bergetiger Silver
084-C Joseph McDaniel Stug III O-Series Silver
092-A Dan Feldman Panther Ausf G Silver
108-D THOMAS GORMAN NORTH AFRICAN CAT Silver
117-A LYN CUSHMAN PANZER II "LUCHS" Silver
128-A Paul Slattery Sturmgeschutz III - STUG Silver
149-B Chris Jones 1946 Hetzer Silver
150-B Kevin Kelly Sturmtiger Silver
044-D Richard Berdan Where Are the Russians? Bronze

Advanced

Sponsored by Chuck Aleshire, AMPS 2VP Midwest Region, Robert Teubert
Reg # Name Entry Medal
011-A Scott Conner Winter StuG Gold
016-C Daniel Rothenberger Jr Boxenstopp Gold
018-A Ashley Abernathy T26 Model 33 Gold
030-B Tim Howell "Befehls Panzer" Tiger Mk.VI Ausf E. Mid Production Gold
032-B Dustin Dias Jagdtiger Gold
034-I Richard Craig Tiger I Mid Production Gold
048-D Rock Marcone M13/40 Gold
066-A Sylvain Couture Jadgpanzer IV L/70 Gold
068-I Dana Sadarananda Tiger I Gold
070-C Christopher Johnson Panther Ausf. D, 51st Abteilung, 39th Panzer Regiment, Kursk, 1943 Gold
071-A Joe Koenig Brumbar Gold
081-B John Bonanni BRUMMBAR Gold
081-C John Bonanni PANTHER G Gold
081-D John Bonanni PZ IV Gold
081-I John Bonanni PANTHER G Gold
094-A Scott Hoffland Tiger I Gold
129-A DAVE FOREST STUG IIIB Gold
129-B DAVE FOREST PANTHER D Gold
138-A Dave Price Hetzer Gold
143-D Mark Clabaugh German King Tiger - 316 FKL Pz. Koup Gold
156-B Mike Trentadue Panzer IV J Gold
005-D Chuck Aleshire StuG III, Russia 1943 Silver
006-A Frank Froment Panzer 38(t) Silver
006-C Frank Froment King Tiger Silver
032-A Dustin Dias PzIV j Silver
034-D Richard Craig Elefant Silver
049-B Henry Milton FlakPanther 20mm Flakvierling Mg151/20 Silver
051-G Barclay Caras Type 3 Ka Chi Silver
064-A David Pross Tiger II with Octopus Camouflage Silver
067-B Vincent D'Alessio Desert Bound Panzer IV Ausf. F2 Silver
074-A Pierre Salazar Panther D - 51st Battalion, 39th Panzer Regiment, 10th Panzer Brigade, 11th Panzer Division Silver
083-B Tim Greeman Hetzer Silver
089-C Michael McElhaney Panzer IIIL sPzAbt 501 Silver
111-C Dave Showell Panzer IIJ VK 16-V1 Silver
114-A PETER ESPADA M13-40 Silver
127-A TOM GANNON STURMGESCHUTZ III G Silver
133-E Mark Wolf Stug. 3AusF G Silver
138-B Dave Price M13/40 Silver
140-B Mark Norman Panzer IV Ausf. D Silver
153-A JUSTIN SCZEPCZENSKI PANZER III TO THE EAST Silver
153-B JUSTIN SCZEPCZENSKI STUG III AUSF.A. STUG IN FRANCE Silver
153-C JUSTIN SCZEPCZENSKI PANTHER AUSF.D. Silver
037-B Rob Teubert Befhels Panther G Bronze
046-A Alan Crockett Kharkov Tiger Bronze
047-A Ron Hoague Sturmgeshutz III G Bodo Spranz Bronze
047-E Ron Hoague Panzer IVG, 1st SS Pz Div Leibstandarte, Kharkov 1943 Bronze
048-A Rock Marcone Jagdtiger with Porsche Suspension. Bronze
048-B Rock Marcone King Tiger Hungry 1945 Bronze
058-A Dave Koukol Japanese Type 94 Tankette Bronze
067-A Vincent D'Alessio Vorpanzer Panzer IV Ausf.E Bronze
081-G John Bonanni JAGDPANZER L70 Bronze
085-E Aaron Kuck King Tiger - Late Model Bronze
122-B GERRY GARDINER SEMOVENTE M40 Bronze
130-C SANDY MCRORIE STUG IIIB Bronze
144-A William Horn Stu H 42 Bronze
013-C Scott Withers The Unicorn - Henschel Jagdtiger with Zimmerit No Medal
013-D Scott Withers Elefant 501 No Medal
013-F Scott Withers Mighty Maus No Medal
013-G Scott Withers Land Wasser Schlepper - Early Version No Medal
023-A Charles Willis Panzer IV Russia Spring 1944 No Medal
052-A Dan Drake Panther Ausf. F No Medal
122-A GERRY GARDINER TIGER 1 No Medal
122-C GERRY GARDINER PANTHER G No Medal

III - Closed Top Tracked Armor 1935-1945 Allied (based on markings)

Basic

Sponsored by AMPS Chicagoland, Robert Teubert
Reg # Name Entry Medal
026-B Nate Wise KV-1 Gold
093-C Troy Fritz US Army M26 Pershing WWII Crossing Remagen Bridge Gold
059-A Camden Koukol Churchill Crocodile Silver
059-B Camden Koukol M-26 Pershing Silver
060-A William Ervin 192nd tank battalion retreat to Bataan peninsula late December 1941 Silver
093-D Troy Fritz SU-100 Crossing the Railroad Tracks into Germany Silver
126-A TIM ROTHENBERGER ISU-152 Silver
146-B STEVEN SANDERS T-34/7B Silver
157-A Stephen Bates M5 Stuart Bronze

Intermediate

Sponsored by AMPS Chicagoland, Robert Teubert
Reg # Name Entry Medal
045-B Mikkel Petrich KV-1 Model 1942 Lightweight Cast Turret Gold
062-A John Barnicoat SU-122 Gold
150-C Kevin Kelly Stuart Gold
155-A Graham Holmes BT 7 Gold
044-C Richard Berdan I Hear You Now Silver
092-C Dan Feldman M4A3E8 Silver
128-D Paul Slattery JSU-15Z Howitzer Silver
150-A Kevin Kelly Matilda II Silver
054-C Paul Helfrich Sherman Mk. V Tulip Bronze
076-C Michael Reeves Winter is Coming Bronze
084-B Joseph McDaniel Russian Tank Destroyer SU-122 Bronze
117-B LYN CUSHMAN RUSSIN T34/76 1942 Bronze
120-E ROGER RAUSE WINTER TIGR Bronze
124-A Chris Nichols KVZ prototype Turret Bronze
158-A Glenn Kleiber M3 Stuart Bronze
158-B Glenn Kleiber T34/76 Mod.41 Bronze
044-A Richard Berdan Big Shot No Medal

Advanced

Sponsored by AMPS Chicagoland, Robert Teubert
Reg # Name Entry Medal
001-A Chuck Rothman A10 Mk I Gold
001-B Chuck Rothman Canadian Matilda III Gold
001-C Chuck Rothman M6A1 Heavy Tank Gold
002-A Mike Petty M3 Stuart (Late Production) Gold
002-C Mike Petty M3A1 CDL Gold
006-B Frank Froment JS-2 Gold
011-B Scott Conner Last of the Line: T34/76 Mod. 1943 Gold
023-B Charles Willis KV-2 Knocked out in Kiev Gold
025-A Kurt Laughlin KV-8 Gold
034-H Richard Craig Crusader III Gold
042-A James Causley M4A1 Sherman “Elowee” Gold
058-C Dave Koukol M4A3E8 Sherman "Easy Eight" Gold
066-B Sylvain Couture KV-1 1942 Gold
070-H Christopher Johnson T2 (M31) ARV - 76 LAD, 4th Canadian Anti-Tank Regiment Gold
075-A John Stimitz Late M4A1 Sherman Normandy 1944 Gold
081-H John Bonanni M3A1 LEE Gold
085-C Aaron Kuck M4A1 Sherman Gold
112-B Steve Guthrie Sherman III Gold
125-B HARRY DENTU T26 E3 COLOGNE PERSHING Gold
129-D DAVE FOREST KRUPP MORSER Gold
137-A John Maher Hetzer Gold
144-B William Horn JS II Gold
012-A Neil Stokes 'Furry' Silver
024-A James Guld Boase Bangalore and Log Carpet Silver
032-D Dustin Dias JSU122 Silver
033-B Georg Eyerman Polish Uprising Panther ausf G Silver
034-F Richard Craig Churchill VII Silver
041-A David Welch Cruiser Mk. III Silver
066-C Sylvain Couture BT-7 model 1937 Silver
081-E John Bonanni M4A3E8 Silver
081-L John Bonanni T-34 Silver
087-A William Herd Sherman Mine Roller Silver
089-A Michael McElhaney SU-122 Silver
101-A JOHN RAUSCHER CRAZY CAT Silver
111-A Dave Showell Free French M4A2 Silver
114-C PETER ESPADA US M3 LEE MED. TANK Silver
125-F HARRY DENTU M-24 CHAFFEE Silver
130-E SANDY MCRORIE T70M Silver
133-F Mark Wolf M4 Sherman Silver
135-A Rick Stambaugh SU-100 Silver
156-C Mike Trentadue Sherman M4A1 Silver
004-A John Charvat "Action Front" M4A3(76)W HVSS Bronze
021-A DANIEL ROBICHAUD US M1 Combat Car (code name for the Calvary tank version) - Ft. Knox KY 1940 Bronze
030-C Tim Howell Canadian "Skink" Quad 20mm AA Tank Bronze
047-C Ron Hoague M3 Lee Early Bronze
049-D Henry Milton M3 Grant Canal Defense Light Bronze
052-B Dan Drake M4A2 Sherman Late PTO Bronze
058-B Dave Koukol Churchill Mk VII Crocodile Bronze
064-B David Pross JS-3 Manchuria Bronze
067-C Vincent D'Alessio Easy Eight Sherman M4A3E8 Bronze
068-F Dana Sadarananda M4A3E8 Bronze
125-C HARRY DENTU T26 E4 SUPER PERSHING Bronze
143-A Mark Clabaugh KY Big Turret Bronze
055-A Keith Iehle M4A3 sherman No Medal
056-A Tracy Palmer the churchill No Medal
083-C Tim Greeman M4 Sherman No Medal

IV - Closed Top Tracked Armor 1946-1990 (based on markings)

Basic

Sponsored by SABOT Publications, "A Friend of AMPS"
Reg # Name Entry Medal
093-B Troy Fritz US Marine Corps M26 Pershing at Incheon, Korea War Silver

Intermediate

Sponsored by SABOT Publications, "A Friend of AMPS"
Reg # Name Entry Medal
086-A Mark Gilbert AMX13-105 Royal Netherlands Army Gold
088-A Lou Ursino M48A1 Patton Gold
104-A Claude Moulton Sherman "Easy Eight" Korean War Gold
054-A Paul Helfrich Vietnamese T-55 Silver
158-C Glenn Kleiber Merkaua Mk.1 Silver
158-D Glenn Kleiber Leorard II A2 Silver
120-C ROGER RAUSE TIRAL 5 IDF JARACH Bronze
158-G Glenn Kleiber Bradley M2 AO Ods'91 Bronze
120-A ROGER RAUSE BRITISH CHALLENGER I GULF WAR No Medal

Advanced

Sponsored by SABOT Publications, "A Friend of AMPS"
Reg # Name Entry Medal
011-C Scott Conner ARVN M41A3 Walker Bulldog Gold
042-C James Causley USMC M26 “Pershing” – Korea Gold
068-J Dana Sadarananda M1A1 Abrams Gold
070-I Christopher Johnson IS-7 - Object 260, 1948 Gold
071-B Joe Koenig Israeli M60 Gold
129-C DAVE FOREST AMX-13 Gold
135-B Rick Stambaugh M-26 Pershing, Korea Gold
143-C Mark Clabaugh Syrian T55 A Gold
148-A Will Alcott Centurion Mk 5/1 Gold
148-B Will Alcott M24 Chaffee Gold
005-A Chuck Aleshire M551 Sheridan, Vietnam 1969 Silver
033-C Georg Eyerman T-64A model 1981 Silver
038-A William Kalmar M67A2 Flamethrower Tank Silver
042-B James Causley M51 "Super Sherman" Silver
068-A Dana Sadarananda M48A3 ModB Silver
068-C Dana Sadarananda M60ERA Silver
068-E Dana Sadarananda NVA Type 59 Silver
068-G Dana Sadarananda M4A3E8 Korean War Silver
085-B Aaron Kuck Iraqi BTR-50 Silver
091-B Tabb Tharrington AMX13/75 Silver
107-A Tim Treadway Hochkiss H39 IDF 1948 Silver
122-D GERRY GARDINER ETHIOPIAN T55 IN UN SERVICE Silver
125-E HARRY DENTU T-54 AM Silver
133-B Mark Wolf Syrisn PT-76 Amphibious Tank Silver
031-B Mark Minnis M113 Lynx Command and Reconnaissance Bronze
050-A John Kirkpatrick M48 Main Battle Tank Bronze
055-B Keith Iehle M48A3 Patton Bronze
058-D Dave Koukol Warrior MCV Bronze
064-C David Pross Mothballed Pershing Bronze
069-A Frank Baehre M3A2 Bradley Bronze
083-D Tim Greeman Pershing Bronze
127-B TOM GANNON PHALANGIST FIREFLY Bronze
010-B Chris Graeter Tiran 4 No Medal

V - Closed Top Tracked Armor 1991-Present (based on markings)

Basic

Sponsored by Mac McDaniel, "A Friend of AMPS"
Reg # Name Entry Medal
022-C Nick Butta M1A2 Abram Tusk II Silver

Intermediate

Sponsored by Mac McDaniel, "A Friend of AMPS"
Reg # Name Entry Medal
124-B Chris Nichols T72 - B1 Silver
128-F Paul Slattery T-72 (Indian Army) Silver
120-B ROGER RAUSE BRITISH CHALLENGER II AP TELIC Bronze
118-A Jay Abele M1A2 Abrams w/Tusk one No Medal
162-A FRANK BLONSKI MERKAVA MK III No Medal

Advanced

Sponsored by Mac McDaniel, "A Friend of AMPS"
Reg # Name Entry Medal
010-A Chris Graeter M9 ACE Gold
016-B Daniel Rothenberger Jr Ass Beater Gold
049-A Henry Milton Merkava 3D Early Gold
068-B Dana Sadarananda T72B Gold
071-C Joe Koenig M1A2 Tusk II Gold
091-A Tabb Tharrington M1A2 V2 Abrams Gold
017-C Robert Magina Iraq Security 2003 Silver
034-G Richard Craig Challenger II Desertized Silver
055-C Keith Iehle M1A2 sep with tusk 2 Silver
070-G Christopher Johnson Finnish ItPsv 90 Marksman SPAAG Silver
081-M John Bonanni MERKAVA Silver
147-B Timothy Kosak CV90-40 Silver
033-D Georg Eyerman Libyan T-54 model 1949 Bronze
099-A PAUL BORNN M1 ABRAMS Bronze
147-A Timothy Kosak M1A1 Bronze
064-D David Pross M3A3 Bradley No Medal
073-A Graham Mansell T-80BV No Medal

VI - Open Top/Open Hatches AFVs with interiors & halftracks - All eras

Basic

Sponsored by AMPS Central Pennsylvania, "A Friend of AMPS"
Reg # Name Entry Medal
102-A MICHAEL SZADEK M8 OPEN TOP/OPEN HATCHES Silver

Intermediate

Sponsored by AMPS Central Pennsylvania, "A Friend of AMPS"
Reg # Name Entry Medal
079-A Brian Campitella Panzer I Bison 15cm sIG 33 Gold
079-B Brian Campitella Panzerjager I 4.7 cm Gold
108-A THOMAS GORMAN 4TH ARMORED SHERMAN Gold
134-E PHIL PUCHER FLAKPANZER 38(T) Gold
128-C Paul Slattery Marder III H Silver
134-A PHIL PUCHER FLAK PANZER IV/2CM VIERLING Silver
145-D BRAD CORNELIUS M-10 TANK DESTROYER Silver
149-A Chris Jones SPG Silver
044-B Richard Berdan Snowy Day Bronze
044-E Richard Berdan What's Next? Bronze
061-A Timothy Mattock T92 240mm Self Propelled Howitzer, USA Bronze
116-D KEVIN COOK RMCKE BRIGADE KETTENKRAFTENRAD Bronze
120-F ROGER RAUSE MARDER III Bronze
076-A Michael Reeves From Russia With Love No Medal
120-D ROGER RAUSE M36 JACKSON No Medal

Advanced

Sponsored by AMPS Central Pennsylvania, "A Friend of AMPS"
Reg # Name Entry Medal
011-D Scott Conner Sd. Kfz. 140/1 Gold
027-A Brian Fowler TKS 1939 Gold
038-B William Kalmar American Renault FT Tank Gold
043-B Stew Langenbeck Mark IV "Special" Gold
052-C Dan Drake Sd.Kfz 251/22 Ausf.D Gold
058-E Dave Koukol M10 Mk IIC Achilles Gold
070-F Christopher Johnson Archer 17-pdr SP A/Tk Gun, 2nd Canadian Anti-Tank Regiment Gold
072-A Scott Bregi 9K35 Strela-10 Gold
080-A Mark Miller 634th M-10 Gold
112-C Steve Guthrie M10C 17 Pounder SP Gold
130-D SANDY MCRORIE DIANA Gold
159-B Chris Chapman Panzerkampfwagen 35r 731(f) Gold
005-B Chuck Aleshire Cold Warrior, US M752, West Germany 1970’s Silver
012-B Neil Stokes Bergepanther Ausf.D Silver
033-A Georg Eyerman Imperial German A7V 534 Silver
034-E Richard Craig Mobelwagon Silver
048-C Rock Marcone Mobelwagen Flak 37 Silver
050-B John Kirkpatrick M16A2 HALFTRACK Silver
064-F David Pross SdKfz 251/20 Uhu Silver
068-H Dana Sadarananda M10 Mid Silver
069-B Frank Baehre British Universal Carrier Mk II Silver
074-B Pierre Salazar JAPANESE NAVY KOMATSU G40 BULLDOZER Silver
083-E Tim Greeman M7 Priest Silver
091-C Tabb Tharrington German Sd.Kfz. 251/20 D “UHU” Silver
133-C Mark Wolf Steyer RS0/Drilling Silver
006-D Frank Froment Sturer Emil Bronze
021-B DANIEL ROBICHAUD Pre-WW2 Ford Halftrack Prototype w/0.50 mg -1939 Bronze
046-B Alan Crockett 18 Ton Famo Bronze
064-E David Pross Zugkraftwagen 5t Diana Bronze
140-A Mark Norman M10 Bronze
159-D Chris Chapman Nashorn Bronze
013-B Scott Withers Geschutzwagen Tiger No Medal
013-E Scott Withers Death Toaster No Medal

VII - Wheeled Vehicles and Armored Cars - All eras

Junior

Sponsored by AMPS KC, DavidDoyleBooks.com
 
There are no entries to display for this skill level.

Basic

Sponsored by AMPS KC, DavidDoyleBooks.com
Reg # Name Entry Medal
059-D Camden Koukol RAF Tilley Gold
059-E Camden Koukol Dingo Scout Car Gold
109-A RICHARD MAXON GMC CCKW 353 Gold
109-B RICHARD MAXON GMC CCKW 353 Gold
059-C Camden Koukol VW German Staff Car Silver
102-B MICHAEL SZADEK TAMIYA JEEP WHEELED VEHICLES Silver
102-D MICHAEL SZADEK TAMIYA JEEP WHEEL VEHICLES GROUND CARS Silver
146-A STEVEN SANDERS PUMA Silver

Intermediate

Sponsored by AMPS KC, DavidDoyleBooks.com
Reg # Name Entry Medal
128-B Paul Slattery Supacat HMT400 Jackal Gold
134-C PHIL PUCHER RAUMER S Gold
076-B Michael Reeves Czech Turtle Silver
106-A BERNARD BLONSKI GERMAN SD.KFZ.232 ARMORED CAR Silver
128-G Paul Slattery Japanese Light Armored Vehicle Silver
131-A JERRY FRASKE M7-6 COMMANDO ARMORED CAR Silver
134-B PHIL PUCHER VSKFZ 617 MINEN RAUMER Silver
145-C BRAD CORNELIUS M-8 GREYHOUND SLOPPY JOE Silver
158-E Glenn Kleiber Daimler Mk1. Silver
158-F Glenn Kleiber BRD M2 Silver
054-D Paul Helfrich Dingo Mk. II Bronze
061-C Timothy Mattock M54 and M113 Guntruck conversion Bronze
082-A William seaman USMC LAV-25 PIRANHA TOW Bronze
116-G KEVIN COOK RAMCKE BRIGADE KUBELWAGEN Bronze
117-C LYN CUSHMAN BRITISH BEAVERETTE Bronze
040-A Claude Caron Vickers Crossley Armored car Model 25 No Medal

Advanced

Sponsored by AMPS KC, DavidDoyleBooks.com
Reg # Name Entry Medal
029-B Steven Andreano Hungarian 75mm Model 15 Mountain gun Gold
031-A Mark Minnis Rolls Royce Armoured Car Gold
058-F Dave Koukol JGSDF Type 16 Maneuver Combat Vehicle Gold
070-D Christopher Johnson Scammell Pioneer Recovery Tractor - 1CACR Gold
070-E Christopher Johnson Standard B "Liberty" Truck - U.S. Army WWI Gold
071-D Joe Koenig Lav III Gold
081-J John Bonanni ARTILLERY WAGON Gold
089-D Michael McElhaney Jeep Gold
096-A Merrick "Mac" Johnston Case VAI tractor with Twin Draulic loader Gold
107-B Tim Treadway 1920 Pattern Rolls Royce Armored Car 1940 Gold
112-A Steve Guthrie Canadian Military Pattern C15A Gold
113-A CHRIS LLOYD-STAPLES OPEL OLYMPIA Gold
125-D HARRY DENTU ARMORED JEEP Gold
130-A SANDY MCRORIE LAFFLY S15R Gold
148-C Will Alcott C54 Ambulance Gold
151-A HOWARD MCKEAN HORCH RADIO CAR Gold
027-B Brian Fowler Horch Kfz. 15 1939 Silver
030-A Tim Howell USMC/SOF Recon/FAV Silver
034-C Richard Craig Staghound Silver
051-B Barclay Caras FAI Silver
058-G Dave Koukol M8 Greyhound Silver
080-B Mark Miller Soviet GAZ AAA Truck Silver
089-B Michael McElhaney Kiwi Scorpion: Chevy LRDG Truck Silver
112-D Steve Guthrie Airborne Jeep Silver
005-E Chuck Aleshire Hanomag SS 100 hauling FlaK 37 Bronze
006-E Frank Froment Sdkfz 223 Bronze
041-C David Welch GMC CCKW - 352 Bronze
047-B Ron Hoague M911 C-HET with M747 Trailer and M2A2 Bradley Bronze
064-G David Pross Chechen BTR-70 Bronze
068-D Dana Sadarananda Canadian Cougar Bronze
081-N John Bonanni BA-64 Bronze
083-F Tim Greeman LRDG Chevrolet Bronze
098-B FRANK CICCARELLA RUSSIAN MAZ 537G W/TRAILER Bronze
122-E GERRY GARDINER SCHWIMMWAGEN Bronze
003-B Michael Del Vecchio M142 HIMARS No Medal
010-C Chris Graeter Kubelwagen Type 82 No Medal
097-A John King British Tank Transporter Nortn Africa No Medal

VIII - Ordnance (with prime movers in travel) - All eras

Basic

Sponsored by Brandon Herrick
 
There are no entries to display for this skill level.

Intermediate

Sponsored by Brandon Herrick
Reg # Name Entry Medal
015-A Stanley Phillips Hanomag SS100 Tractor, Meilerwagen with V2 Rocket Gold
054-B Paul Helfrich SA-3 Goa SAM missile system Silver
118-C Jay Abele M Thaad Bronze

Advanced

Sponsored by Brandon Herrick
Reg # Name Entry Medal
029-A Steven Andreano 7.5cm Pak 97/38 1945 Gold
029-C Steven Andreano Japanese 75mm Infantry gun Model 41 Gold
029-D Steven Andreano 12.8cm Flak 40 Gold
031-C Mark Minnis MLVW Gun Tractor with C3 Howitzer Gold
112-E Steve Guthrie 2 pounder Anti tank gun Gold
130-B SANDY MCRORIE PAK 44 Gold
133-A Mark Wolf Kettenkraf+Rad w/ 2.8cm Anti Gun TR Gold
143-B Mark Clabaugh M9 155mm Long Tom Gold
005-C Chuck Aleshire British 15” Siege Gun, Western Front World War I Silver
030-D Tim Howell Tactical Armed Robot Silver
035-A Ian Dow Egyptian Sam Missile Silver
051-C Barclay Caras Zis-42 with divisional gun Silver
083-G Tim Greeman Russian Anti-tank gun Silver
098-C FRANK CICCARELLA SKODA SIEGE HOWITZER Silver
122-F GERRY GARDINER 37MM FLAK GUN Silver
017-A Robert Magina Krupp Protze with 20cm Flak 38 Bronze
098-A FRANK CICCARELLA SS-23 SPIDER TACTICAL MISSILE Bronze

IX - Major Conversions (INT & ADV ONLY)

Intermediate

Sponsored by IPMS Delaware Valley Scale Modelers, Eric Choy (Boresight Chief Editor)
Reg # Name Entry Medal
118-B Jay Abele M246 Truck Tractor Wrecker Silver
119-A DON SKOLUDA V-17A/MTQ TRUCK Silver
119-B DON SKOLUDA BIT DISTRIBUTOR TRUCK Silver
128-E Paul Slattery BMP-1 / ZU 232 Silver

Advanced

Sponsored by IPMS Delaware Valley Scale Modelers, Eric Choy (Boresight Chief Editor)
Reg # Name Entry Medal
024-B James Guld "Gin Palace" Bedford QLR Gold
032-C Dustin Dias PzIV.J Gold
070-B Christopher Johnson Canadian Centurion Mk. 2 ARV Gold
081-K John Bonanni M4 CROCODILE Gold
127-C TOM GANNON FREE FRENCH M31B1 ARV Silver
003-C Michael Del Vecchio M41 155mm HMC in Korea Bronze
041-B David Welch M8A1 - .75mm TD, Prototype Bronze
050-D John Kirkpatrick M7B1 "PRIEST" Bronze
051-D Barclay Caras Armored Zis-5 with 45 mm AT gun Bronze
083-H Tim Greeman Israeli anti-tank missile halftrack Bronze
013-A Scott Withers Jagdpanzer E100 No Medal
064-H David Pross E-75 Conversion to Einheitsturm No Medal

X - Scratchbuilt (INT & ADV ONLY)

Intermediate

Sponsored by Pete Gay, Robert Teubert
Reg # Name Entry Medal
061-B Timothy Mattock M1 Grizzly Combat Engineering Vehicle Prototype Bronze
119-C DON SKOLUDA M271 POLE TRAILER No Medal

Advanced

Sponsored by Pete Gay, Robert Teubert
Reg # Name Entry Medal
050-C John Kirkpatrick M23 AMMUNITION TRAILER Silver
051-E Barclay Caras Hafner Rotobuggy Bronze

XI - Figures

Junior

Sponsored by Section 8 Hobbies, Frank Froment
 
There are no entries to display for this skill level.

Basic

Sponsored by Section 8 Hobbies, Frank Froment
 
There are no entries to display for this skill level.

Intermediate

Sponsored by Section 8 Hobbies, Frank Froment
Reg # Name Entry Medal
116-E KEVIN COOK "THE DESERT FOX" ERWIN ROMMEL Gold
045-D Mikkel Petrich Fallschirmjäger, 1940 Silver
116-F KEVIN COOK "REMEMBER WHEN" OLD GERMAN SOLDIER 1899 Silver
095-C William Wiseman Marine No Medal

Advanced

Sponsored by Section 8 Hobbies, Frank Froment
Reg # Name Entry Medal
121-A BRETT AVANTS 101ST AIRBORNE BUST Gold
121-B BRETT AVANTS 6TH ARMORED DIV TANKER BUST Gold
030-E Tim Howell Modern Soldier Silver
081-F John Bonanni SS STORMTROOPER Silver
089-E Michael McElhaney King of the Hill: 10th Mountain Italy 44/45 Silver
159-A Chris Chapman Korson Sovior Silver
023-C Charles Willis German Sentry Winter 1917 Bronze
028-A Richard Rock Rommel Bronze
046-C Alan Crockett Fallschirmjager Bronze
063-C Jason Fontella Only One More Jump, Mr. Bun-Bun No Medal

XII - Dioramas

Junior

Sponsored by Harry Crossley, Sean McAndrews
 
There are no entries to display for this skill level.

Basic

Sponsored by Harry Crossley, Sean McAndrews
Reg # Name Entry Medal
093-A Troy Fritz Tiger Ace- Michael Wittmann's Hay Bale Ambush Silver
060-B William Ervin Desert early WW2 Bronze

Intermediate

Sponsored by Harry Crossley, Sean McAndrews
Reg # Name Entry Medal
014-A Theodore Alger Sunrise Skirmish South of Stavelot Bronze
061-D Timothy Mattock USO Camp Show, WW2: Dames and Donuts Bronze
118-D Jay Abele Pre Mission Briefing Bronze
145-B BRAD CORNELIUS HOLDING OUT Bronze
095-A William Wiseman Frozen Chosin No Medal
145-A BRAD CORNELIUS PREPARING TO BREACH No Medal

Advanced

Sponsored by Harry Crossley, Sean McAndrews
Reg # Name Entry Medal
036-B Bart Campbell Victory Shot Gold
036-C Bart Campbell Unwelcome Guests Gold
123-A GREG HANCHUK "GO HOME!" Gold
139-B Tom Karnas Lions of the Sinai Silver
021-C DANIEL ROBICHAUD 10th SS Pz Div Frundsberg RSO w/trailer Alsace France January 1945 Bronze
064-I David Pross T-44 Scrapyard Bronze
087-B William Herd Red Tidal Wave Bronze
094-B Scott Hoffland Panzer IV whitewash Bronze
114-B PETER ESPADA "MOVE IT!" US M103A1 Bronze
122-H GERRY GARDINER "STUKAS IN ANFLUG" Bronze
151-B HOWARD MCKEAN DARK KNIGHTS Bronze
090-A Stephen Fall 'Stalin's Saviors' . East Front Lenningrad Sector 1942 No Medal
122-G GERRY GARDINER "RED VALENTINE" No Medal

XIII - Vignettes

Basic

Sponsored by Armordillos/North Florida AMPS, Sean McAndrews
Reg # Name Entry Medal
060-C William Ervin abandoned and forgotten Bronze

Intermediate

Sponsored by Armordillos/North Florida AMPS, Sean McAndrews
Reg # Name Entry Medal
161-A Jeff Grant "Incoming" Gold
079-C Brian Campitella Sappers Silver
084-A Joseph McDaniel JGSDF Type 90 Kyu-maru Main Battle Tank Silver
106-B BERNARD BLONSKI FT-17 Silver
149-C Chris Jones Hitching a Ride Silver

Advanced

Sponsored by Armordillos/North Florida AMPS, Sean McAndrews
Reg # Name Entry Medal
017-B Robert Magina German 2.8CM Anti Tank Gun Gold
027-D Brian Fowler "No Man's Land" Gold
029-E Steven Andreano Mobile gun Gold
036-A Bart Campbell Panther Ausf A - Early - Panzer Group Bäke Gold
043-A Stew Langenbeck Kiwi Tea Time Gold
049-C Henry Milton "Can't Be Bothered" Gold
053-B Dana Smith German "Mechanized" Army in Retreat Gold
081-O John Bonanni REMNANTS OF A NIGHTMARE Gold
085-A Aaron Kuck Russian SU-152 Gold
132-A Mike Reaves Hill 362 Able Iwo Jima 1945 Gold
139-C Tom Karnas The Road to Victory Gold
154-A BOB BURIK POP SMOKE Gold
156-A Mike Trentadue LRD G Gold
002-B Mike Petty A Winter Day in Finland December 1939 Silver
016-A Daniel Rothenberger Jr Chosin's Chosen Silver
024-C James Guld M8 Armored Car Silver
027-C Brian Fowler Cambrai 1917 Silver
027-E Brian Fowler "Into the Reich Silver
032-E Dustin Dias T34/85 Silver
047-D Ron Hoague A Bitter Rain Silver
057-A James Wolfe 3 inch gun Silver
057-B James Wolfe M5 GUN IN ACTION Silver
069-C Frank Baehre Soviet Aerosan RF-8/GAZ-98 Silver
083-I Tim Greeman Cossack Mortar team Silver
100-A ERIC CHOY ANY DAY NOW! Silver
105-A RICHARD BERAN HURTGEN FOREST NOV 1944 Silver
110-A Paul Marshall Ostfront General Silver
110-B Paul Marshall The Last Man and the Last Round Silver
110-C Paul Marshall Suppressed SS Stalker Silver
125-A HARRY DENTU "HAND JIVE" Silver
133-D Mark Wolf Heading to the Front Silver
139-A Tom Karnas Desert Pride Silver
003-A Michael Del Vecchio Artillery Fire Direction Center with M998 Bronze
052-D Dan Drake “Rough Seas” No Medal
089-F Michael McElhaney Here Come Again: KO'd T-34/85 and Panzergrenadiers No Medal
122-I GERRY GARDINER THE DESERT FOX, TOBRUK 1941 No Medal

XIV - Fictional, Futuristic or Proposed Vehicles

Basic

Sponsored by AMPS Centex - Austin Armor Builders Society, Brandon Herrick
 
There are no entries to display for this skill level.

Intermediate

Sponsored by AMPS Centex - Austin Armor Builders Society, Brandon Herrick
Reg # Name Entry Medal
045-C Mikkel Petrich Vostok 8 Back in Action Gold
082-B William seaman IMPERIAL AT-ST Silver
158-H Glenn Kleiber 'Combar Medic" Suit Silver
095-B William Wiseman Camel No Medal

Advanced

Sponsored by AMPS Centex - Austin Armor Builders Society, Brandon Herrick
Reg # Name Entry Medal
038-C William Kalmar Street Fighting Man Gold
053-A Dana Smith Soviet Assembly Tank Gold
081-A John Bonanni E-25 Gold
085-D Aaron Kuck Egg Tank BergePanther Gold
159-C Chris Chapman Gerwalk Harrier Gold
006-G Frank Froment JagdPanther II Silver
012-C Neil Stokes Combat Santa - Christmas 2889 Silver
051-F Barclay Caras Ork Mekboy in Mega Armor with Grot Oiler Silver
080-C Mark Miller Baby BARV Silver
052-E Dan Drake “With Apologies to Ed Roth” Bronze
058-H Dave Koukol WW Toons Sherman Mk V Firefly Bronze
063-A Jason Fontella Careful, You Might Slip No Medal
063-B Jason Fontella Stepping Up No Medal

XV - Juniors

Junior

Sponsored by AMPS Armordillos-North Florida, AMPS Armordillos-North Florida
Reg # Name Entry Medal
136-A Spencer Feeley Panzerjaerwagen Gold
160-A CONRAD CHAPMAN STUPA TRASH PANDA Gold
136-B Spencer Feeley Prototype King Tiger in Normandy Silver

XVI - Masters

Master

Sponsored by Scott Conner - AMPS 2nd VP, Central US Region
Reg # Name Entry Medal
020-C Dan Tisoncik WWII advisaries Gold
020-A Dan Tisoncik snow rollers No Medal
020-B Dan Tisoncik Allied air attack, 1944 No Medal
039-A Mark Ford Cruiser Tank A9 CS No Medal
152-A Christopher Mrosko Dead Camel Trail No Medal

XVII - Display Only

Junior

Sponsored by Scott Bregi, Scott Bregi
 
There are no entries to display for this skill level.

Basic

Sponsored by Scott Bregi, Scott Bregi
 
There are no entries to display for this skill level.

Intermediate

Sponsored by Scott Bregi, Scott Bregi
 
There are no entries to display for this skill level.

Advanced

Sponsored by Scott Bregi, Scott Bregi
Reg # Name Entry Medal
121-C BRETT AVANTS BOBA FETT No Medal
121-D BRETT AVANTS VALLEY FORGE BUST No Medal
121-E BRETT AVANTS GERMAN JAEGERS 1776 No Medal
121-F BRETT AVANTS MINUTEMAN 1775 No Medal
121-G BRETT AVANTS HALL'S REGIMENT 1780 No Medal

Master

Sponsored by Scott Bregi, Scott Bregi
 
There are no entries to display for this skill level.